Ogrzewanie w domu jednorodzinnym: jaki system wybrać?

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie komfortowej temperatury wewnątrz domu. W zależności od wielkości budynku, jakości ocieplenia oraz dopuszczalnych kosztów opłat za ogrzewanie, możemy wybrać różne systemy.

Ogrzewanie tradycyjne na paliwa stałe

Pierwszym sposobem na ogrzewanie domu jednorodzinnego jest montaż tradycyjnego pieca centralnego ogrzewania, przystosowanego do spalania paliwa stałego. Powszechne niegdyś „kopciuchy” na węgiel na szczęście powoli odchodzą w zapomnienie. Nie tylko są bardzo szkodliwe dla środowiska oraz naszego zdrowia ze względu na emisję szkodliwych związków do atmosfery, ale także generują dużo pracy związanej z rozpalaniem i dorzucaniem paliwa. Wymagają osobnej kotłowni oraz miejsca do przechowywania węgla.
Wiążą się z wiecznym brudem, unoszącym się i osiadającym na wszystkim pyłem węglowym. Nieco mniej problematyczny jest ekogroszek, którym można palić w bardziej nowoczesnych piecach, sterowanych elektronicznie. Pod względem ekologii najlepszym wyjściem jest natomiast pelet. Nowoczesne piece na tego typu paliwo można zaprogramować, co ogranicza naszą pracę wyłącznie do konieczności dorzucania peletu do zbiornika raz na jakiś czas i kontrolowania działania urządzenia zgodnie z ustawieniami.


Ogrzewanie gazowe

Komfortowym rozwiązaniem w przypadku domów podłączonych do miejskiej sieci gazowniczej jest ogrzewanie na gaz. Współczesne piece gazowe są bezpieczne, łatwe w sterowaniu, nie wymagają nakładu pracy związanego z rozpalaniem czy podtrzymywaniem ognia. W przypadku nowego budownictwa, cechującego się dobrą izolacją, koszt ogrzewania gazowego wypada dość korzystnie.

Ogrzewanie elektryczne

Jeszcze bardziej komfortowe, choć niestety droższe, jest ogrzewanie elektryczne. Sprawdzi się w przypadku domów o niewielkiej powierzchni, dobrze zaizolowanych. Grzejniki zasilane energią elektryczną można umieścić w dowolnych miejscach w pobliżu gniazdek. Nie wymagają wcześniejszego rozprowadzenia instalacji, ilość grzejników może być modyfikowana w dowolnym momencie urządzania budynku.

Pompa ciepła

Jeśli zależy nam ekologicznych rozwiązaniach, możemy rozważyć również montaż pompy ciepła. Jest to znaczna inwestycja, zwracająca się w perspektywie długofalowej. Urządzenie to dostarcza nam ciepło pobierane z otoczenia – z gruntu, wody lub nawet powietrza. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Cechują się one odmienną wydajnością, różnymi kosztami instalacji i eksploatacji.
Wybierając rodzaj ogrzewania domu jednorodzinnego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Warto pomyśleć nie tylko o cenie samego pieca i instalacji centralnego ogrzewania, ale również o kosztach eksploatacji, koniecznym nakładzie pracy, możliwości automatyzacji. Istotny jest rozmiar budynku oraz jakość ocieplenia. Dobrej jakości materiały izolacyjne przekładają się na znaczne oszczędności na ogrzewaniu - warto o tym pamiętać już na etapie budowy. Wybierając rodzaj ogrzewania, należy uwzględnić również kwestię ekologii. Paliwo spalane w piecu domowym ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie nas samych, naszej rodziny i sąsiadów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi