Z jakiej cegły komin?Czy do wybudowania komina do kominka mogę użyć cegły dziurawki? Jeśli nie, to jakich powinienem użyć materiałów?

Rodzaj cegieł, z jakich powinien być wybudowany komin, określa Polska Norma PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Norma ta nie dopuszcza stosowania do budowy komina cegły dziurawki ze względu na możliwość powstania nieszczelności.
Komin należy wybudować z cegły pełnej wypalanej z gliny klasy 15 lub 10 albo ze specjalnych ceramicznych elementów kominowych. Ceramiczne systemy kominowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają bardzo szybko zbudować komin, a potem łatwo go czyścić. Zajmują też mniej miejsca niż tradycyjne kominy, a ponieważ nie są konstrukcyjnie związane z budynkiem, jest większa swoboda w ich lokalizacji. W ramach systemów oferowane są wszystkie elementy potrzebne do budowy komina: przewody kominowe, przyłącze spalin, drzwiczki wyczystkowe, stożki, czapy.

Uwaga! Jeśli komin będzie odprowadzać spaliny z kominka z wkładem, a nie z otwartego, temperatura spalin w kominie będzie niższa niż 200°C. Oznacza to możliwość wykraplania się wody ze spalin. Kominy odprowadzające spaliny z wkładów kominkowych powinny być odporne na działanie kondensatu. Tradycyjny komin wybudowany z cegły trzeba wówczas wyposażyć we wkład kominowy ze stali kwasoodpornej.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty