Cokół z płytek klinkierowych.Wykończony płytkami klinkierowymi cokół do złudzenia przypomina mur z cegieł klinkierowych. Jest jednak od niego tańszy i szybciej można go wykonać.


Cokół z płytek klinkierowych nie tylko zabezpiecza elewację przed zabrudzeniami, ale dodatkowo ją zdobi.
Autor: Andrzej Szandomirski

Cokół zabezpiecza elewację przed zabrudzeniem odbijającymi się od ziemi kroplami deszczu. Jego wysokość sięga najczęściej do poziomu podłogi parteru. Sposobów wykończenia cokołu jest wiele. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest oblicówka z płytek klinkierowych. Mają one grubość od 8 do 17 mm, dzięki czemu można je wykorzystać podczas remontu czy modernizacji starych domów.
Zależnie od kształtu i wielkości płytek okładzina może przypominać mozaikę bądź mur z cegły klinkierowej.

Przygotowanie podłoża
Podłoże pod płytki cokołowe powinno być mocne, równe i oczyszczone z kurzu i brudu. Zanieczyszczenia i nierówności zmniejszają przyczepność kleju, co w konsekwencji może spowodować odpadanie płytek.Zanim zaczniemy klejenie płytek, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Zeskrobujemy z niego resztki zaschniętej zaprawy tynkarskiej.
Autor: Mariusz Bykowski
Starannie wyrównujemy dolną krawędź tynku. Jest to bardzo łatwe, gdy płaszczyzna elewacji była wyznaczona profilami tynkarskimi. Wówczas wystarczy delikatnie odbić tynk, który spłynął poniżej listwy startowej. Najwygodniej użyć do tego przecinaka i młotka.
Autor: Mariusz Bykowski
Dwumetrową łatą sprawdzamy, czy powierzchnia cokołu ma równą powierzchnię. Jeśli odchylenia płaszczyzny są większe niż 4 mm, naciągamy na nią zaprawę wyrównującą. Nową obrzutkę zacieramy na gładko.
Autor: Mariusz Bykowski

Klejenie płytek

Przed klejeniem podłoże gruntujemy, dzięki czemu zmniejszy się jego nasiąkliwość i nie będzie nadmiernie odciągało wody z zaprawy klejowej. Wyznaczamy poziom, na którym zaczniemy przyklejanie pierwszego rzędu płytek, czyli obliczamy, ile rzędów płytek trzeba na niego nakleić. Wysokość cokołu dzielimy przez szerokość płytki powiększoną o szerokość spoiny. Na przykład jeśli cokół ma wysokość 27 cm, a chcemy go obłożyć płytkami szerokości 6,5 cm, pozostawiając 6-milimetrowe spoiny, musimy nakleić cztery rzędy (27 : 7,1 = 3,8), rozpoczynając naklejanie 2 cm poniżej poziomu terenu. Nad górnym pasem płytek powstanie około 5-6-milimetrowa szczelina, którą wypełnimy masą akrylową lub poliuretanową.
Aby utrzymać jednakowy poziom na całej długości cokołu, przybijamy listwę startową. Może to być długa łata, profil stalowy lub prosta deska.Zaprawę klejową rozprowadzamy równomiernie płaską stroną stalowej pacy, a następnie przeciągamy po niej zębatą stroną pacy. Używając pacy z zębami wyciętymi na głębokość 8 mm, otrzymujemy odpowiednią dla płytek klinkierowych warstwę kleju grubości około 4 mm.
Autor: Mariusz Bykowski
Układanie rozpoczynamy od narożnika. W kolejnych rzędach płytki przesuwamy o pół długości płytki, aby okładzina przypominała mur z cegieł klinkierowych.
Autor: Mariusz Bykowski
Płytki wciskamy w warstwę kleju. W spoiny między płytkami wkładamy krzyżyki dystansowe. Dzięki nim łatwiej utrzymać jednakową grubość spoin.
Autor: Mariusz Bykowski

Fugowanie cokołu

Do wypełnienia spoin między płytkami używamy elastycznej, mrozoodpornej zaprawy do fugowania klinkieru. Zastosowanie fugi w kolorze kontrastującym z kolorem płytek wyraźnie podkreśli cokół.


Po dwóch-trzech dniach po naklejeniu płytek cokół możemy wyspoinować. Rozrobioną zaprawę nanosimy gumową pacą - tak zwaną fugownicą - prowadząc ją ukośnie do spoin.
Autor: Mariusz Bykowski
Gdy spoina lekko przeschnie, wygładzamy ją wilgotną gąbką. Powierzchnię płytek czyścimy, zmywając ją gąbką i letnią wodą.
Autor: Mariusz Bykowski

Warto wiedzieć

- Dzięki wykończeniu narożników płytkami narożnymi uzyskuje się efekt cokołu murowanego z cegieł klinkierowych.
- Płytki przykleja się na uelastycznioną i mrozoodporną zaprawę klejową. Jednorazowo rozprowadza się zaprawę tylko na takiej powierzchni, na której zdąży się ułożyć płytki w czasie 10-30 minut, czyli zanim klej zacznie zasychać (zazwyczaj jest to powierzchnia około 1 m2).
- Zaprawę klejową należy rozprowadzać równomiernie, ponieważ każda niewypełniona przestrzeń pod płytkami umożliwia penetrację wodzie. Zmniejsza to ich przyczepność, a w konsekwencji – zwłaszcza zimą – powoduje ich odpadanie. Najlepiej układać płytki metodą podwójnego smarowania – klej nakłada się i na podłoże, i na płytkę. Wówczas po dociśnięciu płytek do ściany zaprawa całkowicie wypełni przestrzeń pod okładziną.
- Wszystkie zabrudzenia zaprawą należy od razu oczyścić. Gdy są świeże, można je oczyścić gąbką i letnią wodą. Zaschnięte wymagają zastosowania specjalnych preparatów i ostrych narzędzi.
- Rozrabiając zaprawę do fugowania, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Gdy dodaje się więcej wody, niż zaleca producent, nie uzyska się oczekiwanego koloru fugi, a jednocześnie obniży się wytrzymałość zaprawy.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi