Drzwi wewnętrzne – wybierz przeszklenie i dopasuj je do pomieszczenia!Drzwi wewnętrzne dla wielu osób pełnią funkcję jedynie użytkową – mają przede wszystkim oddzielać jedno pomieszczenie w mieszkaniu od drugiego. Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór drzwi z przeszkleniami, możesz równocześnie poprawić wystrój domu. Wahasz się co do zakupu drzwi wewnętrznych tego typu? Nasz tekst rozwieje wszelkie wątpliwości!


Na początku warto ustalić, w jakich pomieszczeniach drzwi wewnętrzne przeszklone mogą się sprawdzić, a w jakich niekoniecznie. Otóż przeszklenia w drzwiach gwarantują zwiększony dostęp do światła, co czyni z nich idealne rozwiązanie dla dużych mieszkań o oknach wychodzących na północ, do których dociera mniej słońca.
Drzwi wewnętrzne przeszklone dostępne na stronie Dobre Dla Domu to także dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, którymi warto pochwalić się przed gośćmi, takich jak salon, jadalnia czy nowoczesna kuchnia. Przeszklenia pokażą, co się kryje się za drzwiami, i jednocześnie zagwarantują ciszę oraz spokój, kiedy tylko tego potrzebujesz. Inną ich zaletą jest uniwersalność – dzięki szerokiej ofercie rodzajów przeszkleń dopasujesz drzwi wewnętrzne do każdego wystroju.
Warto jednak pamiętać, że drzwi z przeszkleniami są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż drzwi pełne. Dlatego lepiej nie zakładać ich w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie łatwo o wypadek. Duże, transparentne przeszklenia w drzwiach wydają się także niezbyt dobrym pomysłem do pomieszczeń wymagających intymności np. łazienki czy sypialni. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z przeszkleń w tych pomieszczeniach – po prostu warto wybrać szkło nieprzeźroczyste.

Drzwi wewnętrzne przeszklone – rodzaje szkła dostępne na rynku

Poszczególne modele drzwi z przeszkleniem mogą różnić się od siebie kształtem przeszkleń oraz rodzajem zastosowanego szkła. Ze względu na rozmiar przeszklenia wyróżniamy:
  • drzwi z przeszkleniem w górnej części (np. drzwi Bianco Nube 2) – są kompromisem między zachowaniem prywatności a potrzebą oświetlenia pomieszczenia. Przez górne okienka wpada światło, ale nie pokazują one całego wnętrza pokoju;
  • drzwi z przeszkleniami w kilku miejscach – wpuszczają do wnętrza pomieszczenia więcej światła;
  • drzwi całoszklane – idealne rozwiązanie do salonów i jadalni. Warto pamiętać, że są cięższe niż normalne drzwi i wymagają regularnego czyszczenia.
Warto pamiętać, że im większą powierzchnię skrzydła drzwiowego zajmuje szkło, tym droższe są drzwi. Oprócz opisanych rodzajów na rynku dostępne są także drzwi z przeszkleniami w geometrycznych, designerskich kształtach. Z kolei biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego szkła w przeszkleniach mówimy o szybach:
  • przezroczystych,
  • matowych,
  • białych,
  • ornamentowych.
Przepuszczają one światło w różnym stopniu i mają różną kolorystykę, dlatego ich wybór należy uzależnić od wystroju pomieszczenia, w którym się znajdą.

O czym pamiętać przy montowaniu drzwi wewnętrznych przeszklonych?

Drzwi z przeszkleniem o dużej powierzchni (takie jak Fiord 02S8) mają cięższe skrzydło niż w standardowych drzwiach wewnętrznych. Dlatego warto zadbać o ich prawidłowy montaż: przygotowanie specjalnego nadproża oraz właściwe osadzenie drzwi w ścianie. Jeśli pomieszczenie, w którym zakładasz drzwi z przeszkleniem, ma problem z izolacją termiczną, pamiętaj – źle zamontowane duże przeszklenia mogą wpłynąć negatywnie na utrzymanie ciepła!

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi