Ręczne narzędzia pomiarowe - jakie przydadzą się podczas domowych prac remontowych?Mimo, że rynek narzędzi do mierzenia stale się rozwija i powstają coraz nowsze technologie w tym zakresie, klasyczne narzędzia pomiarowe wcale nie odchodzą do lamusa. Ten artykuł podpowie, jakie narzędzia miernicze przydadzą się podczas remontu.

Do czego służą narzędzia do pomiarów?

Przede wszystkim narzędzia te pozwolą na wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów - na przykład suwmiarka umożliwia wykonywanie pomiarów w przedziale od 0,1 do 0,02 mm. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy pomiar obarczony jest błędem mierniczym. Dobrze dobrane narzędzia pomiarowe minimalizują ryzyko błędu, dlatego warto szukać tych najlepszej jakości.
Z najważniejszymi narzędziami służącymi do mierzenia zapoznasz się między innymi na stronie producenta www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-pomiarowe. Na pewno warto, aby przynajmniej część z nich znalazła się w Twoim zestawie majsterkowicza.

SuwmiarkaTo właśnie suwmiarka jest zaliczana do najpopularniejszych narzędzi pomiarowych. Składa się z prowadnicy i suwaka posiadającego specjalne szczęki umożliwiające kontakt z powierzchniami przedmiotów, które należy wymierzyć. Suwak przesuwa się zwykle wzdłuż prowadnicy, gdzie znajduje się skala główna, z kolei na suwaku jest noniusz. Wynik na suwmiarce można odczytać dzięki zbieżności skali głównej i noniusza.
Za pomocą suwmiarki można mierzyć zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne wymiary. Niektóre suwmiarki wyposażone są we wsuwkę wysokościomierza i głębokościomierza, który umożliwia dokonanie pomiarów głębokości. Z kolei za pomocą wysokościomierza można zmierzyć wysokość przedmiotów lub wzajemną odległość ich powierzchni. Suwmiarki elektroniczne (bardziej nowoczesne) pozwalają na dokonywanie pomiarów w trudno dostępnych miejscach.
To jednak nie wszystko, co można napisać o suwmiarce. Jeszcze bardziej precyzyjnych pomiarów można dokonać za pomocą mikrometru. Do wyznaczania wymiarów otworów służy średnicówka mikrometryczna, natomiast do pomiarów głębokości tych otworów używa się głębokościomierza mikrometrycznego.

MiarkaMiarka jest równie popularnym narzędziem pomiarowym, choć może nie tak bardzo skomplikowanym. Wyróżnić tu można miary składanezwijanekoła pomiarowe oraz miary krótkie i długie. Mogą one być wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych.
Nowoczesne miarki zwijane są odporne na upadki, uderzenia, co wpływa na komfort pracy z nimi (także w trudnych warunkach). Obecnie długie taśmy wyposażone są w prowadnice, które redukują poziom ścieralności. Dużą popularnością cieszą się ostatnio także magnetyzowane grzbiety taśmy ułatwiające pomiary elementów z metalu.

Kątowniki

Kątownik jest bardzo prostym narzędziem przeznaczonym do wyznaczania kąta prostego, chociaż zdarzają się obecnie narzędzia z tej grupy, dzięki którym można wyznaczyć i inne kąty, jak na przykład kąt 45-ciu stopni. Kątowniki przydadzą się podczas budowy schodów, tarasu czy wstawiania ościeżnicy. Coraz częściej narzędzia te wykonane są z ze stali nierdzewnej, odpornej na korozje.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi