Źle podłączone grzejniki


Instalator zamontował w moim domu grzejniki stalowe płytowe typu V. Podłączenie zostało wykonane od dołu. Ponieważ grzejniki nie były wystarczająco ciepłe nawet po ustawieniu termostatów na wartość maksymalną, postanowiłem je zareklamować. Grzejniki zostały źle podłączone: "zasilanie" połączono z przewodem powrotnym instalacji, i odwrotnie. Czy można to jakoś naprawić, nie zmieniając ułożenia rur, które są poprowadzone w podłodze?

Taki błąd w wykonaniu instalacji zdarza się dość często. Grzejniki stalowe płytowe typu V mają oprócz otworów przyłączeniowych bocznych także dwa otwory dolne. Służą one do podłączenia grzejnika od dołu.
Przewody doprowadzające i odprowadzające wodę ułożone są w podłodze. „Powrót”, czyli rurę z wodą odpływającą z grzejnika, podłącza się do otworu znajdującego się bliżej krawędzi grzejnika, zaś „zasilanie”, czyli rurę z wodą dopływającą – do otworu zlokalizowanego od wewnątrz. Jeśli grzejnik zostanie podłączony odwrotnie, jego wydajność może spaść nawet o 50%. Niestety, pomyłka często ujawnia się dopiero podczas eksploatacji instalacji centralnego ogrzewania, gdy rury są już przykryte warstwą wykończeniową podłogi. Ich przełożenie jest wtedy kłopotliwe i kosztowne.
Można jednak zmienić podłączenie grzejnika bez dewastacji instalacji. Robi się to za pomocą specjalnych elementów przyłączeniowych zamieniających „zasilanie” z „powrotem”. Niektóre firmy, na przykład Herz i Oventrop, mają takie złączki w swojej ofercie.

W grzejniku podłączonym w ten sposób przewód zasilający powinien znajdować się z lewej strony, powrotny – z prawej.
Autor: KORADO
Za pomocą takiej złączki można w prosty sposób zamienić „zasilanie” z „powrotem”.
Autor: HERZ
Prawidłowy układ przewodów: zasilającego i powrotnego w grzejniku podłączonym od dołu.
Autor: KORADOmecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi