Zamiast trawnika. Zimozielone rośliny okrywowe

Zamiast trawnika, który aby był naprawdę ładny, wymaga sporo pielęgnacji, można posadzić niskie rośliny okrywowe. Warto wybrać gatunki zimozielone, gdyż są dekoracyjne przez cały rok.


Jałowiec płożący Green Carpet tworzy niski, gęsty kobierzec.
Autor: Jerzy Romanowski

Rośliny okrywowe to takie, które szeroko się rozrastają lub płożą po ziemi, tworząc kobierce. Często ich płożące pędy zakorzeniają się i powstaje zbita darń. Do obsadzania dużych powierzchni najlepsze są niewysokie rośliny, dorastające do wysokości 5-50 cm. Okrywowe rośliny zimozielone mają tę zaletę, że są ozdobne przez cały rok - nawet późną jesienią i na przedwiośniu tworzą w ogrodzie plamy zieleni. Poza tym niektóre ładnie kwitną i mają dekoracyjne owoce.
Wiele spośród zimozielonych roślin okrywowych ma niewielkie wymagania. Można je zatem sadzić tam, gdzie pielęgnacja trawnika jest trudna, na przykład:
- na skarpach, piwnicach ziemnych, między krzewami - w takich miejscach koszenie trawy jest kłopotliwe;
- na słabej, przesychającej glebie - trawnik musi tam być stale podlewany;
- w cieniu - trawa w miejscach ocienionych, zwłaszcza pod gęstymi koronami drzew, słabo rośnie i łatwo przerasta mchem.

Sadzenie

Rośliny sprzedawane są zwykle w pojemnikach, można je więc sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Wcześniej należy przekopać glebę i bardzo dokładnie oczyścić ją z chwastów. Powinno się usunąć nawet niewielkie kawałki korzeni i rozłogów, bo chwasty będą z nich odrastać i ich wyplenienie stanie się bardzo trudne. Następnie glebę należy nawieźć nawozem organicznym, najlepiej kompostem. Trzeba go rozłożyć na powierzchni ziemi około 4-centymetrową warstwą i płytko przekopać. W tak przygotowaną glebę można posadzić rośliny, a następnie trzeba je solidnie podlać.

Ozdobą irgi Dammera są nie tylko liście, ale też kwiaty, a jesienią czerwone owoce.
Autor: Mirosław Krogulec
Macierzanki dobrze rosną w piaszczystej, przesychającej glebie, łatwo rozrastają się i zadarniają duże powierzchnie.
Autor: Mirosław Krogulec


Runiankę japońską można sadzić na skarpach, gdzie pielęgnacja trawnika jest trudna.
Autor: Piotr Gorączko
Skalnica Arendsa wiosną obsypana jest drobnymi różowymi kwiatkami.
Autor: Piotr Gorączko

Pielęgnacja

Zanim młode rośliny zakorzenią się w nowym miejscu, muszą być regularnie podlewane. Trzeba też systematycznie, gdy tylko się pojawią, wyrywać chwasty. W następnych latach, gdy rośliny okrywowe się rozrosną i zasłonią powierzchnię ziemi, chwasty nie będą sprawiały kłopotu. Bardzo ważne jest przygotowanie roślin zimozielonych do zimy. Rośliny te nie zapadają wraz z jej nadejściem w stan spoczynku, ale nawet zimą, choć bardzo powoli, rosną i potrzebują wody.
Najgroźniejsze są bezśnieżne zimy - słońce i suchy, mroźny wiatr bardzo wysuszają nieprzysypane śniegiem igły lub liście zimozielonych roślin. Jeśli ziemia jest zmarznięta, korzenie nie mogą pobrać z niej wody i rośliny cierpią z powodu suszy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przed nadejściem mrozu, w końcu października lub w listopadzie, porządnie podlać rośliny i w ten sposób zwiększyć w nich zapas wody (oczywiście trzeba to zrobić, jeśli jesień jest sucha). W pierwszym roku po posadzeniu, gdy młode rośliny nie są jeszcze dobrze zakorzenione w nowym miejscu, należy je przed nadejściem mrozu lekko okryć, na przykład świerkowymi gałązkami. W następnych latach takie przykrycie nie jest konieczne.  
Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi