Dom na narożną działkęJaki dom zbudować na narożnej działce? Jak go usytuować, żeby wykorzystać zalety i ograniczyć wady takiego położenia?

Działka na rogu

Dom stojący na narożnej działce jest szczególnie wyeksponowany. Może stanowić atrakcyjny element skrzyżowania ulic i charakterystyczny punkt w okolicy. To dobre miejsce na dom z gabinetem, biurem czy pracownią, do której przychodzą klienci. W większości wypadków mieszkańcy domów stojących przy skrzyżowaniu ulic mają jednak poważny problem: jak się odgrodzić od samochodów i przechodniów?
Konieczność zachowania przepisowej odległości od ulic z dwóch stron sprawia, że miejsca pod zabudowę na działce narożnej jest mniej niż na sąsiedniej takiej samej wielkości, przylegającej tylko jednym bokiem do ulicy. Dlatego na terenach przeznaczonych pod zabudowę szeregową działki narożne najczęściej są większe od pozostałych.
Planując budowę domu na takiej działce, trzeba szczególnie uważnie wybierać projekt. Sposób usytuowania domu powinien być za każdym razem dostosowany do konkretnych warunków i położenia działki względem stron świata.Ten sam dom schematycznie usytuowany na czterech narożnych działkach. Mimo że działki są identyczne pod względem wielkości i kształtu, warunki na nich nie są jednakowo korzystne.
Autor: Agnieszka Sternicka

Jak wybierać projekt gotowy na narożną działkę?

Projekty z katalogu rzadko powstają z myślą o specyficznych warunkach narożnej działki. Jednak spora ich część znakomicie nadaje się do wykorzystania w takiej lokalizacji. Na narożnych działkach sprawdza się rzut oparty na kształcie litery L. Dom zbudowany na takim planie lepiej wydziela przedogródek od strefy prywatnego ogrodu oraz daje możliwość rozbudowy w dwóch kierunkach. Osłonę od strony jednej z ulic może stanowić także garaż lub wiata.
Wybierając projekt na konkretną działkę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko narożne usytuowanie, ale także jej położenie względem stron świata. To, czy ulice biegną od zachodu i południa, czy od północy i wschodu, ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli działka nie jest duża. Do analizowanego uprzednio układu czterech narożnych działek dobrano projekty gotowe z kolekcji, tak by jak najlepiej wykorzystać warunki lokalizacji.

Dostosowanie projektu do konkretnej działki

Sytuując dom na działce, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Strefa wejścia, garaż, schody, pomieszczenia gospodarcze powinny, jeśli to możliwe, znaleźć się po stronie mniej nasłonecznionej, czyli północnej lub wschodniej. Dobrze jest zapewnić z kuchni widok na wejście. Pokoje sypialne korzystnie jest sytuować od wschodu – wtedy mieszkańców budzi poranne światło. W trosce o ciszę i spokojny wypoczynek warto zadbać o to, aby okna sypialni nie wychodziły na ulicę.
Pokój dzienny i taras powinny być osłonięte od ulicy i związane z prywatną częścią działki. Warto, aby ta część domu, w której rodzina spędza wspólnie dużo czasu, była jasna, słoneczna i otwarta na ogród. Najlepiej więc, jeśli będzie skierowana na zachód lub na południe.
Dobierając projekty gotowe do konkretnych działek, warto pamiętać o tym, że jeden projekt może występować w różnych wariantach. Aby uzyskać właściwą orientację względem stron świata, wystarczy czasem zastosować „lustrzane odbicie” projektu.
Często dostosowanie do warunków działki wymaga pewnych zmian w projekcie. Sytuując na narożnej działce dom  „Ciepły”, zamieniono miejscami taras i werandę po to, aby taras był osłonięty od ulicy. Aby przysunąć garaż do domu D19 „Jak w lesie”, okno jednej z sypialni zostało przeniesione na elewację frontową. Tego typu zmiany wprowadza się w ramach adaptacji projektu gotowego. Może to zrobić posiadający uprawnienia projektant, który przygotowuje projekt budowlany. W projektach gotowych określony jest zakres zmian, których można dokonywać bez pisemnej zgody autorów. Takiej zgody z reguły wymagają zmiany, które wpływają na wygląd zewnętrzny domu.
Bardzo często zmiany wynikają z potrzeby wygodnego usytuowania garażu. W dwóch omawianych projektach pokazano garaż przy domu wysunięty w stronę ulicy. Jeśli decyzja o warunkach zabudowy na to pozwala, warto to zrobić, aby mieć więcej słońca w ogrodzie i nie zasłaniać garażem okien.

Dom na działkę graniczącą z ulicami od północy i wschodu
Bryła budynku na planie litery L wypełnia narożnik działki od strony ograniczających ją ulic. Osłania taras, który ma znakomitą, południowo-zachodnią wystawę. Pokój dzienny jest dobrze nasłoneczniony, a pomieszczenia takie jak kuchnia, WC czy schowek i pralnia usytuowane są od północy. Od tej strony również dobrze jest umiejscowić garaż, aby nie zacieniał ogrodu.

  „Dom na 102”. Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom na działkę graniczącą z ulicami od południa i wschodu

Wejście do domu jest tak zaprojektowane, że umożliwia dostęp zarówno od ulicy południowej, jak i wschodniej. Można więc wybrać dogodniejsze rozwiązanie. Brak otworów w północnej elewacji sprawia, że jeśli działka jest bardzo mała, można dosunąć dom do granicy, uzyskując w ten sposób większą część działki od strony południowej. Pokój dzienny usytuowany od zachodu otwiera się na część działki przeznaczoną na ogród.

  „Ciepły”. Autorzy projektu: architekci Paweł Detko, Piotr Jurkiewicz, Michał Owadowicz.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom na działkę graniczącą z ulicami od południa i zachodu
Ten projekt w wersji „lustrzanego odbicia” odpowiada warunkom działki, jeśli front i wejście będą od strony zachodniej. Wówczas salon i taras mają południowe oświetlenie i otwierają się na większą, wschodnią część ogrodu. Aby zapewnić tej części posesji więcej prywatności, można wydzielić jej południową granicę zimozielonym żywopłotem (szpaler drzew zbyt zacieniałby cenną, południową część działki).

„Solidny”. Autor projektu: architekt Piotr Matuszewski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom na działkę graniczącą z ulicami od północy i zachodu
Ten projekt znakomicie nadaje się do lokalizacji na podobnej działce. Bryła domu akcentuje narożnik, dwa skrzydła osłaniają taras skierowany na południowy wschód. Możliwość zrobienia drugiego wejścia do domu (gabinetu) od północnej ulicy jest dodatkową zaletą.

  „Jak w lesie”. Autorzy projektu: architekci Mirosław Jednacz, Marek Malanowski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom na większość narożnych działek
Układ pomieszczeń i bryła tego domu zostały tak uformowane, że można go nazwać uniwersalnym. Daje się bowiem dopasować do każdej z omawianych wcześniej czterech działek narożnych. Narożne wejście, kopertowy dach z symetrycznymi lukarnami podkreślają narożnik posesji, a elewacje z obydwu stron są równie atrakcyjne.

 „Pod kopertowym dachem”. Autorzy projektu: architekci Mirosław Jednacz i Marek Malanowski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPlan parteru - wersja podstawowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Plan parteru - lustrzane odbicie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Na działkach wschodnich należy zastosować wariant lustrzanego odbicia. Na działkach północnych uzyskamy lepsze warunki, ustawiając dom frontem do ulicy usytuowanej w kierunku północ - południe.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Narożna działka – zalety i wady
Zalety:
- Większa swoboda w planowaniu wejścia i wjazdu do domu. Front domu może być skierowany na dwie strony, można wybrać korzystniejszy wariant.
- Możliwość oddzielenia wejścia i wjazdu lub zaplanowania niezależnych wejść z dwóch stron budynku, korzystna dla domu z warsztatem, sklepem czy pracownią.
Dzięki temu łatwiej też dokonać podziału domu i działki.

Wady:
- Mniejsze bezpieczeństwo ze względu na bliskość skrzyżowania.
- Hałas i kurz, zwłaszcza przy ruchliwych drogach.
- Trudność wydzielenia prywatnej, osłoniętej części działki.
- Konieczność budowy i konserwacji dłuższego ogrodzenia.
- Dłuższy odcinek publicznego chodnika, który jesteśmy zobowiązani odśnieżać i zamiatać. 

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty