Kotły parowe – gdzie i kiedy warto o nich pomyśleć?

Kotły parowe i wodne od wielu lat wykorzystywane są w wielu rozmaitych gałęziach gospodarki, stanowiąc ciekawą alternatywę dla innych maszyn i urządzeń pozwalających wytworzyć i dostarczyć do urządzeń odbiorczą energię cieplną. Największą popularnością cieszą się w tych gałęziach przemysłu, w których zachodzi potrzeba wykorzystania urządzeń wytwarzających energię i dużej sprawności pracy oraz wysokim stopniu niezawodności i bezpieczeństwa.


Kotły te powszechnie wykorzystywane są także w przemyśle energetycznym i grzewczym. Coraz częściej sięgają po nie takie indywidualni odbiorcy, doceniając walory związane z ekologicznością stosowanych rozwiązań technicznych oraz niską emisją do atmosfery szkodliwych spalin oraz innych substancji powstających w procesie działania tego rodzaju układów.

Do jednych z podstawowych zalet pary jako nośnika ciepła eksperci w branży energetycznej zaliczają to, że w porównaniu z alternatywnym nośnikiem – wodą, para wodna posiada o wiele wyższą pojemność cieplną. Dla przykładu wskazać można, że zawartość ciepła w jednym kilogramie pary wodnej o temperaturze stu stopni Celsjusza i ciśnieniu jednego bara wynosi 2675,4 kilodżula, podczas gdy zawartość ciepła w wodzie o tej samej wadze i temperaturze to jedynie 417,5 kilodżula. Nietrudno zauważyć ponad sześciokrotną różnicę w zawartości ciepła. Do przesłania porównywalnej ilości ciepła do odbiornika wystarcza więc przetransportowanie pary wodnej o sześciokrotnie mniejszej wadze. Nie może więc dziwić, że to właśnie kotły parowe stosowane są powszechnie jako nośnik energii cieplnej i substancji chemicznych. Znajdują one zastosowanie w przemyśle papierniczym, przemyśle wytwórczym związanym z materiałami budowlanymi, przemyśle spożywczym, przy wytwarzaniu paliw, a także w przemyśle farmaceutycznym. Powszechnie też instalacje wyposażone w kotły parowe służą do wytwarzania stacjonarnie pary na cele turbin parowych oraz ogrzewania grzewczego (gdzie para wodna służy jako czynnik grzewczy), jako nośnik energii i odczynników w różnego rodzaju procesach chemicznych, do sterylizacji i jako nośnik substancji czynnych w przemyśle medycznym, farmaceutycznym oraz chemicznym, a także do wytwarzania próżni przed wyparcie powierza i kondensacją. Nie są to jednak wszystkie możliwe zastosowania pary wodnej wytwarzanej w kotłach.

Podmioty zainteresowane nabyciem kotłów wodnych oraz wyposażeniem w nie posiadanych instalacji oraz układów technologicznych wybierać mogą spośród dziesiątek produktów oferowanych przez poszczególnych producentów oraz dystrybutorów. W większości przypadków są to wysokiej jakości maszyny, wykonane z wysokogatunkowych surowców w nowoczesnych procesach technologicznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej sprawności pracy przy jednoczesnym ograniczeniu wydzielania do atmosfery szkodliwych substancji. Oferowane aktualnie kotły parowe posiadają ponadto długie gwarancje producentów, dzięki czemu nabywcy zyskują pewność, że będą im służyć przez długi okres czasu przy jednoczesnym wsparciu producenta.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi