Zbiorniki spłukujące do WCUrządzając łazienkę nie zawsze decydujemy się na zainstalowanie w niej kompaktu lub zawieszanie miski ustępowej na stelażu. Tanim i estetycznym rozwiązaniem jest WC z dolnopłukiem.
Dolnopłuki są też chętnie stosowane przez osoby remontujące łazienki. Zapewniają komfort użytkowania i małe zużycie wody, a ich montaż nie sprawi kłopotu nawet początkującemu majsterkowiczowi.


Nowoczesny dolnopłuk wygląda nie mniej elegancko niż zbiornik spłukujący tak zwanego kompaktu.
Autor: SANITEC KOŁO

Nowoczesne kształty, niewielkie wymiary
Kształty zbiorników są maksymalnie uproszczone. Im mniej jest szczelin i załamań, tym mniej zbiera się w nich kurzu i brudu. Większość dolnopłuków ma kształt prostopadłościanu. Różnią się od siebie wymiarami. Jedne są bardzo wąskie, inne szerokie - łatwo więc wybrać zbiornik najlepiej pasujący do łazienki lub WC. Do łazienek, w których na montaż miski ustępowej jest mało miejsca, przeznaczone są zbiorniki o mniejszej głębokości (nawet około 10 cm).
Dolnopłuki w kształcie prostopadłościanu przystosowane są do montażu na ścianie bez załamań. Producenci oferują również zbiorniki o kształtach umożliwiających montaż w rogu łazienki.
Wymiary zbiorników spłukujących.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Uwaga! Producenci zbiorników spłukujących zwykle podają odległość miski ustępowej od ściany, przy której możliwe jest zainstalowanie danego zbiornika. Jest to ważne z punktu widzenia późniejszego użytkowania. Zamontowanie zbyt głębokiego zbiornika do miski ustępowej zainstalowanej bardzo blisko ściany spowoduje, że klapa sedesu będzie opadać i nie da się jej ustawić pionowo. Jeśli więc miska jest blisko ściany, poszukajmy w sklepach zbiornika spłukującego o małej głębokości. Niektóre firmy mają je w swojej ofercie.

Dzięki spłuczkom narożnym...
Autor: JOMO/WERIT
...miskę ustępową można ustawić także w rogu łazienki.
Autor: ABU SANITAR

Oszczędne spłukiwanie

W nowoczesnych zbiornikach spłukujących można regulować ilość wody, jaka będzie jednorazowo spłukiwała miskę ustępową. Wykonuje się to podczas montażu. W większości zbiorników pojemność można ustawiać w granicach od 6 do 9 litrów.
Ilość wody potrzebna do spłukania miski ustępowej zależy od jej kształtu. Starsze modele misek, z tak zwaną półką (wychodzące z użycia), wymagają spłukiwania większą ilością wody - zwykle około 9 litrów. Do jednorazowego spłukania nowszych modeli misek ustępowych - tak zwanych lejowych - wystarczy zwykle 6 litrów. Ograniczenie ilości wody przeznaczonej na jednorazowe spłukiwanie sprzyja jej oszczędzaniu.
Samodzielny przycisk spłukujący umożliwia spłukiwanie miski ustępowej mniejszym lub większym strumieniem wody, zależnie od potrzeb.
Autor: Andrzej Szandomirski

Uruchamianie spłuczki może odbywać się przez pociągnięcie do góry cięgna lub naciśnięcie przycisku umieszczonego na zbiorniku. Moda na oszczędne gospodarowanie wodą skłoniła producentów zbiorników do wyposażania swoich produktów w przyciski dwudzielne lub z funkcją STOP. Pierwszy wariant pozwala na wybór ilości wody spłukującej między całą objętością zbiornika lub jego połową. W drugim wariancie naciśnięcie przycisku STOP powoduje przerwanie strumienia wody w dowolnym momencie.
Budowa zbiornika spłukującego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Trwałe materiały, różne kolory
Obecnie dolnopłuki produkuje się z tworzywa sztucznego (na przykład polipropylenu) o dobrych własnościach mechanicznych i chemicznych. Dobrej jakości tworzywo nie żółknie z upływem czasu, a gładkie powierzchnie łatwo jest utrzymać w czystości. Powierzchnie mogą być matowe lub błyszczące.
Podstawowy kolor zbiorników spłukujących to biały. Ale dostępne są też dolnopłuki w innych pastelowych kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do ceramiki sanitarnej w łazience. Zbiorniki kolorowe są zwykle droższe. Rury odpływowe najczęściej mają kolor biały, ale można też kupić chromowane lub w innych kolorach, tak zwanych sanitarnych (kolorach ceramiki sanitarnej).

Ciche napełnianie

Zbiorniki spłukujące powinny napełniać się cicho i szybko, co jest szczególnie ważne, gdy z WC korzysta się w nocy. Dolnopłuki bardzo często wyłożone są wewnątrz warstwą styropianu, która wygłusza odgłos przepływającej wody, a jednocześnie zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na ściankach.
Wlot wody wodociągowej do zaworu napełniającego może być wyposażony w specjalny wyciągany filtr siatkowy z tworzywa sztucznego. Ma on zabezpieczać zawory przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby zakłócić ich prawidłową pracę. Gdy nie ma filtra, zawory zamontowane w zbiorniku częściej się zapychają. Zapchany zawór się nie zamyka, a wtedy woda leje się bez przerwy.
Ważne jest, aby uszczelki były wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Łatwy montaż
Miski ustępowe podłącza się do instalacji wodnej za pomocą elastycznych weżyków.
Autor: WAVIN

Zbiornik podłącza się do instalacji wodnej za pomocą elastycznego wężyka.
Uwaga! Należy używać tylko wężyków z aprobatą techniczną, aby mieć pewność, że są dobrej jakości. Pękające wężyki są główną przyczyną zalewania mieszkań.
Zwykle możliwe jest podłączenie z prawej lub lewej strony, a także z tyłu. Na podłączeniu powinien być zamontowany zawór odcinający. Zamontowanie dolnopłuka nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie.

Ile za zbiornik?

Decydując się na kupno konkretnego modelu dolnopłuka, warto zapytać, czy w cenie zbiornika otrzymamy jeszcze rurę spłukującą. Niekiedy trzeba za nią zapłacić oddzielinie.


Zbiornik spukujący PACYFIK z przyciskiem STOP. Cena 132 zł.
Autor: Andrzej Szandomirski
Zbiornik spłukujący ADRIATYK o szerokości tylko 35,3 cm. Cena 81 zł.
Autor: Andrzej Szandomirski
Zbiornik spłukujący Primus Abu z dwudzielnym przyciskiem. Cena 105 zł.
Autor: ABU SANITAR


Zbiornik spłukujący TOPAZ z dwudzielnym przyciskiem. Cena 131 zł.
Autor: Andrzej Szandomirski
Płaski (głębokość 10,6 cm) zbiornik spukujący AQUARIUS z przyciskiem STOP. Cena 112 zł.
Autor: Andrzej Szandomirski

Oszczędne spłukiwanie
Można przyjąć, że jedna osoba pięć razy w ciągu dnia używa spłuczki. Jeśli spłuczka ma możliwość niepełniego spłukiwania (9 l/4,5 l lub 6 l/3 l), na pięć spłukiwań cztery są niepełne.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi