Zbudowaliśmy Domy Modelowe.


Przez kilka miesięcy Czytelnicy mogli śledzić, jak budowaliśmy modelowe domy jednorodzinne. Pora pochwalić się efektami: oto cztery domy wykończone i wyposażone, zbudowane na podstawie projektów gotowych . Cztery propozycje, które każdy, kto marzy o własnym domu, mógł obejrzeć na Wystawie DOM MARZEŃ 2001.

Zbudowane w Józefosławiu domy można by określić jako architekturę środka – są proste, funkcjonalne, nieekstrawaganckie, prezentują dobry poziom i podobają się większości. Różnią się wielkością, układem funkcjonalnym, każdy z nich przeznaczony jest dla innej rodziny, zaspokoi odmienne potrzeby i gusty mieszkańców. Zbudowane zostały na podstawie projektów gotowych zaadaptowanych do warunków terenu.
Wystawa DOM MARZEŃ 2001 w Józefosławiu dla wielu osób była szczególną okazją porównania projektu gotowego – planów i rysunków – z realizacją – domem, który można zwiedzić, ocenić wielkość i charakter wnętrz, przyjrzeć się propozycjom jego urządzenia i umeblowania.
Domy tworzą kameralny zespół, utrzymane zostały w tej samej kolorystyce, pomyślano o zieleni, oświetleniu i małej architekturze.
Autor: Jolanta Pietrucha
Wystawę DOM MARZEŃ 2001, czynną w październiku ubiegłego roku, odwiedziło około 20 tysięcy osób.
Autor: Mariusz Bykowski

Autor: Krzysztof Zasuwik
„Doskonały”

Autor projektu: Paweł Wład Kowalski.
Autor: Michał Glinicki

powierzchnia netto 151,2 m2,
powierzchnia zabudowy 123,9 m2,
kubatura 610,0 m3.

Najmniejszy z Domów Modelowych w Józefosławiu. Parterowy, z mieszkalnym poddaszem, nie potrzebuje dużej działki. Kształt domu podporządkowany został zasadzie – jak najwięcej powierzchni mieszkalnej na jak najmniejszej powierzchni zabudowy.

Plan poddasza.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Plan parteru.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jest to świetny przykład domu z poddaszem użytkowym, w którym wygodne i dobrze oświetlone pomieszczenia drugiej kondygnacji mieszczą się pod dwuspadowym, prostym dachem.
Bryła domu jest zwarta i prosta, garaż z płaskim dachem, na którym urządzono taras, dobudowany został z boku. Mieszkańcy mają do dyspozycji dużą i urozmaiconą przestrzeń wspólną: pokój dzienny zajmuje ponad połowę powierzchni parteru, otwarte pomieszczenie na półpiętrze może służyć jako biblioteka lub bawialnia. Częściowo otwarta na pokój kuchnia łączy się z częścią gospodarczą domu – pomieszczeniem technicznym i garażem.
Na poddaszu mieszczą się trzy sypialnie i duża łazienka. Oświetlone są przez okna w ścianach szczytowych i w holu, a jedna z sypialni dodatkowo przez okna połaciowe. Z głównej sypialni można wyjść na duży taras nad garażem.


Miejscem służącym wszystkim domownikom jest znajdująca się na półpiętrze duża, jasna biblioteka lub bawialnia (ściany pomalowano farbami Polifarb Cieszyn-Wrocław).
Autor: Andrzej Szandomirski
Do części dziennej trzeba wejść po dwóch stopniach w górę. Dzięki różnicy poziomów hol został wydzielony, choć nie brakuje w nim światła i nie jest zamknięty ścianami. Schody na poddasze znajdują się tuż przy wejściu.
Autor: Michał Glinicki
Obszerny pokój dzienny zajmuje niemal cały parter i składa się z części o zróżnicowanym charakterze. Kącik wypoczynkowy to zaciszne miejsce przy kominku. Od holu i schodów oddziela je dodatkowo ażurowa ścianka.
Autor: Michał Glinicki
Pochyły dach sypialni nie przeszkadza ustawieniu mebli. Ścianka kolankowa ma wysokość około 100 cm.
Autor: Michał Glinicki
Część jadalna znajduje się w centrum. Przy stole – widocznym od wejścia, ustawionym w pobliżu schodów na górę i przy półotwartej kuchni – będzie się z pewnością koncentrować życie w domu.
Autor: Michał Glinicki
„Przestronny”


Autor projektu: Paweł Wład Kowalski.
Autor: Michał Glinicki

Autor: Krzysztof Zasuwik

powierzchnia netto 169,4 m2,
powierzchnia zabudowy 228,5 m2,
kubatura 735,0 m3.

Dom dla ludzi, którzy chcą mieszkać blisko ziemi. Rozłożysty, parterowy, nowoczesny, z nieużytkowym poddaszem, został zaprojektowany tak, aby mieszkańcy czuli się w nim swobodnie i mogli cieszyć się przestrzenią.

Plan.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Niski, szeroki dom o długiej, ponaddwudziestometrowej ścianie frontowej, z wielkim, krytym dachówką dachem. Jego elewacje są bardzo oszczędne – gładki tynk, okna o dużych płaszczyznach szyb, pas klinkierowej podmurówki. Jedyną ozdobą są białe okiennice i układający się na elewacji światłocień. Szeroki podcień wejściowy stwarza przed drzwiami domu osłoniętą, prywatną przestrzeń.
Trzy strefy domu – dzienna, nocna oraz gospodarcza – są wyraźnie odrębne i dają się oddzielić drzwiami. Łączy je długi, prosty korytarz, który w części dziennej zamienia się w otwarty hol pomiędzy kuchnią a pokojem. W tym domu dyskretnie, ale skutecznie rozdzielona została przestrzeń „do chodzenia” od miejsc, w których dłużej się przebywa.
Wejście i przedsionek prowadzą nas wprost do części dziennej. Kominek, wyeksponowany niczym rzeźba, zajmuje w niej centralne miejsce. Niezależny, 60-metrowy zespół sypialni składa się z czterech pokoi (wyposażonych w szafy lub garderoby) oraz łazienki. Po przeciwległej stronie domu znajduje się część gospodarcza – garaż na dwa samochody, przedsionek przy wejściu z garażu, pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu i dodatkowa łazienka z prysznicem.


Duży pokój dzienny znajduje się w centrum domu, na wprost wejścia. Granicę między nim a holem wyznacza stojący pośrodku kominek (Koperfam).
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Hol i korytarz biegnące w poprzek szerokiego domu to oś komunikacyjna łącząca część sypialną, dzienną i gospodarczą. Zamknięcie drzwi pozwala oddzielić zespół sypialni.
Autor: Michał Glinicki , Jacek KucharczykŚcianka pomiędzy kuchnią a otwartym holem zasłania kuchenny stół i jednocześnie jest dla niego wygodnym oparciem (meble kuchenne: HTH Ekspert w kuchni).
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Przestronnie i jasno jest już w przedsionku domu.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
 „Z wykuszami”


Autor projektu: Piotr Matuszewski.
Autor: Michał Glinicki
Tradycyjny wyraz domowi nadają detale. Jego ozdobą są wykusze i szprosy w oknach.
Autor: Andrzej Szandomirski

powierzchnia netto 174,0 m2,
powierzchnia zabudowy 225,2 m2,
kubatura 790,0 m3.

Obszerny, parterowy dom z nieużytkowym poddaszem. Bardziej tradycyjny, ciepły i wzbogacony o detal reprezentuje zupełnie inny styl niż „Przestronny”. Również układ wnętrza jest dostosowany do tradycyjnego i rodzinnego trybu życia.

Plan.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Architektura domu jest prosta i uniwersalna – prezentuje się dobrze zarówno w Józefosławiu pod Warszawą, jak i na obrzeżach Gdańska czy Poznania. Cechą szczególną są dwa okienne wykusze, atrakcyjne również we wnętrzu. Płaszczyzny szyb podzielono na mniejsze szprosami. Niewątpliwą ozdobą jest także ogromny, rozłożysty dach, pokryty dachówką ceramiczną.
Dom zbudowany jest na planie litery L. Oba skrzydła domu łączy obszerny hol, do którego wchodzimy przez przedsionek i zadaszone wejście. Jedno skrzydło to zespół trzech sypialni i łazienka rozmieszczone wzdłuż korytarza, który można odizolować od reszty domu drzwiami. W drugim mieści się część dzienna. Pokój dzienny jest także na planie litery L, z częścią wypoczynkową z kominkiem i wyjściem na taras oraz jadalnią przy kuchni, wystarczająco obszerną, aby zmieścić tam duży stół na osiem osób.
Jest obszerny i wygodny. Zastosowano w nim funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią życie domownikom. Nie brakuje dużego pomieszczenia gospodarczego ani spiżarni przy kuchni. Oprócz łazienki przy sypialniach jest także druga, dostępna z holu. Garaż jest obszerny, dwustanowiskowy, można z niego wejść bezpośrednio do przedsionka.


Przedsionek jest jasny – przez wąskie okno można wyjrzeć przed dom.
Autor: Andrzej Szandomirski
Kominek w pokoju dziennym został usytuowany pomiędzy częścią wypoczynkową a jadalnią (kominek: Koperfam).
Autor: Andrzej SzandomirskiJadalnia sąsiaduje z kuchnią, do której można wejść z holu. Obok kuchni znajduje się spiżarnia (meble kuchenne: HTH Ekspert w kuchni, sprzęt AGD: Whirlpool, zlewozmywak z baterią: Teka).
Autor: Aleksander Rutkowski
Z holu otwiera się widok na część pokoju dziennego i drzwi na taras. Kolor i faktura ścian zostały dobrane do charakteru wnętrza.
Autor: Aleksander Rutkowski
 „Przytulny”


Autor projektu: Barbara Kierejewska-Zielińska.
Autor: Michał Glinicki
Malowniczości bryle dodają lukarny i duży dach z wieloma połaciami.
Autor: Andrzej Szandomirski

powierzchnia netto 220,5 m2,
powierzchnia zabudowy 204,4 m2,
kubatura 799,0 m3.

Duży dom dla wieloosobowej rodziny, w którym każdy będzie miał wygodne miejsce dla siebie. Także osoba niepełnosprawna. Cały parter został specjalnie przystosowany dla osób poruszających się na wózku.

Plan poddasza.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Plan parteru.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Największy z Domów Modelowych – parterowy z mieszkalnym poddaszem, z malowniczym dachem z lukarnami. Jego bryłę wzbogacają dwa podcienia – ganek wejściowy i podcień tarasu – charakterystyczne dla wszystkich wariantów projektu D12 „Przytulny”.
Przez przedsionek dostajemy się do holu otwartego na pokój dzienny. Kuchnia znajduje się tuż przy wejściu. Jest przechodnia – z jednej strony dostępna z holu, z drugiej – otwarta na część jadalną pokoju dziennego. Szerokie drzwi tarasowe łączą pokój z ogrodem. Na parterze znajduje się zespół pomieszczeń, który może tworzyć osobny apartament z sypialnią, łazienką i gabinetem. Schody na wprost wejścia prowadzą do pokoi na poddaszu. Dwie sypialnie oświetlone są przez lukarny, trzeci pokój oraz łazienka mają okna połaciowe.
Wszystkie pomieszczenia na parterze zaprojektowane zostały ze specjalną troską o wygodę osoby niepełnosprawnej.


Przejście z holu do jasnego pokoju dziennego akcentuje okrągły słup. Kominek (Koperfam) znajduje się w narożniku pokoju, jest dobrze widoczny ze wszystkich miejsc.
Autor: Andrzej Szandomirski
Przedsionek ze świetlikiem w drzwiach. Stąd prowadzi wejście do pomieszczenia gospodarczego.
Autor: Andrzej SzandomirskiKuchnia usytuowana blisko wejścia, z dużym oknem od frontu. Można przez nią przejść z holu do jadalni. Niska ścianka pomiędzy kuchnią a jadalnią częściowo zasłania widok wnętrza kuchni (meble kuchenne: HTH Ekspert w kuchni, sprzęt AGD: Whirlpool).
Autor: Andrzej Szandomirski
Jedna z dwóch sypialni oświetlonych dużą lukarną. Wysokość pomieszczeń na poddaszu jest zróżnicowana, a skosy dachu wymagają specjalnego urządzenia wnętrza.
Autor: Zbigniew Doliński , Piotr Ligier

Jak przystosowano parter domu  „Przytulny” do potrzeb osoby niepełnosprawnej                    


Strefa wejściowa. Do drzwi prowadzi szeroki, wygodny podjazd o odpowiednim spadku i chropowatej powierzchni zabezpieczającej przed poślizgiem. Na obu końcach podjazdu jest miejsce na obrót wózkiem – koło o średnicy minimum 140 cm. Drzwi wejściowe szerokości 90 cm nie mają progu. Przycisk dzwonka i klamkę zamontowano w strefie dogodnego zasięgu ręki.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wyjście na taras. Szerokie skrzydłowe drzwi bez progu umożliwiają wygodny wyjazd bezpośrednio na taras wykonany na tym samym poziomie co podłoga pokoju. Klamkę zamontowano na takiej wysokości, aby siedzący na wózku mógł swobodnie otworzyć drzwi.
Autor: Robert SzarapkaKorytarz na parterze. Wygodne korytarze o szerokości 140 cm zapewniają swobodne poruszanie się i obrót wózkiem. Drzwi mają 90 cm szerokości, co umożliwia swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Podłoga wykonana została na jednym poziomie – bez progów w drzwiach i stopni między pomieszczeniami.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Kuchnia. Zapewniono wolne miejsce potrzebne na obrót wózkiem. Pod częścią blatu roboczego i zlewozmywakiem nie umieszczono szafek dolnych, zostawiając wolną przestrzeń na podjazd wózkiem i wsunięcie kolan. Wysokość blatu wraz ze zlewozmywakiem, a także wysokość części górnych szafek można regulować za pomocą pilota (meble kuchenne: HTH Ekspert w kuchni).
Autor: Robert SzarapkaŁazienka. Jej wielkość pozwala na pełny obrót wózkiem i swobodny dostęp do każdego urządzenia. Zamiast brodzika z kabiną prysznicową zastosowano natrysk z zasłoną. Terakotę ułożono z lekkim spadkiem w kierunku wpuszczonego w podłogę syfonu. Na ścianie zamontowano baterię prysznicową i składane krzesełko umożliwiające korzystanie z prysznica...
Autor: Krzysztof Zasuwik


 mecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa
...Miska ustępowa jest na tej samej wysokości co siedzisko wózka. Umywalka ma wyprofilowaną przednią krawędź, co pozwala na podjechanie wózkiem. Poręcze przy sedesie, umywalce i prysznicu ułatwiają korzystanie z urządzeń (umywalka, miska ustępowa: Sanitec Koło, baterie: Oras, akcesoria i poręcze: Lehnen).
Autor: Krzysztof Zasuwik

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi