Obok nas...
Praktyczne porady.
 W tym domu zwraca uwagę wystający poza lico ściany cokół obłożony płytami kamiennymi. Trzeba przyznać, że zakończony jest dobrze uformowaną obróbką blacharską. Na dodatek ma ona odpowiednio dobrany kolor, podobnie jak parapety, stolarka okienna czy stalowe schodki. Dzięki temu całość tworzy harmonijną i elegancką kompozycję. Niestety, ułożenie płyt kamiennych na widocznym narożniku nie jest już takie idealne. Powinny całkowicie na siebie zachodzić. Jeśli w tym miejscu narożnik nie został należycie uszczelniony, to wkrótce ten kosztowny i pracochłonny fragment elewacji ulegnie uszkodzeniu. 
Autor: Andrzej Szandomirski

Poryzowane pustaki ceramiczne w ścianach jedno-warstwowych powinno się chronić przed opadami atmosferycznymi zarówno w trakcie murowania ścian (każdego dnia po pracy osłaniać je na przykład folią), jak i po ukończeniu tego etapu robót. Dlatego taki widok jest dowodem niedbalstwa i braku zrozumienia przez wykonawców zasad tej technologii.
Szczeliny powietrzne w pustakach już dawno powinny być zamknięte zaprawą ciepłochronną, pianką poliuretanową lub paskiem przyklejonego styropianu. Równie niewłaściwie wykonane są ościeża otworu okiennego, gdyż wmurowane pustaki są uszkodzone. Powinny być przycięte piłą z widiowym lub hartowanym ostrzem, a nie obtłuczone młotkiem (dotyczy to szczególnie pustaków ze szczelinami o kształcie zbliżonym do rombu). Powstałe nierówności powinny być wyrównane zaprawą ciepłochronną, podobnie jak widoczne wpusty w pustakach narożnych.

Autor: Andrzej T. Papliński

Widać, że na budowie tego domu szanuje się pracę innych i pieniądze inwestora. Świadczą o tym ukończone lukarny. Przezorność nakazała otynkować je i pomalować jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachu. Dzięki temu ani jedna dachówka nie została zabrudzona lub zniszczona przez zaprawę tynkarską.
Wykonanie tych prac razem z tynkowaniem ścian przyziemia byłoby bardzo niewygodne i wymagałoby wielu dodatkowych zabezpieczeń. A tak zaoszczędzono czas i pieniądze bez pogorszenia jakości robót.

Autor: Andrzej T. Papliński

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi