W dobrym stylu - tradycyjne pokrycia dachoweCoraz większa grupa inwestorów decyduje się na historyczne lub historyzujące pokrycie dachu. Rozwiązania takie, nawet przy nowoczesnych i nowopowstających budynkach, mogą być podyktowane wymogami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Szczególnie, w przypadkach obszarów znajdujących się pod ochroną konserwatorską obejmującą dziedzictwo kulturowe, znajomość starych technik i ich współczesnych odpowiedników może okazać się przydatna. Jednak nie tylko wymogi prawne skłaniają inwestorów do nieco bardziej wyszukanych pokryć dachowych. Nie bez znaczenia są tutaj względy estetyczne, styl całego budynku oraz właściwości fizyczne (głównie izolacyjne) dachu. Niekiedy też przeważają względy ekologiczne.

Współcześnie najpopularniejszym pokryciem dachu jest blachodachówka, oraz nowoczesne dachówki ceramiczne bądź cementowe. Nieco rzadziej stosuje się gont bitumiczny czy blachę np. łączoną na rąbek stojący. Zapewne też niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że takie łączenie jest jednym z najstarszych, stosowanych w budownictwie. Tym bardziej świadomym dach z blachy płaskiej łączonej na rąbek stojący będzie kojarzył się z kościołami, katedrami czy innymi ważnymi i monumentalnymi budynkami. Jest to technika pierwotnie dedykowana miedzi i mosiądzowi, które obecnie wracają do łask, głównie przy inwestycjach prestiżowych (m.in. ze względu na koszty).  Dach z blachy łączonej na rąbek stojący jest estetyczny i trwały, dlatego coraz chętniej projektanci proponują takie rozwiązania w typowych projektach domów nowoczesnych. Standardowa gama dostępnych barw jest niestety mocno ograniczona i oscyluje wokół czerni, grafitów i brązów. Jeśli więc koniecznym jest wykonanie pokrycia dachowego w innym niż dostępny kolorze inwestor musi się liczyć z dodatkowym kosztem. Zaletą dachów z blachy jest ich szczelność (pod warunkiem, że zostały prawidłowo wykonane) oraz długowieczność. Dzięki swoim katedralno-muzealnym konotacjom nadają inwestycji prestiżu i szlachetności.

Na drugim biegunie estetyczno-historycznym jest strzecha. Pokrycie ze słomy żytniej lub jednorocznej trzciny kojarzone jest (z resztą słusznie) z zabudową wiejską. Dawniej strzecha była pokryciem dachów domów wiejskiej biedoty. Obecnie jest to forma dostępna głównie dla osób majętnych i tych, którym bliskie są nurty ekologiczne. Współczesne dachy ze strzechy niewiele różnią się od swoich pierwowzorów. Snopki układane są od okapu w górę i mocowane za pomocą drutu lub specjalnych prętów przechodzących przez snopek. Kalenicę zabezpiecza się mchem lub w mniej ekologicznych wersjach elementami ceramicznymi. Ważne jest by, co kilka lat dach taki impregnować środkami ogniochronnymi oraz dbać o jego czystość (pozbywać się wyrastającego mchu, opadłych liści etc.). Dachy ze strzechy nie mają rynien dlatego ważne jest by woda mogła swobodnie po nich spływać oraz by okapy były mocno oddalone od ścian. Dach taki jest dosyć drogi, przykładowo 200m2 dachu to koszt ok. 50tys. zł. Współczesne strzechy stosuje się głównie w obiektach mających przypominać lub imitować zabudowę wiejską np. karczmy, hotele, obiekty małej architektury. Niekiedy też wykorzystywana jest przy budynkach zabytkowych i w skansenach. Rzadko spotyka się ją na domach jednorodzinnych.
Kolejnym naturalnym materiałem jest gont drewniany. Ten typowy dla Podhala materiał pokryć dachów zyskuje coraz większa popularność również w innych rejonach. Gont - ekologiczny i piękny materiał - to nic innego jak niewielkie drewniane prostokąty o klinowatym przekroju. Ich długość mieści się w granicach 30-45 cm a szerokości 6-10 cm. Nie są też zbyt grube, maja zaledwie 4 do10 mm. Gonty różnią się od siebie sposobem powstawania - mogą być cięte, co zapewnia im gładką powierzchnię albo łupane, przez co zyskują swoistą chropowatość. Gont łupany, ze względu na kształtowanie zgodnie z naturalnym przebiegiem włókien w drewnie jest nieco trwalszy od gontu ciętego. Cechą gontów łupanych jest również mniejsza nasiąkliwość, co skutkuje lepszym spływem wody. Gont sam w sobie jest materiałem bardzo dekoracyjnym, ale ze względu na swoja plastyczność zdarzają się gonty z elementami dekoracyjnymi w formie rozrzeźbień. Te rzeźbione wykorzystywane są głównie, jako detal bawolich oczek lub innych wyróżniających się elementów dachu. Wadą gontu ciętego jest konieczność powtarzania impregnacji, mankamentem tego łupanego - cena. W przypadku wspomnianych gontów łupanych (które wykonywane są ręcznie) cena może okazać się kilkukrotnie wyższa od alternatywnych pokryć. Trudno jednak wskazać materiał, jaki z powodzeniem mógłby imitować pokrycia dachowe z gontu. Gont drewniany nadaje wyrazistości nowoczesnym budynkom i pozwala zachować wyjątkowość obiektom zabytkowym. Niestety gont nie jest uniwersalnym - nie jest przeznaczonym do dachów o bardzo małym i bardzo dużym kącie nachylenia. Mimo wyjątkowej odporności na warunki atmosferyczne (dachy z gontu mogą mieć żywotność bliską 50lat) pokrycie dachu o małym spadku będzie mniej trwałe od tego o spadku większym. 

Wśród historycznych pokryć dachu na szczególną uwagę zasługuje łupek. Jest on uważany jest za jeden z najstarszych i jednocześnie najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachów. Cechą wyróżniającą skały stosowane do wyrobu łupka dachowego jest możliwość oddzielania cienkich płytek. Z takich odłupanych kawałków skał do dziś wykonuje się pokrycia dachów nie tylko budynków zabytkowych czy reprezentacyjnych, ale też np. domów wiejskich w Sudetach (architektura sudecka). Łupek jest materiałem o dużych możliwościach. Poszczególne typy mogą się różnić kształtem, kolorem i grubością. Istnieje wiele sposobów układania płyt łupkowych, dlatego dachy wykonane z tego materiału mogą się znacznie różnić. Jest on niestety stosunkowo ciężki, wymaga solidnej więźby o nachyleniu od 25stopni. Nie każdy też potrafi poprawnie położyć łupek na dachu. Jest to bardzo trudny materiał i wymaga nie lada umiejętności. Poza estetyką i trwałością dach z łupka jest całkowicie niepalny, nie wymaga też dodatkowej impregnacji czy zabezpieczania przed warunkami atmosferycznymi.   

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi