Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? Która lepsza?
Wymiana powietrza w domu jest bardzo istotna. Wpływa ona bowiem bardzo korzystnie na samopoczucie mieszkańców budynków, a także chroni ich przed dolegliwościami zdrowotnymi. Obecnie rozróżnia się dwa sposoby wentylacji - grawitacyjną oraz mechaniczną. Która z nich jest lepsza? Zobacz nasze krótkie porównanie.

Oddychanie, suszenie prania, gotowanie obiadu, kąpiel - to tylko część czynności wykonywanych przez nas każdego dnia, które mają wpływ na pogorszenie się jakości powietrza w domu. Zwiększające się w nim stężenie dwutlenku węgla oraz wilgoci da się wyczuć bez specjalistycznych aparatur. Zużyte powietrze źle wpływa na samopoczucie i może doprowadzić do pojawienia się różnych infekcji. Dlatego ważne jest, by w naszych domach dochodziło do systematycznej cyrkulacji. Tę zapewnić można sobie przez dwa sposoby wentylacji - grawitacyjną i mechaniczną. Która z nich sprawdzi się lepiej?

Wentylacja grawitacyjna - krótka charakterystyka

Wentylacja grawitacyjna znana jest od wieków. Jej praca opiera się bowiem na naturalnych zjawiskach fizycznych, a do prawidłowego funkcjonowania nie potrzeba instalować skomplikowanych i specjalistycznych aparatur. Wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicom ciśnień oraz temperatur, jakie zachodzą wewnątrz i na zewnątrz budynku. Najprostszym sposobem skorzystania z dóbr tego rodzaju wymiany powietrza, jest zwykłe otwarcie okna. Oprócz tego cyrkulacja odbywa się poprzez komin (im jest on wyższy, tym sprawniejszy proces wymiany zużytego powietrza) i specjalne otwory w wywiewne w oknach.

Wentylacja grawitacyjna - wady i zalety

Naturalny system wentylacyjny ma szereg zalet. Po pierwsze - jest stosunkowo tani. Po drugie - korzystanie z niego nie wiąże się z tolerowaniem hałaśliwych urządzeń. Po trzecie - jest w pełni ekologiczny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wentylacja grawitacyjna bywa również kłopotliwa. Przede wszystkim jest ona dość nieprzewidywalna. Pamiętać należy, że o jej skuteczności decydują dane warunki atmosferyczne. Im mniejsze są różnice temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, tym większa będzie efektywność systemu. Co jednak, gdy w obu lokalizacjach słupki rtęci wskazują podobne wartości? Wówczas jedynym sposobem na wymianę powietrza jest otwarcie okna. To jednak może wiązać się np. z pojawieniem się w pomieszczeniu insektów. Z kolei zimą w ten sposób pozbywamy się ciepła. Mając na uwadze rosnące ceny paliw, najzwyczajniej w świecie tracimy własne pieniądze.

Wentylacja mechaniczna

Rozwiązaniem tego problemu może być zdecydowanie się na wentylację mechaniczną. To system, w którym wymiana powietrza odbywa się przez zainstalowane kanały. Sercem tego mechanizmu są oczywiście wentylatory, które odpowiadają za odpowiedni ruch powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie całkowicie kontrolować procesem cyrkulacji bez utraty ciepła w domu. Szczególnie dotyczy to systemów wyposażonych dodatkowo w rekuperatory, czyli wymienniki ciepła. Pozwalają one zatrzymać dodatkowe pokłady energii w trakcie wentylacji. Oczywiście taki rodzaj wentylacji wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując

Oba sposoby wentylowania domów są skuteczne. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że obecnie budynki charakteryzują się sporą szczelnością, co znacznie utrudnia wymianę powietrza w sposób naturalny. Wówczas rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Warto pamiętać, że każdy budynek ma obowiązek być wyposażony w system wentylacyjny. Mówią o tym konkretne przepisy(PN-83/B-03430). Jeśli zatem cyrkulacja grawitacyjna okaże się dla nas niewystarczająca, wówczas warto zdecydować się w zakup dodatkowego mechanicznego systemu.

Artykuł przygotowany dzięki produktom z https://el12.pl/wentylacja-i-ogrzewanie,k339

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi