Dopasowania nowych okien do starych otworów

Kłopotliwym aspektem wymiany okien bywa zagadnienie dopasowania nowej stolarki do starych otworów. Jak widać na licznych przykładach, wstawienie nowych okien może całkowicie zepsuć elewację. Dawniej w małych wiejskich domkach plagą były okna z pionowym dwudzielnym, niesymetrycznym podziałem - jak w bloku.

Wynikło to stąd, że okna do lat 80. sprzedawano wyłącznie w kilkunastu „typorozmiarach". Jeszcze gorzej odbiło się to na miejskich kamienicach. Wiele z nich kiedyś mogło się szczycić piękną kompozycją elewacji i charakterystycznymi podziałami okien. Wystarczyło, że w gorszych czasach w jednym czy dwóch mieszkaniach wstawiono nowe w kształcie i rozmiarze takim, jaki był najbardziej dostępny czy po prostu najtańszy, aby stracił wygląd całego budynku. Dziś już naprawdę nie musi tak być, czego dowody można znaleźć w wielu miastach i miasteczkach. Niewielkie odnowione ostatnio kamieniczki mają wzorowo wstawione okna, które pasują do elewacji i zachowują jej dawne piękno, a mieszkańcom dają zupełnie nowy komfort.

Nie stanowi dziś większego problemu zamówienie okien, które będą pasowały do starego domu i zachowają stare podziały, a jednocześnie będą miały nowoczesną konstrukcję i współczesne parametry termoizolacyjne.

Spis treści
 Wymiana starych okien na nowe
Dopasowania nowych okien do starych otworów
Nowe okna, czyli większe?

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi