Domek narzędziowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, nim się na niego zdecydujesz

Początek wiosny to czas, gdy większość z nas zabiera się za porządki na działce. Kupujemy nasiona roślin, które zamierzamy zasadzić, przygotowujemy grządki, wyciągamy z piwnicy potrzebne narzędzia. Od tej pory będziemy korzystać z nich regularnie. Gdzie je trzymać, by zawsze były pod ręką? Oczywiście, w specjalnym domku narzędziowym! Jego wybór może okazać jednak nie lada wyzwaniem, dlatego zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika.


Nim wybierzemy się do sklepu, by zakupić domek narzędziowy, który stanie w naszym ogrodzie, powinniśmy dokładnie przemyśleć, czego oczekujemy. Czy chcemy, by nasz składzik był duży czy mały? Ile miejsca możemy na niego przeznaczyć? Czy powinien mieć okno i wywietrzniki powietrza? Czy zależy nam na tym, by zabezpieczać go kłódką i jakiego rodzaju narzędzia będziemy w nim przechowywać?
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam określić parametry, które spełnić musi wybrany przez nas domek. Dzięki dokładnej analizie naszych potrzeb unikniemy nietrafionej inwestycji, a zakupiony model będzie służył nam przez długie lata.

Domek narzędziowy z drewna świerkowego, wyposażony w solidny, dwuspadowy dach. Wnętrze doświetlają dwa okna, ozdobione szprosami. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Domek wyposażony jest w drewnianą podłogę. Fot. Ogrodosfera.pl
Rozmiar domku narzędziowego powinien być dostosowany do wielkości naszej działki. Jak nietrudno się domyślić, w małym ogrodzie znacznie lepiej wyglądać będzie mały domek narzędziowy, zaś w większym – większy. Gdy wybierzemy zbyt duży, nie tylko przytłoczymy nasz ogródek, ale też znacząco ograniczymy jego powierzchnię. Duży model nie będzie najlepszym pomysłem również wtedy, gdy liczba naszych narzędzi ogrodniczych jest niewielka i w rzeczywistości do ich przechowywania nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca. W takiej sytuacji być może warto będzie zainwestować w zakup szafy lub skrzyni narzędziowej. Nie bez znaczenia jest również kształt dachu i materiał, z którego został wykonany, a także podłoga – istnieją domki, które jej nie posiadają. Jeśli zamierzamy przechowywać rowery lub kosiarkę, warto zainwestować w domek wyposażony w drzwi dwuskrzydłowe, które znacząco podniosą komfort użytkowania.

Niewielki domek narzędziowy o powierzchni zaledwie 2,2 m², przy odpowiedniej aranżacji, pozwala pomieścić w środku zaskakująco wiele przedmiotów: od narzędzi ogrodniczych na długim kiju, po akcesoria potrzebne do uprawy roślin i drobne zabawki oraz elementy wyposażenia ogrodu. Warto zwrócić na specjalnie obniżany próg, ułatwiający wnoszenie ciężkich sprzętów do środka. Podłoga wykonana została z antypoślizgowego tworzywa zapewnia optymalną przyczepność. Ciekawostką są panele dachowe, które - dzięki temu, że są przezroczyste - zapewniają wnętrzu dostateczne oświetlenie. Dzięki świetlikom, niepotrzebne jest okno, którego zainstalowanie niepotrzebnie zwiększa koszty produkcji domku, jednocześnie tworząc domek mniej bezpiecznym przed złodziejami. Wysokość domku w najwyższym miejscu: 2 m (przy wysokości drzwi równej 1,7 m). Pole podłoża: 1,2 x 1,8 m. Cena takiego domku nie przekracza 1 tyś zł.

Drewniany, metalowy czy plastikowy?

Nim podejmiemy decyzję o zakupie wybranego modelu, powinniśmy mieć na uwadze jeszcze jeden istotny parametr, a mianowicie materiał, z którego domek został wykonany. W sklepach ogrodniczych, znajdziemy domki wykonane z drewna, metalu i tworzywa sztucznego. Te pierwsze, zwykle odznaczają się atrakcyjnym wyglądem i wyższą ceną, niż pozostałe modele.


Na zdjęciu domek ogrodowy drewniany o powierzchni 3,2 m², wykonany z drewna sosnowego, doposażony w drewutnię. Zamknięcie zabezpieczone kłódką, Okno zabudowane transparentną płytą pleksi - PCV. Spadzisty dach zapewnia odpływ deszczówki. Domek wyposażony jest w drewnianą podłogę. Domek składa się w kilka godzin, przy użyciu podstawowych narzędzi. Więcej informacji:

Natomiast domek metalowy jest znacznie bardziej wytrzymały, łatwiejszy w utrzymaniu czystości, wodoodporny i – o ile zabezpieczony jest przed korozją – nawet przez wiele lat nie wymaga konserwacji. Wiele takich modeli, swoim wyglądem przypomina domki drewniane. Ich mankamentem może być słaba izolacja względem temperatur zewnętrznych – metalowy domek latem może bardzo się nagrzewać. Najbardziej uniwersalne są domki wykonane z tworzywa sztucznego. Są lekkie, więc łatwo możemy je przenieść, wodoodporne, a utrzymanie w nich czystości nie jest uciążliwe. Jednocześnie są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo proste w montażu. Niestety, wraz z upływem czasu, plastik może nieestetycznie płowieć. W sklepach znajdziemy wiele modeli, które swoją strukturą i kolorem imitują naturalne drewno. Popatrzmy poniżej:

Domek o metalowej konstrukcji, wyposażony w wygodne przesuwne drzwi. Jest praktycznie bezobsługowy: zewnętrzna powłoka takich domków jest cynkowana w celu zabezpieczenia przed korodowaniem, a następnie pokryta kilkoma warstwami lakieru zabezpieczającego. Wnętrze jest wentylowane. Jeśli dodatkowo zapewnimy domkowi betonową podstawę, zapewnimy sobie jego żywotność na długie lata. Fot. Ogrodosfera.pl

Niezależnie od tego, czy wybierzemy model plastikowy, drewniany czy metalowy, powinniśmy zwracać uwagę na jakość materiałów, z których został wykonany. Dobre tworzywo będzie lepszym wyborem niż kiepskiej jakości drewno. Warto zwracać uwagę również na detale – choć pozornie błahe, z pewnością wpłyną na komfort użytkowania domku i naszą satysfakcję z dokonanego zakupu.


Zobacz na filmie, jak przebiega samodzielne składanie domku narzędziowego:

 

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty