Zamiast szafy - garderobaTradycyjny sposób przechowywania ubrań i butów nie zawsze się sprawdza. Za mało szaf - grozi ich przeładowaniem, za dużo - zagraceniem całego domu. Aby tego uniknąć, pomyślmy o osobnym pomieszczeniu - domowej garderobie.

Kto raz poznał zalety garderoby, ten będzie jej gorącym zwolennikiem: nawet najmniejsza jest pomieszczeniem niezastąpionym. Od zwykłej szafy różni się tym, że można do niej wejść i – gdy wszystkie części naszej garderoby mamy pod ręką – wygodnie się przebrać. Ale jest to również szansa na porządek w naszych ubraniach; łatwiej je poukładać i posegregować, gdy przeznaczy się na nie osobne, wydzielone miejsce. W garderobie można zapewnić im więcej „oddechu” niż w zwykłej szafie, tak że przestaną być problemem pogniecione bluzki czy poprzycinane drzwiami rękawy marynarek.
Zaletą garderoby jest również to, że pozwoli ona odciążyć inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafek, komód, półek i pawlaczy.
Jeśli nie chcemy jednak zrezygnować przynajmniej z części tradycyjnych szaf w pokojach, wydzielone na garderobę pomieszczenie może się stać domowym magazynem ubrań sezonowych, sprzętu sportowego i innych rzeczy rzadziej używanych. Z powodzeniem można tam przechować przedmioty nie mające stałego miejsca, nieforemne, wymagające nagłego ukrycia przed niespodziewanymi gośćmi czy takie, które mamy w domu na chwilę.
Nad czym więc się zastanawiać?

Dobre miejsce na garderobę

Jeśli garderoba będzie użytkowana przez wszystkich domowników, może być usytuowana blisko wejścia lub przy holu w części nocnej domu. Do garderoby osobistej – przeznaczonej wyłącznie dla jednej lub dwóch osób – można wchodzić przez sypialnię. Coraz częściej łączy się też garderobę z łazienką.
W małych domach na garderoby wykorzystuje się często przestrzeń, którą trudno przeznaczyć na pomieszczenia mieszkalne, na przykład miejsce pod dachem pozbawione dopływu światła dziennego.
W większych domach są to duże pomieszczenia, często z oknem. Przestronna, urządzona z rozmachem garderoba nie jest już tylko większą szafą, może stać się prawdziwym  garderobianym  pokojem.


Obszerna garderoba (7,5 m2) na piętrze. Usytuowana między dwiema sypialniami z wejściem dostępnym z holu służy całej rodzinie (D54 Nad jeziorem).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Mała garderoba w strefie nocnej parterowego domu. Położona blisko łazienki i kilku sypialni może stać się wygodnym domowym schowkiem (D20 Okazały).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Na garderobę wykorzystano wnękę w sypialni. Dzięki temu szafy i komody nie ograniczają powierzchni sypialni (D11 Modelowy).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Garderoba o powierzchni 5 m2 z wejściem z sypialni. Dzięki temu podział funkcji w sypialni jest bardziej czytelny, łatwiej ją zagospodarować i utrzymać w niej porządek (D55 Gościnny).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Garderoba o powierzchni 3,5 m2 umieszczona na tarasie z sypialni do łazienki. Takie usytuowanie jest bardzo funkcjonalne: wchodząc i wychodząc z łazienki, możemy tam zostawić zdjęte ubrania lub ubrać się po kąpieli. Posłuży jednak tylko użytkownikom sypialni.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Każda rzecz na swoim miejscu
Przed zaprojektowaniem garderoby sprawdźmy, ile mamy jakich ubrań i co będziemy w niej przechowywać. Czy garderoba będzie wspólna dla całej rodziny, czy podzielimy ją na część damską i męską. Czy będzie naszą codzienną szafą, czy przeznaczymy ją tylko na odzież sezonową.
Aby nasza garderoba nie stała się domową graciarnią, dla wszystkich przechowywanych w niej rzeczy trzeba przewidzieć osobne miejsce. Dlatego tak ważne jest, aby długość i rozstaw drążków, liczba przegródek, głębokość półek, szuflad i wysuwanych koszy była dostosowana ściśle do naszych potrzeb. W takiej garderobie nie da się zrobić bałaganu.

Warto wiedzieć, że:
- na sukienkę, bluzkę, koszulę zawieszane na ramiączkach potrzebujemy 7 cm drążka. Jeśli ma on długość 100 cm, zmieści się około 15 sztuk,
- na płaszcz, marynarkę, żakiet potrzeba 11-12 cm. Oznacza to, że na drążku o długości 100 cm możemy zawiesić 8-9 sztuk,
- dzięki wysokiej zabudowie drążki na wiszące ubrania krótkie można zrobić na dwóch poziomach. Rozstaw drążków dopasowujemy do długości ubrań. Aby zawiesić krótkie ubrania, potrzebujemy około 1 metra, na spodnie, jeśli nie będziemy ich składali – 120-130 cm, na płaszcze i długie sukienki – 140 cm, a na męskie długie płaszcze – 175 cm,
- głębokość szuflad dopasowujemy do ich przeznaczenia. Szuflady na bieliznę i inne drobiazgi nie powinny być głębsze niż 12 cm, na pościel czy ręczniki mogą być 30-40 cm,
- wysokość szuflady na standardowe buty (nawet na obcasie) wynosi 18 cm,
- duże ubrania wiszące na ramiączkach wymagają więcej miejsca, dlatego warto dla nich jeden drążek odsunąć nieco od ściany. Jeśli wybieramy szafy z drzwiami, powinny być one nieco głębsze niż 60 cm (na przykład 70 cm).

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jak urządzić garderobę

Garderoba to zwykle niewielkie pomieszczenie, dlatego przy jej urządzaniu najlepiej wykorzystać jego pełną wysokość. Jeśli potraktujemy garderobę jak większą szafę, półki i drążki na wiszące ubrania nie muszą być zamknięte. Można ją wtedy urządzić taniej i mniejszym nakładem pracy. W małym pomieszczeniu może to być zresztą jedyne możliwe rozwiązanie. Otwarte półki są również wygodne – po wejściu widzimy całą zawartość szafy: szybciej i łatwiej wybierzemy strój na dany dzień.

Uwaga! Decydując się na otwarte półki i wieszaki, pamiętajmy, że ich zawartość może się kurzyć. Dlatego na część rzeczy warto zrobić szuflady lub pudła. Niektóre ubrania wymagają szczególnej ochrony, na przykład smoking, suknia balowa, puchate futro. Najlepiej trzymać je w wentylowanych pokrowcach.

Na zamykane szafy można sobie pozwolić w większym pomieszczeniu. Drzwi zabezpieczą odzież przed kurzem, co jest szczególnie ważne w garderobie z oknem. Takie urządzenie garderoby jest jednak droższe. Aby widzieć zawartość szafy, warto skorzystać z oferty producentów szaf, którzy proponują przeszklone skrzydła drzwi.
Podłoga powinna być tak wykończona, aby była łatwa do utrzymania w czystości. Jednak to, czy wybierzemy praktyczne, ale zimne płytki, czy miękką, ale gromadzącą kurz wykładzinę, zależy od naszych upodobań.
Na ściany bardzo dobre są tapety winylowe: są ciepłe, nie gromadzi się na nich kurz i można je myć
detergentem. Dzięki takiemu wykończeniu ścian szafy nie muszą mieć pleców, a drążki na ubrania wiszące mogą być mocowane bezpośrednio do ściany lub tak jak w sklepie do słupków metalowych.
Garderobę najlepiej oświetlić reflektorkami na ruchomej szynie. Dają one możliwość równomiernego oświetlenia zasobów szafy.

Uwaga! Nie instalujmy kolorowych źródeł światła, bo zniekształcą kolory ubrań, a jeśli będziemy przeglądać się w lustrze – również kolor naszej skóry.

Minimalna szerokość lub długość pomieszczenia, w którym chcemy umieścić drążek na ubrania i otwarte półki, wynosi 120 cm (potrzebujemy 60 cm na głębokość szafy i 60 cm na własną osobę).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenia o długości 160 cm, pod jedną ścianą wieszmy drążki, na drugiej ustawiamy otwarte półki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Umieszczenie szafy z drzwiami przesuwnymi wymaga dodatkowych minimum 10 cm na drzwi i prowadnicę. Najmniejsza szerokość lub długość takiego pomieszczenia wynosi 130 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Agy dostać się do szafy z drzwiami rozwieralnymi, musimy mieć miejsce na otwarcie drzwi i własną osobę. Długość lub szerokość pomieszczenia, w którym szafa będzie stała, przy jednej ścianie powinna więc być nie mniejsza niż 160 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Warunki techniczne

Garderoba powinna koniecznie mieć wentylację. Jeśli w pomieszczeniu nie mamy wolnych przewodów wentylacyjnych, zadbajmy, aby było ono nieszczelne. Jeden ze sposobów zapewnienia wentylacji to kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem. Nie umieszczajmy jej jednak przy ścianie zewnętrznej, bo będzie zimno, a w garderobie powinna być taka sama temperatura jak w sypialni: wchodzimy tam przecież w piżamie. Inny sposób to tulejki w drzwiach takie jak te, które stosuje się w drzwiach łazienkowych.

Uwaga! Pod wpływem słońca ubrania tracą kolory – płowieją. Jeśli więc pomieszczenie jest z oknem, zasłaniajmy je roletami nieprzepuszczającymi światła słonecznego lub żaluzjami.

Zaprojektuj swoją garderobę
Mała garderoba o powierzchni około 3,5 m2. Kształt kwadratu umożliwia ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Garderoba długa i wąska o powierzchni około 4 m2. Lustra umieszczone na jednej z bocznych ścian poszerzą optycznie pomieszczenie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Garderoba szeroka i płytka o powierzchni około 5,2 m2. Pomieszczenie o takim kształcie jest łatwe do zagospodarowania. Nawet gdy jego część znajduje się pod skośnym dachem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Garderoba o powierzchni około 3,5 m2 usytuowana między łazienką a sypialnią. Pomieszczenie przechodnie jest trudniejsze do urządzenia, ponieważ dwóch ścian nie można wykorzystać w pełni. W tym wypadku możliwość urządzenia ogranicza również ściana z oknem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty