Salon z kuchnią

Połączenie kuchni z jadalnią i salonem, a właściwie wstawienie kuchni do salonu, to sposób na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Takie wnętrze może być efektowne, a jednocześnie zajmie mniej miejsca niż osobne pomieszczenia. Oszczędzamy wtedy również na komunikacji - potrzebujemy mniej korytarzy. Otwarty pokój dzienny to także szansa na pełniejsze uczestnictwo mieszkańców w życiu rodzinnym i towarzyskim. Zalecany jest dla ludzi, którzy bardziej sobie cenią wspólne gotowanie niż idealny porządek w salonie.

W otwartej części dziennej wyspa oddzieliła kuchnię od jadalni.
Z kolei salon utworzono w kameralnej przestrzeni uzyskanej dzięki
ścianie z biokominkiem. Projekt: Philip Wanherrewege


 Do niedawna głównym problemem były zapachy, to one zamykały w kuchni członka rodziny przygotowującego posiłki. Na pomoc projektantom przyszła technologia. Pojawiły się nowoczesne okapy o dużej sprawności - od tradycyjnych form mocowanych do sufitu, przez wysuwające się z blatu (te, niestety, zajmują dużą przestrzeń pod szafką) albo wysuwające się z sufitu podwieszonego, aż po udające ozdobną lampę lub inny obiekt dekoracyjny.
Salon z kuchnią, która udaje, że jej nie ma.
Trzeba się dobrze przyjrzeć wnętrzu, aby
znaleźć sprzęty kuchenne. Nie ma wiszących szafek,
urządzenia AGD ukryto w ścianie. Projekt:
Grażyna Prokofi

Również przyjazna estetyka urządzeń kuchennych oraz ich cichsza praca dają nowe możliwości projektowe, a tym samym pozwalają lepiej gospodarować przestrzenią. Można wyodrębnić trzy typy funkcjonowania kuchni w salonie. Pierwszy to kuchnia, która udaje, że jej nie ma. Sprzęty AGD są w niej ukryte na przykład w ścianie przypominającej mebel wolno stojący. Materiały wykończeniowe (forniry lub lakiery) zastosowane na drzwiach i meblach są tego samego rodzaju i mają taki sam kolor co w salonie. Nawet podłoga nie jest wyróżniona w żaden sposób.

Salon z jadalnią. Kuchnia ukryta w głębi.
To rozwiązanie dla osób, dla których
gotowanie to czynność prywatna.
Projekt: Joanna Woyda
Drugi rodzaj to kuchnia „szczera", z właściwą dla tego miejsca ceramiką lub kamieniem na podłodze, z widocznymi urządzeniami AGD, blatem roboczym i okapem nad kuchnią. W tym rozwiązaniu często rezygnuje się z szafek wiszących. Ściana robocza przy blacie potraktowana jest w tedy artystycznie. Takim rozwiązaniom często towarzyszą wyspy wolno stojące. Trzeci typ to kuchnia tradycyjna, w pełni wyposażona, umieszczona zwykle w jakiejś niszy, tak by nie była widoczna jej część robocza. Taka kuchnia może mieć różne odmiany. Blat roboczy nie musi przylegać do wykafelkowanej ściany. Można go ustawić na tle ściany szklanej, a nawet przeziernej, a szafki mocować do sufitu.

Spis treści
Jak urządzić salon?
Salon ze schodami
Salon z jadalnią
Salon z wyspą
Salon z kuchnią
Salon z kominkiem
Salon z widokiem

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi