Ogrzewanie elektryczne podłogowe – więcej wad czy zalet?Ostatnio jednym z najbardziej popularnych sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniej temperatury w okresie grzewczym, jest ogrzewanie elektryczne podłogowe. Rosnące zainteresowanie tym sposobem ogrzewania wynika bezpośrednio z jego specyfiki oraz bardzo estetycznej formy. Przekonajmy się, dlaczego warto w nie zainwestować, a także co jest przeciwwskazaniem do stosowania takiego środka grzewczego.

Zalety ogrzewania elektrycznego podłogowego

Największą uwagę zwraca oczywiście aspekt estetyczny. Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest całkowicie niewidoczne. Brak kaloryferów, rur, zaworów, a nawet pieców to bardzo duże udogodnienie dla każdej osoby, która lubi wykorzystywać posiadaną przestrzeń w sposób praktyczny, a nie liczyć się z dodatkowym zmniejszaniem metrażu z powodu wystających elementów instalacji. Zawarcie przewodów grzewczych pod powierzchnią podłogi to rewelacyjne rozwiązanie, które docenia coraz więcej osób. Na uznanie zasługuje także prostota montażu tego systemu. Mata grzewcza jest budowana na planie siatki ze spiralnymi przewodami, które oddają ciepło. Możliwe jest jej docinanie i dostosowanie do konkretnych warunków panujących w pomieszczeniu, co jeszcze bardziej zwiększa jej praktyczność i możliwości grzewcze. Pozostaje jedynie położyć kafle lub panele, podłączyć do sieci elektrycznej i gotowe. Dużym plusem jest także bardzo niska awaryjność tych urządzeń, ze względu na ich umieszczenie.

Minusy tego rozwiązania

Elektryczne ogrzewanie podłogowe posiada także swoje specyficzne utrudnienia. Przede wszystkim  są to koszta takiego ogrzewania. W Polsce za jeden kW zużytej energii musimy zapłacić około 60 groszy, czyli ponad trzykrotnie więcej niż przypadku wykorzystania węgla. Problemem jest także stosowanie tego typu ogrzewania przy naprawdę dużych metrażach, gdzie moc może być niewystarczająca do pokrycia strat cieplnych. Innym minusem jest konieczność dopasowania maty do stałych elementów mieszkania, takich jak szafa, kanapa, czy każdego większego mebla, gdyż profilaktycznie nie powinno się stawiać ciężkich elementów na przewodach. Ostatnią wadą wykorzystania ogrzewania podłogowego jest konieczność wyboru bardzo ograniczonego materiału na podłogę. Najlepiej sprawdza się ceramika lub kamień, które dobrze przewodzą ciepło.
Podsumowując – ogrzewanie elektryczne podłogowe jest świetnym rozwiązaniem do konkretnych warunków. Warto mieć je na uwadze jeszcze przed jego wprowadzeniem oraz zasięgnięcie porady eksperta odnośnie tego, czy w wybranym przez nas miejscu ten typ ogrzewania się sprawdzi.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi