Umywalka na poziomieMoże być mała albo duża, wisząca albo oparta na blacie, tradycyjna albo nowoczesna, ale zawsze zamontowana w odpowiednim miejscu, na właściwej wysokości i koniecznie należycie przymocowana, żeby była stabilna.


W sprzedaży dostępne są umywalki o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Kształt umywalki jest w pewien sposób związany ze sposobem jej mocowania.
Umywalkę można przymocować do ściany za pomocą śrub, wkrętów lub przy użyciu wsporników sprzedawanych zazwyczaj w komplecie z nią bądź zawiesić na stelażu.
Na śruby do ściany lub na stelażu instalowane są najczęściej umywalki półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne z ostrymi albo zaokrąglonymi rogami. Montowane w szafce albo blacie lub pod nim podwieszane mają zazwyczaj kształt zbliżony do koła lub elipsy.

Z widocznym syfonem
Większość produkowanych obecnie baterii umywalkowych to baterie stojące, czyli montowane pionowo na obrzeżu umywalki lub blatu za umywalką. Do baterii stojących wodę doprowadza się z instalacji za pomocą elastycznych wężyków lub cienkich miedzianych rurek biegnących pod umywalką. Jeśli umywalkę przymocujemy standardowo do ściany, syfon, a często także doprowadzenie wody, będą widoczne. Jeśli jest to świadome zamierzenie, zwykle wybiera się elegancki chromowany syfon harmonizujący z wystrojem łazienki.

Z ukrytym syfonem
Z półpostumentem lub postumentem. Jeśli zależy nam, by elementy instalacji (syfon i doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do baterii) były niewidoczne, możemy pod umywalką zamontować półpostument (półnogę) lub postument (nogę). Pierwszy zasłoni rury odpływowe w całości, drugi – tylko od przodu (nie sięga do samej ściany). Dlatego dobrze jest wcześniej określić miejsce umywalki w łazience. Postument może być potrzebny do podparcia ciężkiej umywalki.

Na stelażu. Bardzo popularnym sposobem montażu przyborów sanitarnych, w tym również umywalek, jest wieszanie ich na stelażu, czyli konstrukcji ze stalowych szyn z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody i odpływem. Stelaż przymocowuje się do ściany i podłogi lub tylko do podłogi (stelaże wolno stojące).
Gotową konstrukcję obmurowuje się lub przykręca do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a następnie pokrywa płytkami ceramicznymi lub wykańcza w inny sposób. Stelaż umożliwia zamontowanie umywalki w dowolnym miejscu, na przykład w rogu łazienki (produkowane są specjalne stelaże narożne), a nawet na jej środku. Pod obudową stelaża można ukryć przewody doprowadzające wodę do baterii i podejście kanalizacyjne.

Odpowiednia wysokość
Umywalki należy mocować na wysokości 75-80 cm nad podłogą. Nie jest to oczywiście wymóg, a jedynie zalecenie. Każdy może zainstalować umywalkę na wybranej przez siebie wysokości dostosowanej do wzrostu najczęściej korzystających z niej osób i uznanej za najwygodniejszą. Dobrze jest powiesić niżej umywalkę w łazience przeznaczonej i zaprojektowanej specjalnie dla dziecka, ale uwaga – po kilku latach trzeba to będzie zmienić, aby wyrośnięta pociecha nie czuła się jak w domku krasnoludków.
Wysokość zawieszenia umywalek wyposażonych w postument nie może być dowolna, zależy bowiem od wysokości postumentu. Podobnie, jeśli pod umywalką znajduje się szafka albo blat będący fragmentem większej zabudowy łazienkowej.

Miejsca na armaturę
Jeśli bateria ma być zamontowana w umywalce, lepiej od razu kupić taką z gotowym otworem lub specjalnym nacięciem na baterię. Otworów może być więcej, na przykład dwa (na baterię dwuotworową – wylewka plus pokrętło) lub trzy (na trzyotworową – wylewka i dwa pokrętła).

Dobre miejsce
Aby łazienka była funkcjonalna, wszystkie znajdujące się w niej przybory sanitarne powinny być odpowiednio oddalone od siebie i ścian łazienki. Właściwe rozmieszczenie urządzeń jest konieczne dla wygody i bezpieczeństwa późniejszego korzystania z nich.Małe umywalki instaluje się zwykle w niewielkich pomieszczeniach, na przykład WC. Trzeba zachować co najmniej 10-centymetrową odległość umywalki od ściany. Jeśli to możliwe, lepiej zwiększyć ją do 30 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Umywalkę o typowych wymiarach 50-60 cm trzeba zawiesić w odległości co najmniej 30 cm od ściany.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Nie mniej niż 20-centymetrową odległość należy zachować między umywalką a znajdującą się obok miską ustępową.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiJeśli zdecydujemy się na dwie umywalki w łazience, nie wieszajmy ich bliżej niż 30 cm jedna od drugiej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Umywalka nie powinna być zainstalowana bliżej niż 20 cm od kabiny prysznicowej. Taką samą odległość należałoby zachować, gdyby w miejscu kabiny znajdowała się wanna lub pralka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi