Salon z kominkiem


O atmosferze wnętrza często decyduje kominek. Zarówno otwarty, jak 1 zamknięty ma swoje zalety. W otwartym, tradycyjnie zbudowanym kominku lepiej widzimy ogień, mamy wtedy poczucie jego bliskości. Z kolei kominki zamknięte mniej nas ograniczają organizacyjnie. W każdej chwili możemy wyjść z domu - wystarczy zamknąć szklane drzwiczki i nie musimy się martwić o kanapy ustawione w sąsiedztwie kominka. Naturalnie należy pamiętać o bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych. To moc wkładu określa, jaki dystans powinien dzielić kanapy od paleniska.

Piękny widok za oknem buduje charakter salonu. Panoramiczne
okna dają znakomity efekt, gdy dom stoi w ładnym otoczeniu.
Projekt: Michał Owadowicz
 Przy kominku zamkniętym - 110-160 cm. Więcej wolnej przestrzeni trzeba zachować przed kominkami otwartymi (mniej więcej 200 cm). Jeżeli w tym samym pomieszczeniu co kominek znajduje się stół jadalniany, postawmy go na tyle daleko, by widzieć ogień, ale nie odczuwać bezpośrednio jego żaru. Zapewni to komfort mieszkańcom domu i ich gościom nawet podczas długich spotkań przy stole. Przed palącymi się drewnami wypadającymi z kominka chroni podłogę specjalna płyta. Musi mieć przynajmniej 60-70 cm długości przy kominku zamkniętym oraz mniej więcej 100 cm przy otwartym. Jest wtedy miejsce na dodatkowy parawan przed kominkiem.
Klasyczny kominek zawsze dobrze wygląda z klasycznymi detalami: krzesłem
z rzeźbioną ramą, wzorzystą tapetą. Miękki dywan sprawi, że wnętrze będzie
przytulne

Nie tylko pełni on funkcję ochronną, ale także kieruje na boki strumień ciepłego powietrza, które dzięki temu nie grzeje mebli. Kominek może być główną atrakcją w salonie. Zwłaszcza jeżeli ma formę przyciągającą wzrok. Można na przykład użyć ozdobnych kafli na jego ścianach. W dzień będzie przyciągać kolorem i fakturą, konkurując z widokiem za oknem, a wieczorem - ogniem. Styl kominka zależy od tego, jak chcemy urządzić wnętrze. Jeśli chętnie wracamy do wzorów klasycznych, użyjmy naturalnych kamieni na kominku i płycie przed nim. Jeżeli wolimy styl nowoczesny - bryła kominka może mieć kształt prostopadłościanu. Wykonana z tego samego materiału co ściany nie zakłóca widoku ognia.
Intymne pomieszczenie
stworzone jakby tylko
po to, aby patrzeć
w ogień. Ma wymiary
3,4 x 5,5 m.
Projekt: Joanna
i Wojciech Małeccy
Spis treści
Jak urządzić salon?
Salon ze schodami
Salon z jadalnią
Salon z wyspą
Salon z kuchnią
Salon z kominkiem
Salon z widokiem

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi