Wiosna w sadzie – sadzenie drzewek owocowych


Wczesna wiosna to właściwy czas na założenie lub powiększenie sadu w ogrodzie. Drzewka owocowe posadzone w marcu lub na początku kwietnia będą miały bowiem dość czasu, aby ukorzenić się przed latem i jesienią. Jak sadzić drzewa owocowe? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.


Drzewka owocowe można sadzić w 2 terminach – wiosennym i jesiennym. W tym pierwszym terminie warto zasadzić przede wszystkim te drzewa, które są wrażliwe na mrozy, czyli:
  • brzoskwinie,
  • morele,
  • wiśnie,
  • czereśnie.
Wtedy również należy sadzić sadzonki owoców z odkrytymi korzeniami, które nie przetrwają do jesieni. Jak wybrać najlepsze sadzonki drzew owocowych? Jakie stanowisko oraz podłoże jest odpowiednie dla różnych gatunków tych roślin? ZIEMOVIT pomoże Ci założyć sad w Twoim ogrodzie, tak abyś w przyszłym roku mógł cieszyć się pysznymi owocami.  

Sadzonki drzew owocowych – o czym pamiętać przy zakupie?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, dzięki którym dobierzesz gatunki drzew owocowych dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości:
  • Jakiej wielkości terenem dysponujesz?
  • Jak dużych plonów oczekujesz?
  • Na jaką formę pielęgnacji drzewek owocowych możesz sobie pozwolić?
Następnie zakup sadzonki drzew. W marcu i kwietniu na rynku najczęściej są dostępne sadzonki drzew z odkrytymi korzeniami. Te najtańsze (ok. 10–15 zł), często sprzedawane w supermarketach, bardzo rzadko charakteryzują się dobrą jakością. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy drzewko nie ma połamanych gałęzi i czy jego korzenie są giętkie oraz rozrośnięte na boki. Unikaj sadzonek z koroną o nierównomiernym kształcie – drzewko będzie rosło niesymetrycznie, co w efekcie spowoduje zacienianie mniejszych gałęzi przez większe.
Młode drzewo owocowe wyhodowane ze słabej jakości sadzonki jest idealnym obiektem ataków dla owadów. Środek ochrony roślin ABDICO®, który walczy z owadami ssącymi, takimi jak mszyce czy wełnowce, będzie dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Sadzenie drzewek owocowych – jakie miejsce jest najlepsze? Jakie podłoże wybrać?

Drzewa owocowe do rozwoju potrzebują przede wszystkim słońca. Jeśli im go nie zapewnisz, to zaczną dawać brzydkie i niesmaczne owoce. Szczególnie dużo promieni słonecznych wymagają:
  • morele,
  • brzoskwinie,
  • nektarynki.
Posadź zatem drzewka w takim miejscu ogrodu, w którym będzie ono miało dostęp do promieni słonecznych przez cały dzień – z dala od domu oraz innych obiektów rzucających cień. Świetnie nada się do tego celu teren na wzniesieniu, w przeciwieństwie do zagłębień terenu, do których spływa zimne powietrze.
Natomiast podłoże do sadzenia drzew owocowych powinno spełniać 3 kryteria: być przepuszczalne, lekkie, żyzne oraz mieć obojętny/lekko kwaśny odczyn. Jeśli dysponujesz naturalnym kompostem, to dzięki niemu możesz polepszyć jakość gleby pod drzewka, w tej roli znacznie lepiej sprawdzi się jednak torf odkwaszony ZIEMOVIT, który dodatkowo poprawia warunki termiczne podłoża.

Jak zasadzić drzewko owocowe?

Sadzenie drzewka rozpocznij od wykopania dołka o głębokości od 30 do 50 cm i szerokości od 40 do 60 cm, tak aby system korzeniowy rośliny mógł swobodnie się rozwijać. Następnie na dnie dołka należy usypać kopczyk żyznego podłoża, w którym osadzą się młode korzenie. Jedna osoba powinna trzymać drzewko w dołku i lekko potrząsać nim do góry, a druga układać delikatnie system korzeniowy oraz przykrywać go ziemią – dzięki temu zabiegowi podłoże dokładnie wypełnia przestrzeń między korzeniami. Po wypełnieniu dołka ziemią do połowy należy podlać drzewko, a dopiero potem kontynuować dokładanie gleby. Na koniec dokładnie udeptuje się miejsce sadzenia i obficie podlewa.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi