Projekt domu – z katalogu czy na zamówienie?Właśnie podjąłeś decyzję o budowie domu? Świetnie! Pamiętaj jednak, że przed Tobą jeszcze jeden ważny wybór – dotyczy on projektu, który umożliwi Ci realizację planów. Kiedy warto zdecydować się na gotowy projekt domu, a kiedy lepszym pomysłem będzie zamówienie projektu „szytego na miarę”? Przeczytaj poradnik ekspertów pracowni Dobre Domy Flak&Abramowicz.

Oferta biur architektonicznych uwzględnia zarówno gotowe projekty domów, jak i usługi wykonania projektów na indywidualne zamówienie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – warto je poznać, by przed dokonaniem inwestycji podjąć świadomą decyzję.

Gotowe projekty domów: sprawdzone rozwiązania w korzystnej cenie

Projekt z katalogu domów ma bardzo wiele zalet. Tą, która najbardziej przekonuje nabywców, jest atrakcyjna cena. Gotowe projekty domów, przeznaczone do wielokrotnego wykorzystania, są znacznie tańsze niż te wykonane na indywidualne zamówienie. Za wiele projektów domów jednorodzinnych lub dwurodzinnych zapłacisz 2–4 tys. zł.
Za wyborem gotowego projektu domu przemawiają też względy praktyczne. Każdy z oferowanych rysunków technicznych dostępny jest wraz z wizualizacją, a dzięki niej już na starcie będziesz wiedział, jaki kształt zyska Twój dom po wybudowaniu. Wiele biur architektonicznych umożliwia też obejrzenie zdjęć domów wykonanych na podstawie gotowych projektów, co stanowi dodatkową wartość takiego rozwiązania.
Innym ważnym powodem, dla którego warto zdecydować się na gotowy projekt domu, jest oszczędność czasu. Pomysły z katalogu domów są dostępne od ręki – uwalnia Cię to od żmudnych konsultacji i długotrwałego oczekiwania na projekt.

Projekt domu parterowego, z dwoma garażami lub bliźniaka – jest z czego wybierać

Mając do dyspozycji liczne projekty domów, bez trudu znajdziesz ten odpowiadający Twoim potrzebom i sytuacji rodzinnej. W bogatej ofercie pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz dostępnych jest ponad 700 projektów domów jednorodzinnych i dwurodzinnych.
Aby ułatwić Ci szukanie wymarzonego lokum, projekty podzielono na przejrzyste kategorie. Uwzględniają one m.in. projekty domów parterowych, projekty domów tanich w budowie i bliźniaków. Dla osób o wysokich wymaganiach estetycznych przygotowano także możliwość wyboru stylu budynku: w tradycyjnej bryle lub o modernistycznym sznycie.

Dom z katalogu: pamiętaj o adaptacji projektu!

Jak wiele rozwiązań dostępnych od ręki projekty domów z katalogu mają też swoje wady. Za podstawową należy uznać to, że projekt jest gotowy... tylko w części. – Zanim rozpoczniesz prace budowlane, zamówiony projekt musisz poddać adaptacji, która dostosuje go do lokalnych warunków gruntowych i klimatycznych oraz miejscowego planu zabudowy. Proces ten wymaga zatrudnienia projektanta zewnętrznego. Jest niezbędny, byś mógł uzyskać pozwolenie na budowę domu – wyjaśnia Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.
W wielu przypadkach taka procedura jest prosta, a jej koszt zamyka się w przedziale 1,5–3 tys. zł. Czasem jednak potrzebna bywa daleko idąca ingerencja w projekt, np. zmiana wymiaru fundamentów, wprowadzenie podpiwniczenia budynku lub zastosowanie określonych materiałów na ściany i stropy. Takie poprawki mogą Cię słono kosztować – i nie chodzi tylko o koszt adaptacji projektu, ale też o ryzyko ewentualnych błędów. A tych można popełnić wiele, szczególnie jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i opierasz się na radach internetowych „znawców tematu”.
Przeczytaj również: Na czym polega adaptacja projektu?
Pamiętaj jednak, że nie są to częste sytuacje. Jeśli Twój wybór został przemyślany, wydatki związane z adaptacją projektu nie powinny Cię zaskoczyć.

Wąska działka? Wybierz indywidualny projekt domu

Jeśli teren przeznaczony pod budowę domu wymaga dedykowanych rozwiązań (np. z powodu bardzo wąskiej działki) lub nie chcesz iść na kompromisy, zdecyduj się na projekt domu na  zamówienie. Dzięki takiej usłudze zyskasz pewność, że „skrojony na miarę” dom spełni  Twoje wymagania m.in. w zakresie liczby i rozmieszczenia pomieszczeń. Ponadto w cenie projektu są zwykle dodatkowe konsultacje z architektem i określona liczba poprawek – tak, by ostateczny kształt domu był w 100% dostosowany do Twoich potrzeb i warunków gruntowych.
Dopasowanie wszystkich architektonicznych detali do własnych preferencji ma jednak swoją cenę – indywidualny projekt domu wiąże się z wydatkiem w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowym minusem jest długi czas oczekiwania na projekt – architekt może potrzebować na jego realizację do 3 miesięcy.

Korzystny pakiet: gotowy projekt z adaptacją w cenie

Dla osób, które chciałyby połączyć korzyści wynikające z obu rozwiązań, istnieje trzecia droga: pakiet „Na zdrowy rozum”, oferowany przez pracownię Dobre Domy Flak&Abramowicz. Usługa umożliwia adaptację wybranego projektu do lokalnych warunków i kompleksowe wsparcie architektów w całej procedurze prawnej – aż do momentu uzyskania pozwolenia na budowę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi