Co robić z trawą?Mam wokół domu spory trawnik. Dbam o niego i muszę przyznać, że wygląda nieźle. Mam jednak kłopot, bo nie wiem, co robić ze ściętą trawą. Próbowałem kompostować, ale jest jej za dużo. Czy można pozostawić pokosy na trawniku?

Skoszoną trawę można pozostawić na trawniku, ale pod warunkiem że ścięte źdźbła są młode i delikatne. Takie szybko się rozkładają i nie wpływają niekorzystnie na wzrost darni. Wręcz przeciwnie – zasilają trawnik w potrzebne składniki odżywcze, między innymi w azot. Nie należy natomiast pozostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części trawy rozkładają się bardzo wolno, powodując filcowanie darni, czyli zbijanie się martwych fragmentów roślin. Filc utrudnia wzrost trawy.
Jeśli pokos ma pozostawać na trawniku, trawa musi być koszona często, co kilka dni. Kosić trzeba suchą darń, gdyż wtedy ścięta trawa nie zbija się, ale równomiernie rozsypuje po powierzchni trawnika. Tak pielęgnowany trawnik należy jesienią bardzo dokładnie wygrabić drucianymi, elastycznymi grabiami, by usunąć nierozłożone źdźbła.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi