Dlaczego warto zainwestować w podłogi bambusowe?Jeszcze kilka lat temu podłogi bambusowe w Polsce były całkowitą nowością i niewiele osób decydowało się na ich montaż. Ostatnio deski z bambusa zyskują jednak coraz więcej zwolenników dzięki swoim właściwościom. Chciałbyś wykorzystać je w swoim mieszkaniu? Poznaj najważniejsze zalety podłóg bambusowych.

Podłogi bambusowe wytwarza się z roślin występujących w krajach subtropikalnej i tropikalnej Azji. Bambusy, kojarzone dotąd głównie z pożywieniem pand, są na coraz szerszą skalę wykorzystywane w przemyśle budowlanym.

Proste sposoby montażu drewna bambusowego

Podłogę bambusową montuje się w ten sam sposób, co każdy inny rodzaj drewna – na legarach lub bezpośrednio do podłoża na klej:
  • Montaż podłogi bambusowej na legarach przeprowadza się dzięki przybiciu desek do grubych miękkich belek ułożonych na podłodze. Dokładne instrukcje układania podłogi drewnianej na legarach znajdziesz w poradniku Dobre Dla Domu;
  • Przyklejenie podłogi bambusowej do podłoża polega na przymocowaniu desek do wcześniej oczyszczonej i wygładzonej podłogi za pomocą mieszanki wiążącej. Co ważne, po ułożeniu parkietu deski bambusowe trzeba docisnąć, aby klej mógł się zawiązać.

Bambus – twardość i stabilność

Do niedawna w Polsce twierdzono, że bambus nie jest drewnem, ponieważ nie pochodzi z drzewa. W związku z tym szerzy się mylne przekonanie, że są to deski bardzo miękkie. W rzeczywistości jednak surowiec ten ma takie same właściwości chemiczne i strukturalne jak każde inne drewno – np. dąb, sosna, czy merbau – a w niektórych przypadkach nawet lepsze parametry techniczne. Zakres twardości bambusów wynosi od 49 MPa do ponad 100 MPa.
Skąd taki duży przedział? Jest on wynikiem trzech rodzajów podłóg bambusowych dostępnych w sprzedaży:
 Bambus sklejany wertykalnie – ma 38MPa;
  • Bambus sklejany horyzontalnie – ma 49 MPa;
  • Bambus skręcany – ma 109 MPa.
Deski wykonane z bambusa skręcanego są jednymi z najtwardszych materiałów. Świetnie sprawdzą się więc w przestrzeniach publicznych.
Zazwyczaj deski, które mają wysoką twardość, są mało stabilne. Inaczej jest jednak w przypadku bambusów. Drewno to składa się z bardzo drobnych związanych ze sobą włókien, które w niewielkim stopniu reagują na zmiany temperatury i wilgotności.

Różnorodna kolorystyka podłóg bambusowych

Naturalny bambus występuje w kolorze jasnobeżowymkremowym i o lekko żółtymciepłym odcieniu. Na jego powierzchni bardzo wyraźnie zaznaczają się też równolegle ustawione nieco ciemniejsze włókna. Nie jest to jednak jedyna propozycja kolorystyczna, którą można wykorzystać. W ofercie sklepów, w tym na stronie Dobre Dla Domu, są dostępne podłogi wykonane z bambusa w ciemnym odcieniu brązu. Uzyskuje się go na etapie przetwarzania drewna polegającego na podgrzaniu desek. Pod wpływem temperatury zawarty w bambusie cukier ulega karmelizacji, nadając całej strukturze piękny, szlachetny kolor nie tylko na samej powierzchni, ale i w całej desce.
Ci, którzy chcą mieć podłogę bambusową w jeszcze innych odcieniach, mogą pokryć jej powierzchnię kolorową bejcą. Na rynku są także dostępne deski postarzanebielone lub dłutowane. Która wersja podobałaby Ci się najbardziej? Zobacz wszystkie podłogi drewniane Dobre Dla Domu i wybierz dla siebie idealny bambusowy parkiet.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi