Nagrzewnice w budownictwie. Dlaczego warto je stosowaćKoszty ogrzewania mogą obecnie stanowić wysoki procent ogólnych kosztów, związanych z budową i eksploatacją różnego rodzaju obiektów. Dlatego tak ważny jest wybór optymalnego rozwiązania, pozwalającego zapewnić szybkie i efektywne energetycznie osiągnięcie potrzebnej temperatury we wnętrzach. Takim rozwiązaniem, szczególnie przydatnym na etapie wykonywania inwestycji, są przenośne lub stacjonarne nagrzewnice powietrza – tzw. dmuchawy.


Jak klasyfikowane są nagrzewnice

Nagrzewnice najczęściej dzielone są ze względu na rodzaj źródła energii. Wyróżnia się tutaj modele:
  • elektryczne
  • gazowe
  • na paliwa płynne (olej opałowy lub napędowy, nafta)
Przykładem tych pierwszych mogą być przenośne nagrzewnice elektryczne, np. MASTER B 3,3 EPB zasilana prądem 230V lub dużo mocniejszy model: Master B 22 EPB zasilany prądem o napięciu 400V. Wygodne w użyciu urządzenia zasilane gazem to z kolei nagrzewnice MASTER BLP. Szeroki wybór modeli z tej serii pozwala na dostosowanie wybranego urządzenia dokładnie do potrzeb użytkownika, a dodatkowe akcesoria umożliwiają szerokie ich zastosowanie. Z kolei przykładem nagrzewnic olejowych są urządzenia Master serii B, BV, Master Remington lub Remko.
Kolejnym kryterium klasyfikacji nagrzewnic jest sposób odprowadzenia spalin. Urządzenia dzielone są tutaj na dwie grupy. Jednostki bez układów, wspomagających odprowadzanie spalin mogą być użytkowane tylko na otwartych lub bardzo dobrze wentylowanych powierzchniach, zaś nagrzewnice z odprowadzeniem spalin można stosować w każdego rodzaju obiektach, pod warunkiem doprowadzenia niezbędnego do ich pracy świeżego powietrza.
Każda z grup urządzeń ma swoje zalety i wady, a ich wybór należy dostosować m. in. do docelowego zastosowania nagrzewnicy, preferowanego paliwa, potrzebnej mocy cieplnej, warunków pracy, tego, czy w ogrzewanych pomieszczeniach będą przebywać ludzie oraz, co czasem bywa zapominane – od możliwości doprowadzenia prądu elektrycznego, bez którego nie będą pracować nawet nowoczesne urządzenia na gaz lub olej opałowy. Przed dokonaniem zakupu warto poradzić się profesjonalistów, np. firmy www.wentsystem.com, która w swojej ofercie ma szeroki wybór nagrzewnic, zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych.

Zastosowanie nagrzewnic przenośnych

Urządzenia te, ze względu na swój uniwersalny charakter, mogą być stosowane w wielu branżach, w tym w budownictwie. Również tutaj warto jednak sprawdzić parametry dostępnych modeli. Wentylatorowe nagrzewnice elektryczne doskonałe będą do okresowych prac budowlanych lub remontowych w obiektach zamkniętych, np. do osuszania nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeń oraz zapewnienia komfortowych warunków pracy w takich obiektach (szczególnie tam, gdzie jest słaba wentylacja). Są one bezpieczne, proste i wygodne w obsłudze, można bez problemu pracować w pomieszczeniach nimi ogrzewanych, dlatego szczególnie polecane są osobom, wykonującym prace wykończeniowe, tynkarzom, malarzom lub glazurnikom. Ich wadą są wysokie koszty przy ogrzewaniu dużych powierzchni.

Z kolei nagrzewnice gazowe są tanie w eksploatacji, a niektóre modele mają możliwość zasilania układów sterujących z wymiennych baterii, dzięki czemu urządzenia takie mogą być stosowane w obiektach, w których brakuje działającej instalacji elektrycznej. Nagrzewnice gazowe muszą być stosowane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ w czasie ich pracy powstaje dużo pary wodnej, która może skraplać się na ścianach. Z tego powodu używa się ich w miejscach, gdzie należy tę wilgoć dostarczyć, np. podczas nakładania zapraw wapiennych. Wadą nagrzewnic gazowych jest to, że w pomieszczeniach nimi ogrzewanych nie mogą na stałe przebywać ludzie.
Nagrzewnice olejowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych na budowach urządzeń grzewczych. Stosowane są do ogrzewania i osuszania pomieszczeń, a dzięki swojej dużej wydajności doskonale sprawdzą się w większych obiektach, takich jak np. hale lub inne pomieszczenia o dużej kubaturze, np. przy budowie biur typu „open space”. Nagrzewnice bez odprowadzenia spalin mogą być użytkowane podobnie jak modele gazowe, z zachowaniem tych samych warunków. Z kolei tam, gdzie ciągle pracują ludzie, należy użyć urządzeń olejowych z odprowadzeniem spalin. Niektóre modele nagrzewnic olejowych dają możliwość podłączenia elastycznych przewodów grzewczych, rozprowadzających ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie umieszczenie samodzielnego urządzenia byłoby utrudnione, np. w małych pomieszczeniach lub w pracach budowlanych, wykonywanych w namiotach roboczych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi