Posadzka na jednym poziomieW salonie chciałabym ułożyć podłogę z desek (na legarach), a w kuchni i holu płytki ceramiczne. Jak wykonać podłogę na gruncie, żeby uniknąć progów?

Desek podłogowych wcale nie trzeba układać na legarach. Wystarczy, że użyjemy takich, których krawędzie są wyprofilowane w pióro i wpust. Poszczególne deski łączy się ze sobą i skleja. W ten sposób powstaje sztywna płyta, swobodnie leżąca na podkładzie betonowym (na warstwie cienkiej pianki polietylenowej). Jeśli zastosujemy typowe rozwiązanie projektowe podłogi (czyli kolejno żwir, piasek, beton, izolację przeciwwilgociową, izolację termiczną, beton podkładowy), otrzymamy równe podłoże pod posadzkę. Płytki ceramiczne wraz z zaprawą klejową mają zwykle grubość 2-3 cm. Tyle samo zajmują ułożone w opisany sposób deski. Powierzchnia posadzki będzie więc na jednym poziomie.
Między posadzką drewnianą a ścianami oraz na jej styku z płytkami ceramicznymi trzeba pozostawić szczelinę o szerokości 1-2 cm. Umożliwi ona pracę podłogi pod wpływem zmiennych warunków cieplno-wilgotnościowych.
W szczelinie na styku posadzek drewnianej i ceramicznej układa się listwę z tworzywa sztucznego lub pasek korka.
Autor: Andrzej Szandomirski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi