Na co zwracać uwagę wybierając ekipę dekarską do remontu dachu?

Remont czy wymiana dachu to bardzo poważna sprawa. Oprócz odpowiedniej dachówki bądź blacho dachówki trzeba dobrze przemyśleć wybór ekipy dekarskiej. Ogłoszeń tego typu jest całe mnóstwo w gazetach czy internecie, jednak wielu „specjalistów” może przynieść nam więcej szkody niż pożytku

Postaw na opinię

Warto poszukać opinii o ekipie dekarskiej wśród znajomych. Być może ktoś słyszał o fachowcach, którzy przykładają się do swojej pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że często osoby dobrze „rozreklamowane” wysoko się cenią. Opłaca się jednak wydać trochę więcej by mieć pewność, że nasz dach będzie zrobiony naprawdę solidnie, dzięki czemu posłuży nam długie lata.
O tych, którzy chcieli przyoszczędzić na fachowcach krąży mnóstwo zabawnych historii. W internecie jest też wiele zdjęć przedstawiających „dzieła” osób, które nie zasłużyły na miano dekarzy tj. krzywo położonej blachodachówki, nieszczelny dach i „coś” co miało dach przypominać. Partaczy jest wielu, więc lepiej uważać kogo się zatrudnia. Szczególnie, że naprawa dachu, czy poprawki źle zamontowanych okien dachowych wiąże się z dużymi i niepotrzebnymi kosztami.
Nie zawsze uda nam się jednak znaleźć poleconą ekipę. Wówczas jesteśmy skazani na dalsze poszukiwania inną drogą. Fachowców można też spróbować znaleźć na forach internetowych. Tu także można znaleźć wiele przydatnych opinii i kontaktów.
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy na swojej stronie podaje informacje o swoich członkach wraz z danymi kontaktowymi. W ten sposób również można znaleźć wiele ciekawych ofert firm dekarskich.

Postaw na doświadczenie

Szukając odpowiedniej firmy dekarskiej należy poszukać takiej, która ma spore doświadczenie w typie dachu, który chcemy wykonać. Zawsze można poprosić o pokazanie zdjęć wykonanych prac oraz o adresy domów, które moglibyśmy sami zobaczyć.
Wielu dekarzy dba też o posiadanie licznych certyfikatów i referencji, co potwierdza ich umiejętności. Odbyte szkolenia tylko potwierdzają ich umiejętności i poważne podejście do wykonywanej pracy. Osoby, które ciągle się dokształcają w swoim fachu będą potrafiły wykonać więcej innowacji, zna najnowsze trendy i łatwiej sprostają naszym wymaganiom.

Nie daj się przegadać

Wielu przedsiębiorców potrafi się świetnie zaprezentować. Jeśli jednak fachowiec, z którym rozmawiamy dużo mówi, ale tak naprawdę o wszystkim lecz nie o swoich usługach, to powinna się nam zapalić czerwona lampka. Być może w ten sposób dana osoba próbuje nas zbić z tropu i unika podania adresu swoich realizacji itp. Prawdziwy fachowiec zawsze będzie chciał pokazać co potrafi – czy to na zdjęciach, czy podając adresy wykonanych prac.

Istotne są też formalności

Firma, z którą mamy zamiar współpracować powinna być zarejestrowana. Tylko wtedy możemy mieć prawo do reklamacji czy dochodzenia roszczeń w przypadku źle wykonanej usługi.
Wiele osób nie spisuje umowy przed rozpoczęciem prac. Jest to poważny błąd. Ustne uzgodnienia mogą być mało wiarygodne w przypadku ewentualnego późniejszego konfliktu. Łatwo też wtedy o nieporozumienia. Dlatego na samym początku powinna być spisana odpowiednia umowa. Muszą się w niej znaleźć takie informacje jak: termin wykonania usługi, koszt, harmonogram płatności. W dokumencie trzeba także określić zakres prac dekarskich. Jeśli firma dekarska udziela gwarancji na wykonaną usługę, to powinno to być także zapisane w umowie.
Zatrudniając ekipę dobrze jest też zapytać o to, czy posiada ona ważną polisę OC. Wówczas możemy być bardziej spokojni o ewentualny zwrot kosztów, gdyby doszło do jakichkolwiek uszkodzeń w trakcie wykonywania usługi.

Kontroluj osoby, które zatrudniasz

Gdy już wybierzemy firmę, która naprawi bądź wykona nam dach, to powinniśmy być w stałym kontakcie z fachowcami.
Wielu specjalistów denerwuje się, gdy cały czas „stoi im się nad głową”, więc lepiej co jakiś czas zajrzeć na budowę i chwilę z nimi porozmawiać zamiast kontrolować ich non stop.
Dobrze jest też zwrócić uwagę na wyposażenie dekarzy, których zatrudniliśmy. Jest to dowód na poważne podejście do wykonywanej pracy i profesjonalizm. Odpowiedni sprzęt pozwoli także na szybsze i dokładniejsze wykonanie usługi.
Miej również na oku czy zatrudniani przez nas ludzie przestrzegają zasad BHP. Gdyby zdarzyło się, że mamy wątpliwości co do fachowości wykonywanych prac możemy wezwać inspektora nadzoru budowlanego, albo skontaktować się z producentem zakupionej blachodachówki, który udzieli nam odpowiedniej porady.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi