Jak wymienić stary parkiet na nową podłogę drewnianą?

Wiosna to doskonały czas na zmianę aranżacji wnętrz w domu. Zastanawiasz się, jak odświeżyć salon, sypialnię lub inne pomieszczenie? Na początek warto zerwać ze starymi przyzwyczajeniami np. takimi, że tylko parkiet jest sposobem na trwałą podłogę. Równie wytrzymałym i efektownym rozwiązaniem są deski z litego drewna. Możesz też wybrać panele podłogowe. Zobacz, co lepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Nie zawsze możliwa jest renowacja parkietu. Nieustanne cyklinowanie powoduje zmniejszanie grubości deszczułek, więc nie można przeprowadzać go nieustannie. Czasem lepiej pomyśleć o nowej podłodze, także wtedy, gdy planujesz nowoczesne, a jednocześnie nie pozbawione przytulności wykończenie.
Eksperci ze sklepu Dobre Dla Domu podpowiadają, jakie materiały możesz zastosować na posadzkę i czy zawsze musisz pozbywać się poprzedniego podłoża.

Stary parkiet – zrywać czy zostawić?

Obluzowany parkiet to widoczna oznaka, że Twoja podłoga domaga się wymiany i renowacja niewiele jej pomoże. W takiej sytuacji po zerwaniu klepek należy oczyścić posadzkę oraz wyrównać poziom. Duże nierówności zniwelujesz przy pomocy wykończeniowych płyt wiórowych OSB, a mniejsze – masą samopoziomującą.
Jeśli nie chcesz usuwać starych desek pamiętaj, żeby upewnić się, czy pierwotna podłoga jest stabilna. Decydując się na montaż nowych desek na starym podkładzie, zwróć też uwagę, że podniesie się poziom podłogi, co może spowodować, że będziesz musiał podciąć skrzydło drzwiowe.

Deski czy panele – co wybrać na podłogę?

Zarówno panele podłogowe, jak i deski drewniane możesz położyć na starym parkiecie, który wykorzystujesz jako podkład. To pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, lecz również ograniczyć koszty związane z demontażem zniszczonych klepek oraz przygotowanie pomieszczenia. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać we wnętrzu oraz jaki jest Twój budżet, masz do dyspozycji deski z litego drewna oraz panele podłogowe. Nie wiesz, na co się zdecydować?
Jeżeli:
  • zależy Ci na 100% naturalnym wykończeniu podłogi,
  • szukasz trwałej i odpornej na uszkodzenia podłogi,
  • chcesz uzyskać przytulną i pełną ciepła aranżację,
deski drewniane są właśnie dla Ciebie. Natomiast panele podłogowe będą odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ są:
  • szybkie i proste w montażu,
  • pozwalają wykończyć wnętrze, nadając podłodze oryginalne wybarwienie i strukturę, nie tylko drewna, ale również kamienia czy połysku charakterystycznego dla płytek ceramicznych,
  • ekonomiczne, ponieważ ich cena jest trzy-cztery razy niższa niż desek drewnianych.
Wybierając panele, zwróć uwagę, by miały jak najwyższą grubość i wysoką klasę ścieralności – AC5 lub AC6.
Podłoga nadaje ostateczny kształt każdemu wnętrzu. Skorzystaj ze sprzyjających warunków do zmian aranżacji, jakie niesie ze sobą wiosna i pomyśl o nowej podłodze. Bez względu na to, czym zastąpisz stary parkiet – panelami czy deskami drewnianymi – nową i piękną podłogę znajdziesz w sklepie internetowym Dobre Dla Domu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi