Rekuperacja – sposób na odzyskanie energii, który się opłaca


Utrzymanie własnych czterech kątów wiąże się ze sporymi wydatkami finansowymi, ale część z nich da się znacząco zmniejszyć. Jednym ze sposobów na skuteczne zredukowanie rachunków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń jest rekuperacja powietrza.

Jak podkreśla stgpoznan.pl, rekuperacja to nic innego jak proces odzyskiwania ciepła z z wentylacji. Polega ona na ogrzewaniu świeżego powietrza, które napływa do domu, ciepłem powietrza z niego wywiewanego – pozwala to znacząco zmniejszyć straty ciepła, wynikające z wentylacji pomieszczeń.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów (wywiewnego i nawiewnego), czerpni, filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia oraz wymiennika ciepła – ten ostatni stanowi główny element każdego rekuperatora; znajduje się w centrali wentylacyjnej i to przez niego przechodzi pobrane z zewnątrz domu, które najpierw ogrzewa się w nim od cieplejszego powietrza wywiewanego, a następnie zostaje dostarczone przez sieć przewodów nawiewnych do pomieszczeń użytkowych.
W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej rekuperatory z wymiennikami krzyżowo-płytowym, które zbudowane są z płyt stalowych, aluminiowych lub tworzywa sztucznego i nie wymagają doprowadzania energii zewnętrznej, a brak elementów ruchomych obniża hałas. W wymienniku krzyżowo-płytowym wymiana ciepła odbywa się przez przeponę oddzielającą powietrze zimne od ciepłego, a strumień powietrza ciepłego przepływa prostopadle do strumienia powietrza zimnego. Odzysk ciepła w przypadku tego typu wymiennika wynosi maksymalnie 75%, a jego mała waga i zwarta konstrukcja umożliwia bezproblemowe mycie.
Innym rodzajem wymiennika powietrza jest wymiennik obrotowy. Obudowa tego typu wymiennika zawiera element ruchomy w postaci ok. 40 centymetrowego, napędzanego silnikiem wirnika, który wykonany jest z pofalowanej aluminiowej blachy. Pełni on rolę elementu magazynującego energię cieplną. Wymiennik obrotowy charakteryzuje się prostszą konstrukcją, odpornością na szronienie i większą wydajnością odzysku ciepła (ok. 85%), ale jego wadami są hałas, nieszczelność i częściowe mieszanie się powietrza.
Kolejnym rodzajem wymiennika powietrza jest wymiennik przeciwprądowy, w którym powietrze nawiewane i wywiewane przepływa w stosunku do siebie w przeciwnych kierunkach. Wymienniki przeciwprądowe dzielimy na proste oraz spiralne: pierwsze zbudowane są z płyt ułożonych równolegle, drugie zaś wykonane są ze zwijanej w formie walca folii aluminiowej. Sprawność urządzeń przeciwprądowych wynosi do 90 proc.

Ile kosztuje rekuperacja i ile pozwala zaoszczędzić?

O rekuperacji należy pomyśleć już na etapie budowania domu, gdyż koszt urządzenia, jego instalacji i rozruchu w przypadku już istniejącego budynku o powierzchni 120 do 200 m. kw. wynosi około 15 tys. zł netto, ale połowę tych kosztów da się wyeliminować, jeżeli uwzględnimy rekuperację w czasie projektowania – odchodzi wówczas konieczność gruntownego remontu związanego z doprowadzeniem do pomieszczeń przewodów do transportu powietrza.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala odzyskać nawet do 95% energii cieplnej uchodzącej dotychczas z powietrzem usuwanym – oznacza to ok. 20-30% zmniejszenie kosztów ogrzewania w porównaniu do systemu wentylacji grawitacyjnej.

Oszczędność

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie tylko znacząco zmniejsza rachunki za ogrzewanie, ale gwarantuje także stały dopływ świeżo przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń. System wentylacji nawiewno-wywiewnej pozwala zachować pełną kontrolę nad wymianą powietrza, zapobiega pojawieniu się wilgoci/pleśni na ścianach, a wyższa jakość powietrza przekłada się na lepsze samopoczucie u domowników.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi