Zanim wstawimy meble... czyli jak przygotowaliśmy Domy Modelowe do zamieszkania.
Stałe elementy wykończenia takie jak podłogi, schody, parapety, wyposażenie łazienki i kuchni mają przede wszystkim dobrze spełniać swoją funkcję. Jeśli nie chcemy ich często wymieniać, powinny być trwałe i odporne na zmiany mody. Powinny też do siebie pasować i współtworzyć styl domu. Wykańczając nasze Domy Modelowe, staraliśmy się przestrzegać sprawdzonych zasad.

  "Przytulny".
Autor projektu: architekt Barbara Kirejewska-Zielińska.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
"Z wykuszami".
Autor projektu: architekt Piotr Matuszewski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


"Doskonały".
Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
  "Przestronny".
Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Podłogi


Wykończenie podłogi powinno być dostosowane do funkcji poszczególnych stref i pomieszczeń. Ale podłoga – największa pozioma płaszczyzna w domu – jest również ważnym elementem wystroju wnętrza, wpływa na jego styl i charakter.

- W strefie dziennej domu podłoga jest bardziej eksploatowana niż w części nocnej, jej wykończenie wymaga więc materiałów bardziej trwałych. Ale też w każdym pomieszczeniu części dziennej podłogi używa się z różną intensywnością i w różnych warunkach. Przy wyborze materiałów weźmy pod uwagę, którędy będziemy chodzić, jakie miejsca będą bardziej narażone na wilgoć i zabrudzenia, gdzie będzie usytuowany kominek.
- Za pomocą posadzki można podzielić wnętrze – wystarczy na przykład zmienić kolor lub wzór ułożenia płytek. Łączenie na podłodze różnych materiałów w dużym wnętrzu przerywa monotonię posadzki.
- Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, w jakim stylu urządzimy wnętrze, najlepiej wybrać podłogę neutralną – w naturalnych kolorach i bez wyrazistych wzorów.
- Z podłogą stykamy się bezpośrednio, dlatego dobór materiałów powinien uwzględniać ich fakturę, odczucie ciepła czy efekty dźwiękowe, jakie one dają. Do sypialni wybierajmy materiały ciepłe i ciche, na przykład drewno lub wykładziny dywanowe. Wybór materiału na posadzki może zależeć od sposobu ogrzewania, jaki planujemy. Jeśli chcemy mieć ogrzewanie podłogowe, najlepszym wyborem będą płytki ceramiczne.
- Na wygląd podłogi wpływa również sposób wykończenia miejsc styku między różnymi materiałami, a także między podłogą a ścianą czy schodami. Listwy przypodłogowe zwykle są z tego materiału co podłoga. Ale jeśli mamy podłogę drewnianą i ceramiczną, wszystkie listwy mogą być drewniane. Wysokie listwy w małym pomieszczeniu zmniejszają optycznie powierzchnię podłogi.

W otwartej przestrzeni strefy dziennej posadzkę wyłożono tym samym materiałem – płytkami ceramicznymi pochodzącymi z jednej serii. Dzięki zróżnicowaniu kolorów i wzorów podkreślono poszczególne strefy funkcjonalne (D24).
Autor: Mariusz Bykowski
Odrębność funkcjonalną miejsc w otwartej strefie dziennej podkreślono, różnicując posadzki: w pokoju położono drewniane panele, w kuchni – płytki ceramiczne (D03).
Autor: Mariusz Bykowski


W przedsionku położono łatwe do utrzymania w czystości płytki ceramiczne. Ponieważ jest to miejsce narażone na działanie wilgoci, wybrano nieśliski gres matowy. Posadzkę ocieplają drewniane listwy przypodłogowe (D08).
Autor: Mariusz Bykowski
Sypialnie wyłożono ciepłymi panelami drewnianymi. Układ słojów i sęków tworzy wzorzystą powierzchnię podłogi – dobre tło dla mebli. Wnętrze wygląda przytulnie (D24).
Autor: Mariusz Bykowski

Drzwi wewnętrzne

Drzwi są przegrodą wizualną i akustyczną. Swym wyglądem mogą podkreślić rangę pomieszczenia, do którego prowadzą. Mogą skupiać na sobie uwagę i wpływać na charakter wnętrza. Ich wybór nie jest więc bez znaczenia.

- Rodzaj drzwi dobieramy do funkcji pomieszczeń, jakie będą one dzieliły. Jeśli choć jedno z nich będzie wymagało intymności albo izolacji akustycznej – drzwi powinny być pełne. Do miejsc, gdzie ruch jest szczególnie natężony, wnosimy często zakupy, są małe dzieci, również lepiej wybierać drzwi pełne. W drzwiach do WC, łazienek, spiżarni i pomieszczeń technicznych powinny być otwory wentylacyjne.
- Tam, gdzie nie zależy nam na drzwiach dźwiękoszczelnych i nie będą one narażone na zniszczenie, możemy wybrać drzwi przeszklone. Warto je zastosować tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu efektu przestronności: nie zamykają one tak optycznie przestrzeni. Sposób przeszklenia należy dobrać do stylu wnętrza: może to być jedna tafla albo szyba z podziałami, szyba gładka lub wzorzysta.
- Drzwi są elementem ściany: można je tak zaplanować, aby wtapiały się w nią lub wyróżniały na jej tle. Jeśli w pomieszczeniu jest ich dużo, lepiej nie wyróżniać ich z tła. Warto zaś podkreślić centralnie usytuowane drzwi prowadzące do reprezentacyjnego pomieszczenia.
- Drzwi powinny nawiązywać stylem do okien i posadzek. O stylu drzwi decyduje forma i materiał, z jakiego zostały wykonane, ale też sposób ich wykończenia: klamki, okucia, szyldy. Jeśli wybieramy drzwi drewniane, powinny one pasować do innych elementów drewnianych, na przykład schodów lub podłóg. Drzwi białe na tle białej ściany są neutralne, inny kolor trzeba dopasować do wnętrza.
- Na wygląd drzwi wpływają opaski. Mogą być w tym samym lub innym kolorze niż drzwi, dopasowane do podłogi i listew przypodłogowych. Szerokie albo z kontrastującego z drzwiami i ścianą materiału bardziej będą wyróżniały drzwi ze ściany.


W przedsionku, gdzie ważna jest izolacja akustyczna, wybrano pełne drzwi płytowe. Ponieważ miejsca jest tu niedużo, zdecydowano się na niewyróżniający ze ściany kolor biały (drzwi: Stolarka Wołomin) (D03).
Autor: Andrzej Szandomirski
Drzwi powinny być dopasowane do siebie, a zwłaszcza te, które sąsiadują ze sobą. Tradycyjne drzwi sosnowe prowadzące do różnych pomieszczeń mają różną szerokość, ale tworzą udaną parę.
Autor: Mariusz Bykowski
Mosiężne klamki bardzo dobrze harmonizują z tradycyjną formą i materiałem (D24).
Autor: Mariusz BykowskiW sypialni zamontowano lekkie sosnowe drzwi przeszklone, ale wypełniono je nieprzezroczystym szkłem. Ich tradycyjna forma – przeszklenie ze szprosami – została dopasowana do okien w całym domu (D24).
Autor: Aleksander Rutkowski
Dębowe drzwi o prostej formie dopasowano do dębowej posadzki. Ich prosta forma, z matowym, gładkim przeszkleniem bez podziałów współtworzą nowoczesny wystrój domu (drzwi: Kente) (D08).
Autor: Mariusz Bykowski

Schody

Nie tylko łączą różne poziomy budynku, są też wyraźnym elementem kompozycyjnym wnętrza. Schody w wydzielonej, zamkniętej klatce schodowej nie przykuwają tak uwagi, jak te umieszczone w holu czy pokoju dziennym.

- Schody mogą być elementem konstrukcyjnym budynku – żelbetową konstrukcję wykonuje się wtedy już na etapie budowy. Na lekkie schody ażurowe w trakcie budowy zostawiamy w stropie określonej wielkości otwór.
- Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają wygodne stopnie i poręcz umieszczona przynajmniej z jednej strony.
- Na stopnie schodów należy wybrać materiał trwały i odporny na ścieranie. Balustrady wykonuje się albo z tego samego materiału co stopnie, albo w celu uzyskania kontrastu z zupełnie innego. Materiał na schody należy dopasować do innych elementów wykończeniowych w domu.

W małym domu schody są integralnym elementem wnętrza, ale nie powinny być dominujące. Dwubiegowe, wykonane z żelbetu, obłożone drewnem bukowym, z klasycznymi balustradami są neutralnym elementem wyposażenia (D03).
Autor: Michał Glinicki
W otwartej klatce schodowej zamontowano schody gotowe. Ich lekka, przestrzenna forma sprawia, że nie dominują we wnętrzu i przepuszczają światło z okna usytuowanego w ścianie klatki schodowej. Na ścianie wykonano dodatkową poręcz, dzięki czemu ściana się nie brudzi (schody: Rintal) (D12b).
Autor: Mariusz Bykowski

Parapety

Są ściśle związane z oknem: stanowią wykończenie wnęki okiennej. Ale postrzegamy je również jako element ściany, w którą wbudowane jest okno. Parapet często pełni funkcję mebla – półki, na której ustawiamy kwiaty i drobiazgi.

- Parapet jest szczególnie widoczny wszędzie tam, gdzie uwagę przyciąga okno. Jeśli okno będzie dekoracyjne, parapet powinien być do niego ściśle dopasowany, najlepiej w tym samym kolorze co okno.
- Jeśli nie chcemy eksponować okna we wnętrzu, zdecydujmy się na parapet neutralny. Bardzo dekoracyjny i oryginalny parapet niezasłonięty firanką przyciągnie uwagę nawet do niepozornego czy mało atrakcyjnego okna.
- Parapet najczęściej wystaje poza lico ściany. Decyzję, czy ma być mniej, czy bardziej wysunięty, podejmijmy w związku z wyborem innych elementów wyposażenia domu, na przykład grzejników, które często umieszcza się pod oknem.
- Okna umieszczone w wykuszu dają możliwość zrobienia szerokich parapetów. Taki parapet nie musi wtedy dużo wystawać poza lico ściany, a może być dobrym miejscem ekspozycji dekoracyjnych przedmiotów.

Parapet niewiele wystaje poza lico ściany, dzięki temu nie stanowi przeszkody dla zasłon (D24).
Autor: Mariusz Bykowski
Szeroki parapet w okiennym wykuszu zrobiono z konglomeratu marmuru i naturalnych żywic. Stanowi jednorodną całość razem z nastrojowym oknem ze szprosami i białymi ścianami (parapet: Helopal) (D24).
Autor: Mariusz Bykowski


Parapet w kuchni nawiązuje do wyglądu blatów kuchennych. Wykonany z konglomeratu razem z oknem wyróżnia się na tle ściany wyłożonej drewnianymi panelami (D24).
Autor: Mariusz Bykowski
Usytuowanie okna w kuchni na poziomie blatu pozwoliło, aby parapet stał się częścią blatu (D03).
Autor: Mariusz Bykowski

Garderoby i szafy wnękowe

Są tańsze i znacznie wygodniejsze niż tradycyjne szafy. Można na nie wykorzystać niepełnowartościową przestrzeń w domu: trudne do innego zagospodarowania wnęki czy przestrzeń na poddaszu pod skosami. Ale w przeciwieństwie do zwykłych szaf trudno je wymienić czy przestawić w inne miejsce. Dlatego zabudowę czy drzwi do garderoby trzeba dopasować do ich funkcji i zgrać z innymi elementami wyposażenia domu.

- Jeśli garderoba jest odrębnym pomieszczeniem, do którego się wchodzi, najlepiej wybrać tradycyjne drzwi skrzydłowe (otwierane na zewnątrz) lub przesuwne przeznaczone do pomieszczeń. Jeśli wchodzi się tam z sypialni, mogą to być drzwi przeszklone, które wyglądają znacznie lżej niż drzwi pełne.
- Wnęki na szafy najczęściej zasłaniamy lekkimi drzwiami przeznaczonymi do zabudowy szaf, podłogę można wykonać z tego samego materiału co podłogę w danym pomieszczeniu lub z tego, co półki w szafie.
- Sposób otwierania drzwi musi uwzględniać ilość wolnego miejsca. Jeśli brakuje miejsca na odsunięcie drzwi przesuwnych, można zastosować drzwi składane.
- Drzwi do garderoby dobieramy do innych elementów wyposażenia: podłogi, ścian, mebli. Jeśli są to drzwi do wydzielonego pomieszczenia, najlepiej je dopasować do innych drzwi w domu. Ich kolor i materiał można zgrać z wykończeniem posadzki, a można je wybrać tak, aby wtopiły się w ścianę, lub nawiązać do umeblowania w danym pomieszczeniu.

Drzwi do garderoby, która jest odrębnym pomieszczeniem, powinny mieć otwory wentylacyjne (D24).
Autor: Mariusz Bykowski
Drzwi do garderoby w sypialni na piętrze dopasowano do posadzki. Wykonano je z takiego samego laminatu w kolorze drewna wiśniowego. Obwiedzione szeroką opaską, kontrastują z białą ścianą. Aluminiowe listwy rozbijają płaszczyznę drzwi i nadają im nowoczesny charakter (drzwi: Sevroll) (D12b).
Autor: Mariusz Bykowski


Wypełnione lustrami drzwi szafy wnękowej są nie tylko praktyczne, ale też powiększają optycznie pomieszczenie. Lustra są neutralnym elementem wyposażenia, ale rodzaj listew wykończeniowych warto dobrać do stylu, w jakim chcemy urządzić dom (zabudowa szafy: Sevroll, drzwi do łazienki: Stolimpex) (D12b).
Autor: Mariusz Bykowski
Ratanowe drzwi szafy wnękowej w przedpokoju wykończone mosiężnymi listwami doskonale harmonizują z sąsiadującymi drzwiami ze szprosami i nawiązują do tradycyjnego umeblowania domu (zabudowa szafy: Sevroll) (D24).
Autor: Mariusz Bykowski

Kuchnia
We współczesnych domach kuchnie najczęściej są otwarte. Warto to uwzględnić przy wykończeniu ścian, doborze mebli czy parapetów.

- Jeśli kuchnia jest otwarta lub częściowo otwarta – wykończenie i wyposażenie musi być dopasowane do wystroju całego domu. Warto dobrze zastanowić się, jaki fragment kuchni będzie widoczny z pokoju. Przegrody oddzielające kuchnię od pokoju – ścianki i murki – są elementem należącym do obu wnętrz.
- Ściany w kuchni należy wykończyć łatwo zmywalnym materiałem, ale powinien on pasować do mebli i nawiązywać do wykończenia innych wnętrz w strefie dziennej.
- Blaty w kuchni są niezbędne do przygotowania i odstawiania gotowych potraw: im większą mają powierzchnię, tym lepiej. Są też elementem wystroju wnętrza.


Niektóre meble warto „oderwać” od podłogi. Tutaj część szafek zawieszono na ścianie. Takie rozwiązanie nie tylko powiększa optycznie pomieszczenie, ale również ułatwia mycie podłogi (D12b).
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia, choć nowocześnie wyposażona, nie stanowi dysonansu z tradycyjnym wystrojem pozostałych pomieszczeń. Drewniane meble i panele sprawiają, że kuchnia staje się integralnym elementem strefy dziennej (zabudowa kuchni: HTH Ekspert w kuchni) (DO8).
Autor: Michał Glinicki
Cały ciąg szafek przykryty jest jednym kawałkiem blatu, w który wbudowane są płyta kuchenna i zlewozmywak. Na ściany zastosowano bardziej „pokojowe” panele wykonane z tej samej okładziny co meble kuchenne. Doskonale chronią ściany, a na metalowych listwach łączących panele można powiesić kuchenne przybory (D03, D08).
Autor: Michał Glinicki

Łazienki

Urządzenia łazienkowe mają być nie tylko funkcjonalne, ale powinny też harmonijnie komponować się w przestrzeni wnętrza. Ich wygląd, a także sposób wykończenia ścian i podłóg nada łazience odpowiedni styl, który możemy dopasować do pozostałych wnętrz albo skontrastować z nimi.

- Przestrzeń w dużej łazience warto podzielić na strefy funkcjonalne. Można to zrobić, odpowiednio ustawiając urządzenia łazienkowe lub różnicując materiały wykończeniowe na przykład za pomocą dwóch rodzajów podłogi. Łącząc różne materiały, trzeba pamiętać, że w strefie mokrej należy wybierać materiały nienasiąkliwe.
- Urządzenia warto montować na stelażach instalacyjnych, które nadają łazience bardziej estetyczny wygląd. Pod wiszącymi urządzeniami łatwiej utrzymać podłogę w czystości.
- Wykończenie ścian i podłóg tworzy styl łazienki. Trzeba je jednak dobierać również do wielkości i kształtu pomieszczenia. Możemy korzystać z materiałów tradycyjnie przeznaczonych do tego celu, jak również wprowadzić inne materiały – kamień, drewno, szkło, dekoracyjne tynki.
Pokazaliśmy tylko niektóre elementy wykończenia wpływające na charakter wnętrza. Ale pamiętajmy jeszcze o elementach architektonicznych takich jak murki, ścianki, wnęki, słupy, murowane półki czy obniżenia sufitu. Ważne są również kolory i faktury ścian, oświetlenie i osprzęt elektryczny czy wreszcie kominek. Widać więc, że decyzji do podjęcia jest dużo i aby uniknąć chaosu estetycznego w naszym domu, musimy je podjąć odpowiednio wcześnie i z myślą o całościowym efekcie.


W niewielkiej łazience na poddaszu zadbano o ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni: narożna umywalka jest wygodna i zajmuje niewiele miejsca. Jasna glazura na ścianie powiększa optycznie przestrzeń (akcesoria łazienkowe: Keuco, urządzenia: Sanitec Koło) (D12b).
Autor: Mariusz Bykowski
Ściany i podłogi w dużej łazience wykończono płytkami w tym samym kolorze, ale różnej wielkości. Monotonię gładkiej powierzchni jasnych płytek przerywają ułożone na ścianie ryflowane płytki, które zwykle przeznaczone są na schody (D08).
Autor: Michał Glinicki


Dwie umywalki w licznej rodzinie pozwolą uniknąć porannych kolejek. Strefę umywalkową wyróżniono innym kolorem glazury na ścianie. Z pozostałymi ścianami łączy ją dekoracyjny pas małych płytek z tej samej serii (urządzenia i akcesoria łazienkowe: Roca Polska, płytki ceramiczne Roca Ceramica) (D03).
Autor: Michał Glinicki
Umywalkę, bidet i sedes zamontowano na stelażach instalacyjnych, dzięki czemu powstała nad nimi wygodna półka. Podłogę w strefie mokrej wyłożono płytkami ceramicznymi, w strefie suchej drewnem egzotycznym (D24).
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi