A może dom szkieletowy?Decyzję o budowie domu należy podjąć biorąc pod uwagę szereg czynników. Dla większości osób najważniejszy jest koszt i czas budowy. Trzeba jednak też myśleć o trwałości budynku, energooszczędności oraz kosztach utrzymania. Jeśli dom ma nam służyć przez wiele lat to warto też zastanowić się nad ewentualną jego rozbudową w przyszłości.


Technologia szkieletowa w Polsce

Rozwiązaniem jeszcze mało znanym w Polsce jest budowa domów szkieletowych. Ten rodzaj budownictwa jest już bardzo rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Skandynawii. W naszym kraju stopniowo rośnie dostępność odpowiednich materiałów budowlanych oraz specjalistów, którzy solidnie wykonują domy szkieletowe.

Specyfika budownictwa szkieletowego

Domy szkieletowe mogą wyglądać podobnie do tych murowanych, ale znacznie różnią się wieloma parametrami. Przede wszystkim technologia szkieletowa jest tańsza i znacznie szybsza. Jest to możliwe dzięki temu, że jedynie fundamenty domu szkieletowego wymagają odpowiedniego schnięcia. Pozostałe są tworzone w systemie suchej zabudowy. Technologia szkieletowa pozwala na zastosowanie gotowych prefabrykatów, dzięki czemu wszystkie ściany można postawić w zaledwie kilka dni. Warto też dodać, że budynek szkieletowy jest wykonany z precyzją trudną do uzyskania w tradycyjnynym budownictwie.

Właściwości domu szkieletowego

Warto wiedzieć, że lekka konkstrukcja domu szkieletowego odznacza się niską pojemnością cieplną przegród. W praktyce oznacz to, że budynek szybko nagrzewa się, ale też i wychładza. Natomiast izolacyjność termiczna budynków szkieletowych jest bardzo dobra przy zastosowaniu odpowiedniego ocieplenia. Ściany szkieletowe stanowią doskonałą izolację dla dźwięków powietrznych, natomiast słabo tłumią dźwięki udarowe. Aby dowiedzieć się więcej o róznicach pomiędzy budynkami murowanymi a tymi tworzonymi w technologii szkieletowej zajrzyj tu: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/technologie-szkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi