Jak zerwać tapetę ze ściany?Tapety przez wiele lat były bardzo popularnym materiałem wykończeniowym stosowanym w naszych domach. Wiele z nich ma kilkanaście i więcej lat, a więc czas najwyższy na zmiany. To jednak nie jest takie proste. Ścianę pokrytą farbą wystarczy przemalować, natomiast z tapetą nie pójdzie już taka łatwo i trzeba poświęcić na to znacznie więcej czasu. Jak zerwać tapetę ze ściany, aby nie narazić się na niepotrzebne nerwy? Poznaj nasze sprawdzone sposoby.

Zacznij od przygotowania pomieszczenia  

Zrywanie tapety to dość czasochłonne i niestety brudne zajęcie, dlatego zanim zabierzesz się do pracy bardzo dokładnie zabezpiecz pomieszczenie przed pyłem i wodą. Na pewno przyda się folia malarska – nie kupuj tej najtańszej, bo rozrywa się w rękach i na pewno przepuści sporo brudu.
Pamiętaj o odcięciu prądu w gniazdkach i włącznikach, ponieważ może się do nich dostać woda, a to gotowy przepis na wypadek. Jeśli jest to tylko możliwe usuń jak najwięcej przedmiotów z pomieszczenia, włącznie z meblami. Zarezerwuj też sobie co najmniej jeden dzień na porządne wykonanie pracy.

Metoda na sucho  

To metoda dla tych, którzy mają dużo wolnego czasu i lubią się „bawić”. Usuwanie tapety na sucho jest bardzo czasochłonne i uciążliwe, nie polecamy więc tego rozwiązania osobom niecierpliwym i łatwo się irytującym.
Metoda polega na stopniowym podważaniu starej tapety przy pomocy szpachelki i odrywaniu jej od ściany fragmentami. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby przy okazji nie uszkodzić zbytnio tynku i nie porobić bruzd.

Metoda na mokro  

Jest to metoda łatwa i zdecydowanie przez nas polecana. Polega ona na solidnym namoczeniu starej tapety. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Przy pomocy gąbki,
  • Przy pomocy spryskiwacza do kwiatów.

Ważne jest, aby tapeta została bardzo solidnie namoczona, dlatego czynność powtarzamy kilkakrotnie. Następnie zrób sobie kawę, bo będziesz mieć kilkanaście minut przerwy. Po tym czasie możesz już przystąpić do zrywania tapety. Zacznij od luźnego rogu i powoli odklejaj papier od ściany. Jeśli tapeta nie chce łatwo odejść, namocz ją jeszcze raz. 
Sprytnym sposobem na zwiększenie skuteczności metody na mokro jest pokrycie tapety roztworem wody i octu, mniej więcej w proporcji pół na pół. Zapach może nie będzie zbyt przyjemny, za to efekt powinien Ci to wynagrodzić.

Specjalistyczny środek do usuwania tapet

Kupisz go w każdym sklepie z artykułami malarskimi czy w markecie budowlanym. Takim środkiem należy pokryć powierzchnię tapety stosując się do instrukcji producenta. Dobra chemia sprawi, że tapeta z łatwością odejdzie od ściany, choć miejscami mogą zostać jej fragmenty. Poradzisz sobie z nimi przy pomocy namaczania i szpachelki.
Pamiętaj, że: Po zerwaniu tapety należy dokładnie umyć ścianę czystą wodą.

Tapeta zerwana. Co dalej? 

Po zerwaniu tapety Twoim oczom ukaże się niezbyt przyjemny widok. Resztki kleju, miejscami ubytki tynku – nie ma wątpliwości, że taka ściana wymaga wykończenia. Do wyboru masz kilka rozwiązań, jednak najszybsze i najtańsze to naklejenie na ścianę fototapety na wymiar: https://iruto.pl/baza-wiedzy/fototapety-zastosowanie-i-design/ - pod tym adresem przeczytasz więcej na temat fototapet.
Wybór jest ogromny i z pewnością znajdziesz wzór, który będzie idealnie pasować do Twojego odnowionego salonu. Możesz również pochwalić się kreatywnością i stworzyć własny wzór lub np. zażyczyć sobie wydrukowania pięknego zdjęcia. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Fototapeta na wymiar to tani i szybki sposób na to, aby przykryć brzydką ścianę po zerwaniu tapety. Nie musisz zatrudniać do tego fachowca i męczyć się z remontem. Wystarczy oczyścić ścianę, uzupełnić większe ubytki masą szpachlową i nakleić fototapetę.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty