Zamiana okien czyli o poprawianiu elewacji. Remont

Jeden z waszawskich, przedwojennych domów bliźniaczych zyskał nowego właściciela. Inwestor, chcąc przywrócić elewacji dawny wygląd i jednocześnie zatuszować niefortunne zmiany, wprowadzone na przestrzeni lat przez poprzednich właścicieli, postanowił zmienić kształt niektórych okien.
Aby zachować symetrię na elewacji frontowej, należało w miejsce okna prostokątnego wstawić owalne. Odwrotny zabieg konieczny był na bocznej elewacji domu.
Autor: Magdalena Kosińska

Po co tyle zachodu


Przede wszystkim po to, by usunąć zmiany, które zaburzyły kompozycję i charakter elewacji. Domy bliźniacze i szeregowe z reguły wyglądają atrakcyjnie wtedy, gdy poszczególne elementy elewacji i segmenty są jednolite stylistycznie, a cała elewacja sprawia wrażenie harmonijnej całości. Dlatego ważny jest jednorodny wygląd okien, wnęk, schodów i innych powtarzalnych elementów, wprowadzających pewien rytm oraz symetrię na fasadzie budynku. Przypadkowe zmiany w domu najczęściej szpecą elewację.
Taka sytuacja miała miejsce w opisywanym domu bliźniaczym z 1926 roku. W okresie powojennym segmenty zostały podzielone na kilka oddzielnych mieszkań. Niektórzy lokatorzy samowolnie wprowadzali zmiany. Między innymi zmieniali kształt okien i ich rozmieszczenie na elewacji. Działania te w istotny sposób oszpeciły front budynku i zaburzyły symetrię kompozycji. Obecny właściciel jednego z segmentów, dostosowując dom do swoich potrzeb, zdecydował się na przywrócenie budynkowi jego pierwotnego wyglądu.

Prostokątne z owalnego

Tradycyjne nadproże żelbetowe wykonane w całości na budowie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zamiana okna owalnego na prostokątne na bocznej elewacji była skomplikowana, ponieważ nowe okno miało być znacznie większe od poprzedniego. Zanim rozpoczęto wykuwanie otworu, trzeba było zrobić nadproże, które przeniesie obciążenie z części ściany znajdującej się nad otworem. Zdecydowano się na rozwiązanie tradycyjne, czyli na nadproże żelbetowe wykonane bezpośrednio na budowie.
Nadproże wykonywano w dwóch etapach, najpierw z jednej, potem z drugiej strony ściany. Po wykuciu z jednej strony ściany otworu na nadproże wykonano deskowanie. W tym samym czasie przygotowano zbrojenie zgodne z wytycznymi konstruktora. Zastosowano cztery pręty średnicy 10 mm i połączono je pojedynczymi strzemionami średnicy 6 mm. W strefie podporowej, czyli na końcach nadproża nad częścią ściany, na której oparte miało być nadproże, strzemiona umieszczono gęściej niż pośrodku nadproża.
Następnie przygotowane wcześniej zbrojenie ułożono w otworze, zamocowano deskowanie i zabetonowano. Dwa tygodnie później wykonano te same prace z drugiej strony ściany. Pozostałe prace, czyli wykucie otworu na nowe okno oraz osadzenie okna, wykonano po dwóch tygodniach od zakończenia drugiego etapu. Czas ten był potrzebny, by nadproże uzyskało odpowiednią nośność.


W miejsce tego okna wykonano większe okno prostokątne.
Autor: Magdalena Kosińska
Nad otworem po starym oknie wykonano żelbetowe nadproże.
Autor: Magdalena KosińskaKiedy beton stwardniał i nadproże uzyskało odpowiednią nośność, wykuto otwór na nowe, prostokątne okno...
Autor: Magdalena Kosińska
...i wstawiono je.
Autor: Magdalena Kosińska

Owalne z prostokątnego
Ze zamianą okna prostokątnego na owalne nie było specjalnego problemu, ponieważ otwór po wyjętym oknie był sporo większy od wymaganego.
Wystarczyło wykonać odpowiedni szablon z desek oraz płyty pilśniowej (tak zwaną krążynę), który ułatwił wymurowanie nadproża, ustawić go w otworze i można było uzupełnić mur. Wykonano ceglane nadproże łukowe, które w zupełności wystarczy do przeniesienia występujących obciążeń.


To prostokątne okno szczególnie szpeciło elewację. Jego umieszczenie w łuku wieńczącym wejście było obce, sztuczne i zaburzało kompozycję elewacji.
Autor: Magdalena Kosińska
Nadproże o odpowiednim kształcie łatwo było wykonać dzięki temu, że zanim je wymurowano, w otworze ustawiono ościeżnicę owalnego okna i do niej zamocowano szablon z desek i płyty pilśniowej.
Autor: Magdalena KosińskaNowe okno wykonano symetrycznie w stosunku do okna poniżej.
Autor: Magdalena Kosińska
Dzięki zamianie okien fasada domu odzyskała pierwotny charakter, zgodny z przedwojennym projektem.
Autor: Magdalena Kosińska

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi