Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?Przytulna sypialnia, szerokie łóżko i wygodny materac to gwarancja dobrego wypoczynku i snu, który faktycznie regeneruje i odpręża. Jednak, gdy szukamy idealnego materaca, często zaczynamy się gubić w informacjach, które do nas docierają. Materace bowiem są coraz bardziej specjalistyczne, ale wciąż, aby były wygodne, trzeba je dobrać indywidualnie do wymagań osoby, która spędzać będzie na nim codziennie nawet 8 godzin.

Lateks, sprężyna a może pianka?

Wypełnienie materaca ma olbrzymi wpływ na jego wygodę, na komfort snu i zdrowie użytkownika. Każdy typ posłania ma jednak inne właściwości, które warto poznać przed wyborem upragnionego materaca. 
  • Materace kieszeniowe są materacami sprężynowymi, w których każda pionowa sprężyna (a może ich być w materacu kilkadziesiąt) oddzielona jest od reszty sprężyn tkaninowym woreczkiem. To rozwiązanie znakomicie podpiera kręgosłup i dostosowuje się do ciała, a im więcej sprężyn w materacu, tym lepszy komfort snu. Dzięki sprężynom, które funkcjonują oddzielnie, na jednym materacu mogą spać dwie osoby. Sprężyny takie nie skrzypią, a partner nie czuje, gdy druga osoba kręci się przez sen.
  • Materace lateksowe to przede wszystkim lekkość, wysoka trwałość i elastyczność. Materace z pianki lateksowej dopasowują się do kształtów ciała, dzięki czemu osoba śpiąca odczuwa komfort i ma znakomite podparcie całego kręgosłupa, także w najbardziej newralgicznych punktach, takich jak szyja, odcinek lędźwiowy, biodra. Ponadto lateks polecany jest osobom z alergiami, bo ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne oraz łatwo się go wietrzy.
  • Materace piankowe zwykle kojarzą się z materacami do łóżeczek dziecięcych, jednak te nowoczesne, wykonane z pianki termo elastycznej dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają mu idealne położenie. Jednocześnie jest to pianka niezwykle trwała i nie ulega stałym odkształceniom.
  • Materace bonellowe to jedno z najtańszych i najtrwalszych rozwiązań. Polecane dla osób, które śpią w pojedynkę i nie mają problemów z kręgosłupem. 

Drogi czy tani materac?

Chociaż na rynku znaleźć można materace już za kilkaset złotych, warto pamiętać, że wyższa cena to często też lepsza jakość materaca i dłuższa jego żywotność. Dlatego lepiej wybrać produkt markowy, który zapewnia stabilniejsze podparcie ciała i długoletnie użytkowanie, niż wydać mniej, ale mieć problemy z bólem głowy i pleców, koncentracją oraz narzekać na pękające sprężyny czy przetarcia w obszyciu materaca.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi