7 owadów, które najczęściej atakują rośliny w ogrodzie

Rośliny w ogrodzie mogą chorować z powodu niesprzyjających warunków glebowo-klimatycznych, niewłaściwej pielęgnacji lub przez obecność szkodników. Warto wiedzieć, jakie są objawy ich żerowania i jak pozbyć się z ogrodu tych niepożądanych gości. Szybka reakcja pozwoli bowiem uratować rośliny. Sprawdź, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że w Twoim ogrodzie pojawiły się szkodniki!


Specjaliści z firmy Ziemovit przedstawiają listę 7 owadów, które najczęściej powodują szkody w ogrodach. Dowiedz się również, jak z nimi walczyć.

  • Mszyce – w ogrodach często można zobaczyć rośliny wręcz oblepione czarnymi, drobnymi mszycami. Owady te żywią się sokami z młodych pędów. Osłabiają tym samym rośliny, które stają się bardziej podatne na choroby grzybowe i bakteryjne.

  • Przędziorki – o ich obecności świadczą gęste, lepkie pajęczyny oraz małe, żółtawe punkciki na liściach. Przędziorki najczęściej atakują iglaki i kwiaty, takie jak fuksje i goździki.

  • Mączliki – małe, białe owady żerujące na spodniej części liści. Po dotknięciu rośliny mączliki z reguły podrywają się do lotu.

  • Czerwce – na roślinach pojawia się lepka, kleista wydzielina oraz czarne tarczki, pod którymi żerują owady. Czerwce najczęściej atakują rośliny o zdrewniałych pniach np. palmy, oleandry czy hibiskusy.

  • Wciornastki – to brązowoczarne owady osiągające do 2 mm długości, których rozwojowi sprzyjają wysokie temperatury i brak opadów. Wciornastki atakują głównie kwiaty (azalie, goździki, storczyki), a także palmy i paprocie. Powodują zniekształcanie lub niewykształcanie się kwiatów oraz przebarwienia na liściach.

  • Wełnowce – z reguły znajdują się na roślinach hodowanych w szklarniach. Powodują zahamowanie wzrostu i karłowacenie roślin. Znakiem ich obecności są lepkie plamki i mączysty nalot na liściach.

  • Skorki – żółtobrązowe owady, objadające płatki kwiatów i młode liście. Żerują głównie nocą.

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?

W zwalczaniu niepożądanych w ogrodzie owadów pomogą przede wszystkim opryski z odpowiednich preparatów, takich jak Ziemovit Abdico, który zwalcza szkodniki, ale i zabezpiecza rośliny przed ich wtórnymi nalotami. Środek jest wchłaniany przez roślinę, dzięki czemu działa nie tylko powierzchniowo, ale także krąży wraz z sokami. Owady giną więc nawet wtedy, gdy nie zostały bezpośrednio spryskane.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi