Montaż paneli szklanychOsoby, które rozważają zamontowanie paneli szklanych we własnym mieszkaniu muszą także podjąć decyzję o sposobie ich montażu. Najczęściej spotykane metody to: montaż na kleju, montaż na szynach lub na śrubach i dystansach.


Szkło jest coraz częściej wykorzystywanym surowcem w budownictwie. Już nikogo nie dziwią szklane drzwi prysznicowe, balustrady czy ogromne lustra na wymiar przymocowane bezpośrednio do ściany. Po zdecydowaniu się na panele szklane przychodzi czas na ich zamontowanie.

Montaż na kleju

Najpopularniejszą metodą montażu jest ten z wykorzystaniem specjalnego kleju. Ważne jest, aby wybrać klej bez rozpuszczalników oraz innych substancji, które mogłyby uszkodzić szkło i grafikę. Drugą ważną kwestią jest powierzchnia na której będą montowane panele. Ściana musi być czysta. Należy usunąć z niej wszelkie zabrudzenia: kurz, pył i tłuszcz, które negatywnie wpływają na przyczepność. Klej powinien być naniesiony punktowo na tylną powierzchnię szkła w odstępach około 8-13 cm, nie dochodząc jednak zbyt blisko krawędzi, aby uniknąć wypływania kleju w momencie dociskania tafli szkła do ściany. Po nałożeniu kleju na panele szklane i sprawnym dociśnięciu ich do ściany należy je na kilka godzin zabezpieczyć przed osuwaniem używając na przykład krzyżaków do glazury.
Montaż na kleju jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pomiędzy ścianą, a panelami nie pozostaje wolna przestrzeń, dlatego nie gromadzą się tam zanieczyszczenia. Klej dodatkowo wzmacnia szkło, sprawiając że jest bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo jest to dobry sposób montażu ze względów estetycznych, ponieważ nie są widoczne żadne ślady mocowania.

Montaż na szynach i na śrubach

Do montażu na szynach potrzebne są specjalne szyny, pomiędzy którymi umieszczane jest szkło. W przypadku kuchni, listwy montażowe mogą być zamontowane do blatu kuchennego i do ściany. Sposób ten nie wymaga dużo wysiłku, bo polega na wsunięciu paneli w szyny, ale dużym utrudnieniem jest to, że konieczny jest do tego wolny dostęp z co najmniej jednego boku. Zaletą jest bardzo łatwy demontaż paneli.
Panele szklane mogą być także przytwierdzane do ściany za pomocą śrub mocujących lub dystansów, które umożliwiają odsunięcie tafli szkła od ściany na odległość nawet kilku centymetrów. W ten sposób można zakryć pewne elementy, na przykład rury lub zamontować za szkłem oświetlenie. Demontaż tak zamocowanych paneli jest także bardzo łatwy, natomiast wadą jest zbieranie się zanieczyszczeń w przestrzeni za panelami oraz fakt, że sam montaż wymaga dość dużej precyzji.
Jeśli potrzebujesz pomocy z montażem, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej wpisując np.: hurtownia szkła Rzeszów, dostaniesz dostęp do przynajmniej kilku firm z okolic swojego miasta.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi