Jak zaplanować wykonanie ocieplenia budynku?


Zbliża się wiosna. To idealna pora na zaplanowanie i wykonanie termomodernizacji budynku. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu tego typu przedsięwzięć.

Najlepiej jest oczywiście wykonać prace dociepleniowe już na etapie budowy. Często się tak zdarza, że trzeba odnowić albo nawet całkowicie zmienić termomodernizację budynku. Po latach okazać się może, że została ona źle wykonana i należy ją poprawić. W wielu przypadkach jest też tak, że docieplenia nie wykonywało się na etapie budowy budynku. Odbiło się to zapewne na rachunkach za ogrzewanie. Ubytek ciepła jest wówczas znacznie większy. Stwierdzasz, że tak dalej być nie może. Chcesz oczywiście uniknąć podobnej sytuacji w przyszłym roku, więc postanawiasz przeprowadzić termomodernizację. Wiosna to odpowiedni czas, aby pomyśle o wykonaniu docieplenia. Od czego jednak zacząć?

Oceń sytuację

Pierwsze, co powinieneś zrobić, to dokładnie zastanowić się nad sprawą i subiektywnie ją ocenić. Ważne jest to, czy wykonujesz docieplenie od początku. A może w Twoim budynku już były robione takie prace? Czy wymagają one naprawy czy też konieczne jest ściągnięcie starego docieplenia i położenie nowego? Od oceny sytuacji zależą tak naprawdę dalsze prace, a co za tym idzie – ustalenie budżetu czy ułożenie dokładnego planu działania.

Poczyń dalsze kroki

W następnej kolejności powinieneś pomyśleć o metodzie, którą zastosujesz. Najczęściej przeprowadza się ją za pomocą jednej z dwóch najpopularniejszych metod. Jednak z nich to to BSO, czyli bez spoinowy system ociepleń zwany też metodą lekką mokrą. Polega to na przyklejeniu do ścian zewnętrznych warstwy styropianu. Następnie pokrywa się ją tynkiem. Drugi sposób to metoda lekka sucha. Polega ona na przytwierdzeniu styropianu do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów lub plastikowych kołków. Już na etapie planowania powinieneś zorientować się, którą metodę chcesz zastosować. To będzie miała wpływ na koszty. Najlepszym sposobem jest wykonanie kosztorysu dwóch wersji. Może okazać się, że metoda, która Cię interesuje wcale nie jest taka wiele droższa i w dłuższej perspektywie lepiej zainwestować nieco większe pieniądze.

Określ termin

Wiosna to najlepszy czas na wykonanie docieplenia. Wyznacz dokładny czas przeprowadzenia prac. Przelicz ile zajmie Ci czasu wykonanie tego typu prac i jaki przewidujesz termin zakończenia prac. Dolicz trochę czasu na ewentualne przesunięcia i opóźnienia. Nawet, jeśli wynajmujesz profesjonalistów do wykonania ocieplenia, musisz liczyć się z tym, że pewne opóźniania nie są od nich zależne. Na przesunięcia czasowe może mieć wpływ choćby pogoda.

Fachowa pomoc

Jeśli nie masz zamiaru samodzielnie zajmować się wykonywaniem elewacji – pomyśl o zatrudnieniu odpowiednie firmy. Takie terminy ustala się jednak dużo szybciej. Pamiętaj, zatem, aby zadzwonić i umówić się już wcześniej. W takiej rozmowie należy wstępnie przedstawić sytuację budynku. Profesjonalnym wykonywaniem elewacji zajmuje się wiele firm – np. http://luksar.waw.pl/. Termomodernizacje to ich specjalność. Wszystkie prace wykonują dokładnie i starannie. Atutem jest punktualność wykonywanych zadań. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na świadczenie usług najwyższej, jakości oraz poznanie technik stosowanych w dociepleniach i termomodernizacji. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz podejmować się samodzielnie wykonywania prac, a jednocześnie mieć pewność, że prace zostały wykonane prawidłowo.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi