Po co w dachu paroizolacja?
W moim nowo budowanym domu wykonano wentylowany dach. Ułożono folię o wysokiej paroprzepuszczalności i dachówkę. Poddasze ocieplono wełną mineralną. Czy konieczne jest układanie foli paroizolacyjnej od wewnętrznej strony domu? Skoro budynek ma "oddychać", po co stosować szczelną membranę? Wszystkie pomieszczenia poddasza są wentylowane.

Ułożenie paroizolacji jest konieczne. Jej zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed zawilgoceniem parą wodną powstającą wewnątrz pomieszczeń. Pamiętajmy, że średnia wilgotność powietrza w pokojach wynosi 40-60%, natomiast w łazienkach sięga czasami powyżej 80% mimo sprawnej wentylacji. Poza tym właściwości izolacyjne wełny mineralnej ulegają obniżeniu, gdy jest ona zawilgocona. Dlatego tak troskliwie trzeba ją chronić przed wodą opadową i tą zawartą w powietrzu.
Oczywiście na poddaszu czy w szkieletowych budynkach drewnianych nie ma mowy o „oddychaniu” zewnętrznych przegród budowlanych. Ten termin odnosi się głównie do tradycyjnych ścian murowanych bez specjalnej warstwy zatrzymującej parę wodną (np. folii).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi