Kominek ogrodowy z cegły? Nic trudnego!Grill lub kominek w ogrodzie zawsze jest w stanie zrobić piorunujące wrażenie na gościach. Oprócz walorów estetycznych jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie – taka konstrukcja nie wymaga szczególnej pielęgnacji i potrafi przetrwać lata w nienaruszonym stanie.

Dodatkowo świetnie komponuje się z ogrodzeniem lub elewacją z cegły. Eksperci z lode.pl podpowiedzą, jak samodzielnie stworzyć kominek ogrodowy.

Od czego zacząć?

Najpierw rozrysuj wstępny projekt. Grill może być zarówno szeroki, jak i wysoki z wystającym kominem z cegły. To, na jaką opcję się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od wolej powierzchni w Twoim ogrodzie. Następnie skompletuj potrzebne materiały i narzędzia. W przypadku wielkich kominków będzie potrzebne nawet i tysiąc cegieł. Pamiętaj też o tym, aby już teraz zaplanować podest, który może być wykonany z kostki brukowej.

Etapy budowania grilla ogrodowego

1. Fundamenty

Wybierz miejsce, w którym znajdzie się Twój kominek. Może być on umieszczony obok tarasu lub patio. Wykop ziemię pod fundamenty na głębokość min. 60 cm. Brzegi zabezpiecz deskami lub cegłami. Zalej powierzchnię betonem i poczekaj, aż stężeje.


2. Ściany

Teraz jesteś gotowy do stawiania pierwszych ścian po zastygnięciu fundamentów. Wymieszaj trochę zaprawy, aby rozpocząć układanie cegieł. Zacznij od jednego rogu i pamiętaj o tym, aby dobrze przycisnąć materiał za pomocą dłoni lub gumowego młotka. Zbieraj nadmiar zaprawy po to, by wszystko prezentowało się estetycznie. Możesz też użyć ozdobnej kostki brukowej na zewnętrznej stronie, aby uzyskać efektowne wykończenie. Jeśli masz już ogrodzenie z cegły, to możesz również sięgnąć po ten sam rodzaj materiału, który wcześniej wykorzystałeś – doda to spójności i charakteru Twojemu ogrodowi.


3. Palenisko

W zależności od tego, jak wysoko chcesz mieć ustawione palenisko, dobierz odpowiednią ilość rzędów cegieł. Może ona znajdować się po trzecim rzędzie, ale nawet i wyżej – tak, aby nie trzeba było się schylać, żeby z niego skorzystać. Pamiętaj, aby używać zaprawy, która jest odporna na działanie wysokich temperatur.

4. Komin

Do stworzenia komina z cegły użyj ceramicznej rury, która będzie odprowadzać spaliny, a dodatkowo wykazuje właściwości ogniotrwałe. Na końcu możesz zamontować daszek, który najlepiej wykonać z przeciętych cegieł lub dachówek ceramicznych. Nie jest to jednak konieczne, chociaż pozwala zachować dobry stan kominka ogrodowego w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych. Będziesz mieć też pewność, że ulewa nie zepsuje Ci miłego grillowania i korzystania z uroków kominka. 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi