Szary, biały, a może miętowy? Wybieramy farby zewnętrzne na elewacjęOprócz wyselekcjonowania odpowiedniego typu farby zewnętrznej powinniśmy także zwrócić uwagę na jej kolor. Do dyspozycji mamy zarówno farby gotowe, jak również możemy zdecydować się na te z mieszalników, aby uzyskać ten doskonały efekt. Czym najlepiej kierować się przy doborze barwy farby zewnętrznej?


W asortymencie producentów możemy znaleźć wiele różnych farb zewnętrznych. Przy doborze właściwego koloru powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale też powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, aby raz pomalowany dom podobał nam się na lata. Musimy potraktować bryłę budynku zawsze jako całość, czyli zwrócić także uwagę na kolorystykę okien, drzwi, dachu, podjazdu oraz otoczenia.

Klasycznie, a może modnie?

Od lat chętnie wybierane są klasyczne, sprawdzone farby zewnętrzne w kolorach bieli i beżów. Możemy także zauważyć coraz większe powodzenie szarości – zarówno tych jaśniejszych, jak i ciemniejszych. To kolory uniwersalne, które dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku budynków o tradycyjnym, jak również nowoczesnym stylu.
Możemy zauważyć również różne inne kolory – miętowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, które są bardziej intensywne i od razu przyciągają wzrok. Musimy jednak pamiętać o tym, że takie kolory mogą z czasem nam się znudzić i przestać być modne. Warto więc wykorzystać je jako dodatki do kolorów podstawowych wskazanych powyżej, na przykład pomarańczowy z szarym lub czerwony z beżowym. Intensywne kolory mogą wtedy posłużyć do podkreślenia detali domu, na przykład okien lub można pomalować nimi wystające elementy bryły.

Jakie kolory brudzą się najmniej?

Wiele osób w poszukiwaniu odpowiednich kolorów farb zewnętrznych zadaje sobie pytanie – jaki kolor będzie wyglądał najdłużej świeżo? Generalnie każdy będzie się brudził, zarówno ten biały, jak i szary. Oczywiście, im ciemniejszy kolor, tym zabrudzenia będą mniej widoczne. Z drugiej strony nie każdy chce mieć ciemny dom.
Warto więc pomyśleć o farbie, która ze względu na swój skład będzie brudziła się mniej. Tutaj dobrym wyborem będą farby akrylowo-silikonowe. Ponadto duże znaczenie ma tynk – kornik, chociaż wygląda ładnie, może sprzyjać osadzaniu się brudu w rowkach. Lepszym wyborem będzie tynk gładki lub baranek.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi