Salon ze schodami

Coraz częściej w salonie projektowane są schody. Takie rozwiązanie jest wyzwaniem dla architekta. Trudność polega na tym, że schody muszą być ciekawym obiektem we wnętrzu, ale nie mogą go zdominować. Zwykle pojawia się pytanie, czy lepiej jest zrobić schody ażurowe, czy też pełne. Czy przestrzeń pod schodami musi przyjąć na siebie jakąś funkcję, czy też może pozostać pusta? W ciasnych przestrzeniach najchętniej stosowane są schody ażurowe.

Schody nie zabiorą przestrzeni, jeżeli będą ażurowe. Pamiętajmy, by to, co znajduje się
za nimi, stanowiło ładny widok harmonizujący z wnętrzem. Projekt: Szymon Brzezowski


Mogą być na przykład zbudowane w formie wsporników obudowanych w prostopadłościany. Wyglądają wtedy jak artystyczna kompozycja, która tylko rytmem przypomina schody. Optycznie powiększają przestrzeń, ponieważ możemy przez nie spojrzeć głębiej. Tylko na co? Jeśli pod schodami będzie się znajdował na przykład regał z książkami, należy zadbać, by był to ładny widok.
Schody połączone z kominkiem tworzą
swobodnie stojącą bryłę dzielącą dwa
pomieszczenia. Projekt: Joanna Kurpaska

 Nawet jeżeli zostawimy pustą przestrzeń, musimy się upewnić, że jest ona wystarczająco atrakcyjna. Czasami trzeba jednak zbudować schody pełne, na przykład gdy pod nimi musi się znaleźć miejsce na coś, czego oglądać nie chcemy.

Gdy decydujemy się na salon
ze schodami, powinny one być ciekawym
obiektem. Wsporniki wystające ze ściany,
obudowane w prostopadłościany,
nie zdominują pomieszczenia. Świetnie
wpiszą się we wnętrza minimalistyczne.
Projekt: Adam Pulwicki
 Oprócz schodów przytwierdzonych do ściany spotyka się we wnętrzach salonów schody funkcjonujące jako samodzielny obiekt. One też mogą być ażurowe. Dziś zachwyt znów budzą żeliwne lub pełne wyglądające jak rzeźba.

Spis treści
Jak urządzić salon?
Salon ze schodami
Salon z jadalnią
Salon z wyspą
Salon z kuchnią
Salon z kominkiem
Salon z widokiem

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi