Komfortowa kąpiel. Nowoczesne zestawy prysznicoweWygoda i oszczędność - tak najkrócej można scharakteryzować nowoczesne zestawy prysznicowe. Nic dziwnego, że zamiast tradycyjnej kąpieli w wannie coraz częściej wybieramy natrysk.

Zmyślne główki
Nowoczesne główki prysznicowe to skomplikowane, precyzyjne mechanizmy, które mają za zadanie sprostać wielu potrzebom. Ich konstrukcja umożliwia nie tylko kształtowanie różnych rodzajów strumienia wody, ale też zminimalizowanie jej zużycia i wygodną obsługę przy zmianie funkcji. W celu zapewnienia komfortu kąpieli główki prysznicowe są starannie zabezpieczane przed gromadzeniem się osadów wapnia i zanieczyszczeń z wody.
O komforcie korzystania z prysznica w dużym stopniu decyduje średnica główki prysznicowej (im większa, tym lepiej) i rodzaj strumienia wody. Oferowane obecnie główki pozwalają uzyskać nawet do pięciu różnych strumieni wody – napisy lub symbole informujące o jego rodzaju umieszczane są na główce. Niemal każdy z producentów oferuje tutaj coś oryginalnego (niekiedy stosowane jest tylko inne nazewnictwo). Najczęściej pojawiające się określenia strumienia wody to: normalny, miękki, delikatny, masujący, igiełkowy, eko, mono.
Rodzaj strumienia można zmieniać, obracając pierścień nastawczy lub używając przełącznika na główce prysznica. Aby pierścień dało się łatwo przestawiać nawet namydlonymi rękoma, powinien być wykonany z nieśliskiego materiału. Przełącznik jest zwykle wygodniejszy, bo można go obsługiwać jedną ręką. Wygodnym rozwiązaniem są również suwaki umieszczone na główce, które pozwalają na płynną regulację strumienia wody – od wąskiego i twardego do szerokiego i miękkiego.
Główka SUNAMI TURBO firmy ROCA z czterema rodzajami strumienia: deszczu, stymulującym, turbo i ograniczonym do 50%. Kolor: chrom. Cena 143 zł.
Autor: ROCA
Główka prysznicowa AKTIVA® A8 firmy HANSGROHE z czterema rodzajami strumienia, bezstopniową regulacją mocy oraz trzystopniowym systemem zabezpieczeń przed brudem i osadami. Cena w wersji chrom 577 zł.
Autor: HANSGROHE
Główka prysznicowa JOCO firmy HANSGROHE z dwoma rodzajami strumienia i funkcją samoczyszczenia Quiclean. Cena 173,70 zł.
Autor: HANSGROHE
Talerzowa głowica prysznicowa AXOR TERANO i ramię głowicy. Producent HANSGROHE. Cena: głowica – 1080,10 zł, ramię – 398,70 zł (chrom), głowica 1413,90 zł, ramię – 599,20 zł (satinox).
Autor: HANSGROHE
Termostatyczna podtynkowa bateria wannowo-natryskowa ORAS. W komplecie natrysk z regulowanym strumieniem wody, uchwyt i wąż z zabezpieczeniem przed splątaniem. Kolor: chrom. Cena 1700 zł.
Autor: ORAS OLESNO
Jednouchwytowa bateria natryskowa HANSADISC firmy HANSA. Kolor: chrom. Cena 497,80 zł.
Autor: HANSA

Oszczędnie z wodą
W główkach prysznicowych stosuje się różne rozwiązania umożliwiające oszczędzanie wody. Dzięki odpowiedniemu kształtowaniu strumienia wody nie ma to wpływu na komfort kąpieli. W rączce główki prysznicowej może się na przykład znajdować suwak dławika, który bezstopniowo redukuje ilość wypływającej wody, nawet do 50%. W innych główkach dopiero po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się pełny strumień wody. Można też między wężem prysznicowym a rączką zainstalować ogranicznik redukujący ilość przepływającej wody do określonej wartości.Bateria wannowo-natryskowa podtynkowa firmy ORAS z Eko-przyciskiem. Kolor: chrom. Cena 252 zł.
Autor: ORAS OLESNO
Bateria natryskowa podtynkowa z termostatem serii AMBIENTA. Producent – KLUDI. Cena 521,80 zł.
Autor: KLUDI ARMATURENBateria natryskowa ścienna K.F.A. z regulatorem termostatycznym wyposażona w filtry siatkowe w elementach przyłączeniowych. Kolor: chrom. Cena 223,60 zł.
Autor: K.F.A.
Bateria natryskowa ścienna Jantar K.F.A. z naturalnym bursztynem w uchwycie. Kolory: chrom-złoto, na zamówienie – satyna-złoto i biały-złoto. Ceny odpowiednio: 375,60 zł; 693,40 zł; 438,70 zł.
Autor: K.F.A.

Wąż prysznicowy


Przede wszystkim musi gwarantować pewność połączenia. Powinien też być giętki, odporny na załamania i rozciąganie, a także mieć odpowiednią długość (w sprzedaży są dostępne węże różnej długości, zwykle 1,20-2 m).
Węże prysznicowe są coraz częściej wyposażane w obrotowe przyłącze, które pozwala na swobodne obracanie główką prysznicową wokół jej osi. Wąż nie obraca się wtedy wraz z główką i nie plącze się. Niektóre węże mają także sprężyste osłony zabezpieczające przed załamaniami na końcach i szybkozłączki ułatwiające podłączenie do węża specjalnych przyrządów do hydromasażu i hydroterapii.Zestaw natryskowy Apollo Eco firmy ORAS z systemem zapobiegającym osadzaniu się wapnia. W zestawie drążek, uchwyt ścienny i mydelniczka. Kolor: chrom. Cena 98 zł.
Autor: ORAS OLESNO
Pręt ścienny REFIXA i główka SIRENA o strumieniu: deszczowym, miękkim, witalnym i funkcji EKO. Firma KLUDI. Cena: pręta – 235, 80 zł, główki – 239,60 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN
Zestaw natryskowy HANSADESIGNO firmy HANSA. Kolory: chrom i chrom-niebieski. Cena zestawu: z drążkiem 0,6 m – 1090,70 zł, z drążkiem 0,9 m – 1116,30 zł.
Autor: HANSA

Uchwyty i drążki

Ważne jest, by umożliwiały precyzyjne ustawienie główki prysznicowej i zapewniały jej stabilność.
Uchwyty mogą być przymocowane do ściany lub do drążka prysznicowego. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ umożliwia nie tylko zmianę kąta nachylenia główki, ale również obracanie jej wokół osi drążka i ruch w pionie, czyli umocowanie główki prysznicowej na różnych wysokościach.
Drążki prysznicowe mogą mieć różną długość, kolor i kształt przekroju (na przykład koło, owal i inne, bardziej skomplikowane formy). Do montowania w narożu są przeznaczone specjalne wersje drążków przydatne w małych kabinach prysznicowych. Można też kupić drążki bez stałych wsporników mocujących zastąpionych dwoma przesuwnymi uchwytami, które łatwo dopasować do wywierconych wcześniej otworów.Zestaw prysznicowy AXOR AZZUR (główka, wąż 1,6 m, drążek 0,9 m, uchwyt do regulacji wysokości z blokadą). Firma HANSGROHE. Cena 1174,50 zł.
Autor: HANSGROHE
Zestaw prysznicowy AXOR UNO firmy HANSGROHE (główka, wąż 1,6 m, drążek 0,9 m, uchwyt i suwak z płynną regulacją). Cena w wersji satinox – 1735,70 zł.
Autor: HANSGROHE
Bateria termostatyczna natryskowa HANSATWIST z nienagrzewającą się obudową. Kolory: chrom, chrom-złoto i chrom matowy. Firma HANSA. Cena: 1793,40 zł (chrom), 2321,70 zł (pozostałe).
Autor: HANSA
Kolumna AXOR STARCK z termostatem. Firma HANSGROHE. Cena w wersji chrom – 8297 zł.
Autor: HANSGROHE
Komplet Beauty & Care, czyli drążek prysznicowy wyposażony w lusterko, pojemnik na przybory, dozownik, mydelniczkę i haczyk. Firma HANSGROHE. Cena wersji chrom – 1167 zł.
Autor: HANSGROHE

Zabezpieczenia przed osadami
Twarda woda może powodować powstawanie kamienia wapiennego, który zatyka dysze główki prysznicowej, obniżając komfort kąpieli. Jest on trudny do usunięcia i nieestetyczny. By tego uniknąć, wiele główek prysznicowych jest wyposażonych w zabezpieczenia przed osadami. W jednej główce może być zastosowanych kilka zabezpieczeń.Sztyfty czyszczące uruchamiane ciśnieniem wody, działają automatycznie przy każdej zmianie rodzaju strumienia. Wysuwają się wówczas do dysz strumieniowych i wypychają zgromadzone osady wapnia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Elastyczne dysze silikonowe tarczy strumieniowej sprawiają, że gromadzący się osad łatwo można wykruszyć z otworów dysz, pocierając je dłonią.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Otwory, przez które wypływa woda, mogą być również osadzone w elastycznym materiale i otoczone twardym pierścieniem, co utrudnia powstawanie osadów. Jeśli powstaną, usuwa się je tak jak z dysz silikonowych – pocierając tarczę dłonią lub ręcznikiem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiFiltr umieszczony w rączce słuchawki zatrzymuje cząsteczki brudu wielkości milimetra. Po otwarciu główki filtr można wypłukać.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Osadnik przypominający wyglądem sitko służy również do zatrzymywania zanieczyszczeń. Jest umieszczany między rączką a wężem prysznicowym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Zużycie wody gorącej (czarny słupek) i zimnej (niebieski) podczas kąpieli pod prysznicem zależnie od rodzaju używanej baterii.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi