Zobacz, jak samemu odnowić płytki ścienne! Po co płacić innym?Czy wiesz, że istnieją farby do glazury, które pozwolą Ci niskim kosztem finansowym i niewielkim nakładem pracy przemienić łazienkę w piękne, nowe wnętrze? Sprawdź, jak używać farby do płytek i przemalować glazurę w swojej łazience lub kuchni.

Farba do płytek? Świetny pomysł!

Farbę do glazury możesz wykorzystać podczas remontu domu – nie musisz dzięki niej skuwać ścian, aby pozbyć się nieatrakcyjnych kafli. Wystarczy, że nadasz im nowe życie, przemalowując je na nowy kolor. Zastosowanie środka sprawi, że zarówno ściana, jak i całe pomieszczenie nabiorą modnego wyglądu. Produkty dostępne są w całej palecie kolorów, więc łatwo wybierzesz produkt dopasowany do swojej łazienki lub kuchni. Niektórymi środkami możesz też malować szkło, tworzywa sztuczne i włókna szklane. Wybór znajdziesz tutaj – sprawdź – wytrzymała farba do płytek do ścianie.Przygotowanie do malowania płytek

Farba jest łatwa do nakładania, ale najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zapoznaj się też z informacjami podanymi przez producenta danego środka do malowania glazury. Całość należy odtłuścić właściwym preparatem do czyszczenia powierzchni przed malowaniem zgodnie z jego instrukcją obsługi. Sprawdź też, czy fugi nie wymagają uzupełnienia – w przeciwnym razie powierzchnia może nie wyglądać idealnie. Wypełnij też pęknięcia i szczeliny w samych płytkach akrylem lub wodoodpornym spoiwem.
Uwaga! Jeśli malowana powierzchnia będzie narażona na czyste zmywanie (np. kafle nad blatem kuchennym) można ją zmatowić za pomocą papieru ściernego, co dodatkowo podniesie przyczepność farby. Pamiętaj, aby tak przygotowane podłoże odpylić na przykład za pomocą odkurzacza. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża, co zwiększy przyczepność do trudnej powierzchni.


Malowanie farbą do płytek

Farbę wymieszaj i przelej do malarskiej kuwety. Do malowania najlepiej wybrać wałek z krótkim włosiem, który równomiernie rozłoży farbę na całej powierzchni. Nakładaj ją równomiernie, zwracając uwagę na fugi. Po odczekaniu kilkunastu godzin (w zależności od produktu) powłokę malarską możesz pokryć farbą nawierzchniową, która sprawi, że płytki będą odporne na zmywanie i zużycie. Będą też nadawały się do pomieszczeń wilgotnych, czyli tam, gdzie glazura używana jest najczęściej. Dobre farby do kafli chronią też przed grzybami i pleśniami oraz są wytrzymałe na środki czyszczące.

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że pełne właściwości farba do płytek uzyskuje po około 14-20 dniach od aplikacji. W tym czasie chroń powierzchnie glazury przed zachlapaniem, plamami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Gdy farba uzyska swoją maksymalną wytrzymałość, można ją zmywać – jest odporna na chemikalia i wilgoć. Nie ściera się ani nie pęka. Użycie farby to doskonały sposób na odmalowanie fragmentu łazienki czy kuchni. W prosty sposób możesz przemienić obudowę wanny, glazurę nad szafkami kuchennymi lub inną powierzchnię w Twoim domu w pełną koloru przestrzeń. Bez kosztownych remontów i fachowców!


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi