Wygodne schody do ogrodu.Kiedy działka położona jest powyżej powierzchni ulicy, trzeba zbudować schody prowadzące na posesję. Mogą to być solidne schody betonowe wykończone cegłą klinkierową i granitowymi kostkami.Projektując ogrodowe schody, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich wygodę i bezpieczeństwo, pamiętając o tym, że będzie się po nich chodziło nie tylko, gdy są suche, ale też po deszczu czy podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Dlatego stopnie schodów powinny być niskie (ich wysokość nie może przekraczać 15 cm) i szerokie (około 40 cm). Należy im nadać spadek 1-2%, aby po deszczu na stopniach nie gromadziła się woda.


Przekrój przez schody.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Rzut schodów.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Potrzebne materiały (cena w zł)
- Beton klasy B 15 (0,6 m3)  100
- Chudy beton – klasy B 7,5 (0,35 m3)  50
- Zaprawa cementowa (0,02 m3)  8
- Podsypka piaskowa stabilizowana cementem 9:1 (0,02 m3)  4
- Kostka granitowa 7 x 7 cm (90 sztuk)  137
- Cegła klinkierowa 20 x 10 x 5 cm (105 sztuk)  210
- Kamień polny (1200 kg)  360
- Piasek lub żwir (0,25 m3)  20
- Fuga (6,5 kg)  6
- Folia budowlana (3,75 m2)  3
- Geowłóknina (3 m2)  9
- Razem:  907

Potrzebne narzędzia
Betoniarka, wiertarka, szpadel, łopata, poziomnica, linka murarska, deski lub płyty na szalunek, kołki, młotek, młotek gumowy, kielnia, zestaw do fugowania, gwoździe, paca do rozprowadzania zaprawy, nóż.

Przed przystąpieniem do budowy schodów mierzymy wysokość skarpy i długość jej podstawy oraz szerokość prowadzącej doń alejki. Na podstawie tych wymiarów zostanie wykonany projekt schodów.
Autor: Jan Wajszczuk
Budowę schodów rozpoczynamy od rozbiórki starych stopni i przeniesienia wymiarów nowych schodów z projektu w teren.
Autor: Jan Wajszczuk


Robimy wykop pod betonowy fundament i bieg schodów.
Autor: Jan Wajszczuk
Na dnie wykopu rozkładamy około 10-centymetrową warstwę piasku, a jeśli grunt jest nieprzepuszczalny, zamiast piasku rozkładamy 10-centymetrową warstwę odsączającą ze żwiru.
Autor: Jan Wajszczuk


Po dokładnym ubiciu piasku wykonujemy deskowanie schodów.
Autor: Jan Wajszczuk
Na dnie wykopu warto rozłożyć folię budowlaną z niewielkim zapasem na bocznych ściankach deskowania. Dzięki niej beton, z którego zbudowane zostaną schody, nie zmiesza się z piaskiem, a woda z betonu nie zostanie odciągnięta przez grunt.
Autor: Jan Wajszczuk


Tak przygotowane deskowanie stabilizujemy w wykopie długimi drewnianymi kołkami, które wbijamy głęboko w ziemię.
Autor: Jan Wajszczuk
Rozpoczynając od dołu biegu schodów, wypełniamy deskowanie przygotowaną mieszanką betonową (co najmniej klasy B 10, a najlepiej klasy B 15). Beton polewamy wodą.
Autor: Jan Wajszczuk


Gdy stwardnieje (nie wcześniej niż po dwóch dniach), ustawiamy dodatkowe deskowanie potrzebne do wykonania cokołów pod okładzinę klinkierową (cokoły można też zbudować ze zwykłej cegły klasy 10).
Autor: Jan Wajszczuk
Deskowanie wypełniamy betonem. W czasie wiązania i twardnienia betonu musimy również pamiętać, by polewać go wodą.
Autor: Jan Wajszczuk


Gdy beton stwardnieje, ostrożnie zdejmujemy deskowanie i usuwamy z powierzchni betonu wszelkie zanieczyszczenia, przygotowując cokół do wykonania okładziny.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Przystępujemy do wykańczania stopni: najpierw dopasowujemy elementy, a następnie układamy cegły klinkierowe na zaprawie cementowej. Musimy pamiętać o równych odstępach między cegłami i pozostawieniu miejsca na fugę.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Pod kostki granitowe rozkładamy podsypkę piaskową stabilizowaną cementem (9:1). Jej grubość powinna być taka, aby kostki po ułożeniu wystawały około 1 cm ponad płaszczyznę cegieł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Układamy kostki i dobijamy je delikatnie gumowym młotkiem, by tworzyły z klinkierem równą powierzchnię. Następnie zasypujemy je mieszanką piasku z cementem.
Autor: Krzysztof ZasuwikStopnie zwilżamy wodą, aby cement związał między kostkami i w podsypce. Przestrzenie między cegłami fugujemy. Dla lepszego odprowadzenia wody ze schodów w czasie deszczu warto w każdym stopniu pozostawić między cegłami przerwę niewypełnioną spoiną.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Jeżeli z sąsiadującego terenu spływa w czasie deszczu dużo wody, warto zbudować obok schodów rynnę odwadniającą. Na dnie wykopu rozkładamy geowłókninę, która będzie zapobiegała wymywaniu skarpy...
Autor: Krzysztof Zasuwik
...a następnie układamy kamienie różnej wielkości. Duże kamienie stabilizujemy chudym betonem o wilgotnej konsystencji.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi