Dom z prefabrykatów – czy to dobra inwestycja?

Technika ta staje się coraz bardziej popularna również i w naszym klimacie. Wiele inwestorów ma jednak obawy. Sądzą, że są one nietrwałe i pierwszy lepszy huragan zdmuchnie je z powierzchni ziemi.

Wiele osób sądzi, że domy budowane z prefabrykatów są nietrwałe również zimą. A przede wszystkim nie zapewniają odpowiedniej ochrony przez mrozem. Jednocześnie nowoczesne technologie kuszą. Dom z prefabrykatów powstaje znacznie szybciej. Nie musisz czekać latami na jego zbudowanie. Taki domek można mieć już w zaledwie kilka miesięcy. To dobra wiadomość dla osób, którzy zależy na tym, aby szybko mieć własne cztery kąty.

Na czym polega fenomen domów tego typu?

Domy fabrykowane powstają z gotowych elementów. Główne części takie jak: dach, strop, ściany powstają w fabryce. Na plac budowy przywozi się gotowe części, które następnie się tam składa. Oczywiście każdy element produkowany jest pod konkretny projekt domu, a przez opuszczeniem fabryki, ściśle sprawdzany pod kątem zgodności i bezpieczeństwa.

Co z trwałością?

To jeden z najczęstszych zarzutów pod kontem domów prefabrykowanych. Być może kilkanaście lat temu, kiedy technika nie była tak dobrze dopracowana, było mało firm na rynku czy nie miały one zbyt dużego doświadczenia – łatwo było obłędy. Obecnie technologie zostały dopracowane, firmy mają większe doświadczenie, również materiały, z których powstają poszczególne elementy są znacznie lepszej, jakości. Co za tym idzie – trudniej o błędy. Ponadto żywotność takiego gotowego budynku przewidziana jest na kilkadziesiąt lat. Oczywiście nie oznacza to, że nie zdarzają się błędy. Dlatego aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia – zdecyduj się na powierzenie przygotowania domu prefabrykowanego sprawdzonej firmie.

Dom fabrykowany = inwestycja na lata

Taki dom to dobra propozycja dla osób czy rodzin, którym zależy na jak najszybszym posiadaniu własnych czterech kątów i wprowadzeniu się do niego w niedługim czasie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, kiedy nie masz czasu na załatwianie wszelkich formalności, dopilnowywania budowy itp. Jeśli martwisz się, że dom będzie „zimny”, to niepotrzebnie. W rzeczywistości takie budynku stawia się w rejonach znacznie zimniejszych niż klimat Polski. Ściany, dach czy strop charakteryzuje się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. A co za tym idzie? Otóż okazuje się poszczególne przegrody mają niski współczynnik przenikania ciepła. Zatem powyższe stwierdzenie staje się nieuzasadnione. Okazuje się również, że domy fabrykowane można przebudowywać. Wszelkie prace modernizacyjne również jest wprowadzić w życie znacznie prościej niż w przypadku domu murowanego.

Zanim zdecydujesz się na konkretną firmę

Ostateczny wybór powinien być naprawdę przemyślany. Jeśli masz możliwość, poproś o pomoc fachowca, a z pewnością przeczytaj umowę. Powinny być w niej zawarte wszystkie zapisy dotyczące poszczególnych etapów budowy, ich finansowania, zakresu prac czy też wszelkich użytych do budowy materiałów oraz termin oddania budynku do użytku.
Artykuł powstał dzięki firmie: http://mdbudinvest.com.pl/ producentowi prefabrykatów betonowych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi