Projektowanie sypialni kończy się na wyborze materaca


Tak naprawdę najważniejszy element sypialni - materac - jest wybierany na końcu, w sumie - nic w tym dziwnego. Warto jednak podejść do tematu wyboru materaca poważnie.


Jaki potrzebuje materac? Twardy, miękki, średni?

Zanim zajmiemy się odpowiedzią na jakiekolwiek pytania ,,techniczne" warto sobie uświadomić, że wszystko co jest związane z wyborem materaca, czy ogólnie z projektem wnętrz lub architekturą jest w gruncie rzeczy subiektywne. Są jednak pewne zasady, które warto znać.
  1. Materac jest ważniejszy niż myślisz!Wybór materaca jest często bagatelizowany - to błąd. Własnie w sypialni będziesz spędzać 1/3 swojego życia i warto kupić materac taki jaki nam pasuje, szczególnie, że wybór jest ogromy i dobry materac nie musi być drogi!
  2. W jaki sposób śpisz?Ogólna zasada jest następująca: jak śpisz na plecach - potrzebujesz raczej twardszego materaca, jak na boku raczej bardziej miękkiego. Jak śpisz na brzuchu - oducz się tego - ponoć to niezdrowe :)
  3. Ile ważysz?Twoja waga ma również wpływ na to jak materac będzie ,,działać", ogólnie im ważymy więcej, tym materac z definicji bardziej się ugina, a co za tym idzie, potrzebujemy materaca o nieco wyższej sztywności. Może się okazać, że średnio twardy materac będzie idealny zarówno dla wysokiej i bardzo szczupłej osoby śpiącej na plecach, jak i dla osoby niższej, ale cięższej śpiącej na boku.
Tak, czy inaczej, i tak te wszystkie miary, zalecenia są całkowicie subiektywne - to jak wybrać materac? O tym za chwilę, warto przyjrzeć się wcześniej nieco dostępnym technologiom.

Materace piankowe, sprężynowe, lateksowe?

Jeszcze do niedawana, na naszych łóżkach dominowały materace sprężynowe. Jednak obecnie wybór jest dużo większy - pojawiły się zaawansowane materace lateksowe oraz piankowe. Które wybrać?
Materace lateksowe i piankowe
Czasy gdzie materace piankowe były cienkim (do 10 cm) kawałkiem miękkiej pianki dawno się skończyły. Teraz, materace piankowe to zaawansowane konstrukcje składające się z 2-4 warstw spełniających ważne funkcje.
Materace lateksowe są podobne w budowie do materacy piankowych, ale różni je materiał. Lateks nie tylko zapewnia komfort, ale jest również materiałem ekologicznym, zapewniającym lepszą niż pianka wentylację.
Na rynku można spotkać materace które pod wpływem temperatury ludzkiego ciała dostosowują się do jego kształtu - jak się śpi na takim materacu? Im dłużej leżymy tym jest wygodniej, ale takie rozwiązanie ma pewne wady (np. w stosunku do materaców sprężynowych) - te materace posiadają pewną pamięć kształtu - krótkotrwałą - ale jednak. Komu to może przeszkadzać? Osobom, które często ,,wiercą" się na łóżku, w ciągu nocy wiele razy zmieniają pozycję - dla nich, najlepszą opcją będą materace sprężynowe.
Materace sprężynowe
Nowoczesne materace sprężynowe są często wykorzystywane w projektach nowoczesnych wnętrz. Ze starymi konstrukcjami łączy je w sumie tylko nazwa. Obecnie sprężyn jest bardzo dużo, i każda z nich pracuje w osobnym, niezależny tunelu ze specjalnego materiału. Dzięki teamu materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Dodatkowo, takie materace zapewniają najlepszą wentylację.

Jeden materac czy dwa osobne?

Łoże małżeńskie...Kobieta nie dość, że statystycznie lżejsza, to jeszcze lubi zazwyczaj bardziej miękkie materace - co zrobić? Można kupić oczywiście dwa różne materace, ale to słabe rozwiązanie - zawsze pozostanie przerwa między materacami. Jest inne - dużo lepsze - rozwiązanie. Materac który ma jedną połowę nieco sztywniejszą (dla mężczyzny).

Kupno materaca przez internet - kot w worku?

Niekoniecznie. Po pierwsze, wielu producentów oferuje materace które nieco się różnią w zależności od strony na której są położone (są zamienne). Np. model MAKARENA  firmy HILDING z jednej strony ma sztywność 3-4/10 a z drugiej 5-6/10 - można więc znaleźć coś dla siebie. Po drugie, możemy w ogólnodostępnych sklepach określić jaką potrzebujemy twardość materaca (np. Ikea), a w internecie kupić taki model jaki nam pasuje - wiem, może to nieeleganckie, ale czasem tak niestety trzeba, szczególnie jeśli nie mamy jak przetransportować materaca ze sklepu - nawet zwijane materace są spore - a kupując przez internet, odchodzi nam ten problem.

Materac ważniejszy od projektu wnętrza?

Możesz zamówić u architekta, najdoskonalszy projekt wnętrz, doskonale do wykonać, ale jeśli w sypialni, na Twoim łóżku nie znajdzie się materac który Ci będzie pastować, to na nic to wszystko. Warto więc nie oszczędzać na materacu do spania! Mało tego, twój materac przestanie ci odpowiadać po roku czy dwóch? Kup nowy, inny - naprawdę warto, to się wymiernie opłaca!

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi