Czym kierować się przy zakupie materiałów budowlanych?Niezależnie od tego, czy planujemy budowę domu, czy remont lub wykańczanie mieszkania, istotny jest wybór dobrych materiałów budowlanych. Zanim udamy się do pobliskiego sklepu budowlanego i kupimy najtańsze produkty, aby „zaoszczędzić”, warto najpierw zrobić krótkie rozeznanie na rynku i skonsultować się z fachowcami, którzy niejeden remont już w życiu wykonali.

Jakość na pierwszym miejscu

Budowa czy remont to przedsięwzięcia, które powodują spustoszenie na naszym koncie i często zmuszają do zaciągnięcia kredytu. Nic więc dziwnego, że szukamy oszczędności. Warto jednak pamiętać, że nawet z oszczędzaniem nie należy przesadzać, ponieważ ostatecznie może nas to wpędzić w jeszcze większe koszty. Artykuły budowlane są oznakowane certyfikatami, które mówią nam o ich właściwościach. Przed zakupem najlepiej zatem sprawdzić dokładnie odporność danego produktu, nasiąkliwość, reakcje na promieni UV itp. Produkt budowlany powinien przede wszystkim dopuszczony na rynek europejski lub krajowy (na opakowaniu znajduje się wówczas znak CE lub inny znak budowlany). To oznacza, że materiał budowlany przeszedł przez rozmaite procedury aprobujące i spełnia normy zgodne z prawem budowlanym. Jeżeli mamy wątpliwości, można przed zakupem zajrzeć na stronę internetową producenta w poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji o parametrach produktu czy metodach stosowanych w procesie produkcji.

Cena też się liczy

To, że w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na jakość, nie oznacza, że możemy być zupełnie obojętni na cenę. Zbyt tani materiał budowlany może wzbudzać podejrzenia – może do produkcji zastosowano słabsze lub nawet szkodliwe substancje, może nie posiada wymaganych atestów i certyfikatów? Jednak często niska cena wynika z tego, że dany artykuł budowlany jest produkowany lokalnie, w związku z czym nie generuje kosztów importu, lub też został wykonany z zastosowaniem tańszych, lecz równie wartościowych zamienników. Na czym jednak nie opłaca się oszczędzać? Z pewnością warto zainwestować w wysokiej jakości okna i drzwi wejściowe, a także  - w przypadku budowy lub ocieplania domu – na styropianie lub wełnie mineralnej i klejach.

Porównuj oferty i pytaj o rabat

Jak zatem skutecznie poszukiwać takich materiałów budowlanych, które nie wyczyszczą nam konta do zera, a równocześnie sprawią, że nowy dom czy mieszkanie nie zacznie się sypać po kilku miesiącach? Rozwiązanie wydaje się proste: wystarczy dokładnie przeanalizować i porównać oferty w różnych hurtowniach i sklepach budowlanych oraz skonsultować się z doświadczonym budowlańcem. Większość dużych marketów budowlanych udostępnia swoje oferty w internecie lub umożliwia zakupy online (np. https://www.obi.pl/budowac/materialy-budowlane/c/175)  – warto wziąć to pod uwagę, ponieważ ceny niektórych produktów w sklepie internetowym mogą być niższe niż stacjonarnie. Trzeba jednak pamiętać również o kosztach dostawy lub sprawdzić możliwość odbioru osobistego. Nie bójmy się również pytać o rabat – nawet jeżeli w odpowiedzi usłyszymy, że jest to stolica Maroka, to zawsze istnieje szansa, że uda się nam wynegocjować bardziej korzystną cenę.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi