Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?Klimatyzacja w samochodzie to prawdziwe udogodnienie - szczególnie podczas ciepłych dni lata. Wiele osób nie wyobraźnia sobie wprost jazdy bez skorzystania z klimatyzacji.

Nic w tym dziwnego - pozwala na uzyskanie optymalnej dla ciała temperatury, nawet jeśli poza samochodem panuje upał i skwar. Od dłuższego czasu dużo mówi się na temat szkodliwości klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że negatywny wpływ klimatyzatorów na zdrowie i samopoczucie można wyeliminować poprzez rozsądne korzystanie z niej oraz odpowiednią troskę o jej dobry stan.

W klimatyzacji mogą rozmnażać się grzyby oraz inne szkodliwe czynniki, które doskonale rozwijają się w chłodnym i wilgotnym środowisku. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest serwis klimatyzacji, który powinien być dokonywany w samochodzie okresowo i regularnie. Najlepiej jest wybrać się do dobrego serwisu raz na rok i dokonać przeglądu klimatyzacji, a w przypadku zauważenia jakiś nieprawidłowości korzystać z napraw doraźnie. Pozwoli to nie tylko uniknąć bardziej kosztownych napraw, ale również wyeliminować ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie klimatyzacji oraz jej używania. O tym, że w klimatyzacji mogą rozwijać się grzyby lub być obecne inne zarazki (glony, pleśni i groźne drobnoustroje) może świadczyć między innymi brzydki zapach, który wydostaje się z nawiewów. Wtedy zazwyczaj klimatyzacja jest już bardzo zanieczyszczona, a przywrócenie jej do stanu optymalnej używalności jest zazwyczaj dość czasochłonne, wymagające i kosztowne. Według specjalistów do spraw naprawy i serwisu klimatyzacji w każdym samochodzie raz na 3 lata należy wymienić filtr w klimatyzacji - o ile coroczne kontrole nie wskażą konieczności wcześniejszej takiej wymiany. Warto pamiętać, że budowa klimatyzacji i jej umieszczenie w większości samochodów sprawia, że jest dość podatna na uszkodzone powstałe na wskutek stłuczek czy zderzeń. Po każdym incydencie drogowym warto jest więc dokładnie sprawdzić stan klimatyzacji oraz w razie konieczności poddać ją koniecznym naprawom. Z pewnością dobrą wiadomością jest fakt, że części do wymiany w klimatyzacji nie są bardzo drogie - na rynku są również powszechnie dostępne tak zwane "części zamienne", które pozwalają zminimalizować koszty naprawy.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi