Jak krok po kroku urządzić kuchnię

Prawidłowo urządzona kuchnia powinna ułatwić Ci pracę i dać swobodę poruszania się po niej. Jak ją odpowiednio zaprojektować? Podpowiadamy.


Instalacje kuchenne

Każda kuchnia musi być wyposażona w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. W niektórych kuchniach stosuje się dodatkowo instalację gazową. Przebieg instalacji, rozmieszczenie gniazdek i dostęp do wody musi być ściśle połączony z zabudową, dlatego już na typ etapie należy zastanowić się nad odpowiednim rozmieszczeniem mebli.

Trójkąt roboczy, czyli czym kierować się rozmieszczając meble

Aby odpowiednio urządzić kuchnię należy kierować się zasadą trójkąta roboczego. Polega na tym, by sprzęty ustawiać w kolejności, w której będziemy z nich korzystać podczas przygotowywania posiłków. Najpierw ustawiamy lodówkę, w której przetrzymujemy jedzenie, następnie zlew, w którym myjemy i obieramy produkty, a dalej kuchenkę, z której skorzystamy podczas gotowania, pieczenia czy smażenia. Optymalnym rozwiązaniem będzie też oddzielenie tych wszystkich miejsc blatami kuchennymi.
Podłogi i ściany

Opcji jest bardzo wiele i tylko od Twoich osobistych upodobań zależy, na którą z nich się zdecydujesz. Do wyboru masz kafle, panele, drewno, okładziny kuchenne. Wszystkie te elementy możesz stosować na podłogach i ścianach, i wszystkie je możesz ze sobą łączyć. Przy wyborze materiałów wykończeniowych do kuchni pamiętaj tylko, by były one wytrzymałe, antypoślizgowe, łatwe w pielęgnacji i dobrze znosiły wilgoć.

Rodzaj mebli

W kwestii mebli kuchennych będzie na Ciebie czekało kilka trudnych pytań. Począwszy od wyboru samego materiału – drewno, płyta MDF lub płyta wiórowa, przez kolor, typ i rozmiar szafek. Dodatkowo, czy kuchnia ma być w całości zabudowana, czy raczej zdecydujesz się na meble wolnostojące? Czy będzie miejsce na stół, a może preferujesz wyspę pośrodku i kilka barowych krzeseł wokół? Jakie wybierzesz oświetlenie? Przy wyborze mebli musisz zdecydować też o rodzajach frontów, blatach i sposobach otwierania się drzwiczek. Dobrze jest przygotować się do tematu zawczasu i przejrzeć kilka katalogów z gotowymi propozycjami. Mierz też siły na zamiary. W małej kuchni nie będzie miejsca na wyspę, może więc warto zdecydować się na zabudowę narożną? Duża kuchnia pozwala na dużo więcej, ale często co za dużo to niezdrowo.
Sprzęty AGD

Kolejny element do rozpatrzenia to wybór sprzętów AGD. Tu znowu wraca pytanie o to, czy sprzęty będą wolnostojące, czy będą stanowiły element zabudowy. W tym drugim wypadku bardzo ważne jest zebranie wszystkich potrzebnych do zakupu wymiarów. Tutaj też niezwykle istotnym jest rozlokowanie przyłączy sanitarnych i elektrycznych. Z pewnością przydadzą Ci się też dodatkowe przewody przyłączeniowe. W następnej kolejności zdecyduj o kolorze i jakości, a także ilości funkcji, jakie spełniają wybrane przez Ciebie urządzenia.

Dodatki i dekoracje

Najmilszym momentem pracy przy urządzaniu kuchni jest moment wieńczący dzieło, czyli wybór dodatków. To tutaj masz w końcu czas na wybór zastawy stołowej, kwiatów doniczkowych lub wazonów, które postawisz na kuchennym stole. Tutaj też możesz wybierać w bogatej ofercie firanek i zasłon, obrusów, ściereczek itp.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi